Jak řešit dluhy

Jak řešit dluhy

Dnešní moderní člověk je neustále ze všech stran ovlivňován konzumní společností. V obchodech je bohatá nabídka zboží, jak už elektroniky, tak třeba i potravin. Od každého produktu několik druhů. Můžeme mít vše, na co si ukážeme.

jak řešit dluhy

Nové auto? Žádný problém. Soused si pořídil větší televizi? Musíme ji mít také. V létě mají být horka, tak si koupíme bazén. Bez letní dovolené to nejde, konečně si tam odpočineme od toho věčného kolotoče. Ale kde na to všechno brát peníze? Naprostá většina lidí tento problém řeší půjčkou. Když něco chtějí, jednoduše si na to půjčí. Málokdo si však spočítá, jestli bude mít na splátky. V dnešním článku se proto zaměříme na dluhy. Jak se jim nejlépe vyhnout? Jak přemýšlet, aby nás zcela nepohltila konzumní společnost? A když už dluhy máme, jak je řešit?

Jak se nejlépe vyhnout dluhům?

Dalo by se říci, že nejlépe se vyhnete dluhům, když si nebudete vůbec půjčovat. Mnohdy to ale nejde. Některé půjčky jsou opravdu z nouze. Například, pokud se nám rozbije pračka a nemáme na novou. Nebo když musíme nechat opravit auto, případně si koupit nové, protože to staré už dojezdilo. Taková půjčka nemusí být nutně nebezpečná. Pokud si dobře propočítáte splátky a nebudete si zbytečně půjčovat hodně, nezpůsobí vám takový dluh tolik škod.

Druhý typ půjček je však o mnoho nebezpečnější a v poslední době čím dál tím oblíbenější. Jsou to tzv. zbytečné půjčky. Mezi takové patří koupě věcí, po kterých toužíme, ale ve skutečnosti je nepotřebujeme. Může to být nový mobilní telefon, lepší auto nebo jen unáhlená koupě zboží, které nás zrovna nadchne. Často pak danou věc koupíme bez rozmyslu a mnohdy nás také rychle omrzí. Navíc si jí ani tolik nevážíme, protože jsme ji neplatili vlastními penězi. Spousta lidí nakupuje věci naprosto bez rozmyslu. Pak se ale dostávají do dluhů a mají problém je splácet.

Abyste se nedostávali do zbytečných dluhů, držte se následujících pravidel:

  • Nastavit si přesně daný měsíční rozpočet na jednotlivé položky
  • Dobře se orientovat ve svých výdajích – vědět, za co utrácíme
  • Vytvořit si finanční rezervu na nenadálé výdaje – ideálně 10 – 20 % z příjmů
  • Sledovat slevové akce a nabídky
  • Základní pravidlo je, neutrácet více, než vyděláme

Trend internetových plateb

Není nic jednoduššího, než si zboží vybrat přes internet, doma v klidu. Stačí jej zaplatit pomocí online platby a druhý den už vám ho veze kurýr. Takové nákupy jsou pohodlné, bez front a navíc při nich strávíte minimum času. Problém však je, že své peníze vůbec nevidíte, pouze je pošlete prodejci a těšíte se na novou věc, kterou jste si koupili. Takto ale měsíčně nakupujete několikrát a pak se jednoho dne podíváte na účet a zjistíte, že je prázdný. Jak tomu předejít?

Než si cokoliv na internetu objednáte, zkontrolujte si zůstatek svého účtu a spočítejte si, zda jste s takovým výdajem počítali ve svém měsíčním rozpočtu. Pokud vám nezacloumá s rozpočtem, danou věc si objednejte. Po zaplacení opět zkontrolujte účet a zapište si zůstatek. Jedině tak budete mít přehled o svých financích a nebudete se tak divit, kam vám mizí.

Opravdu to bez půjčky nejde?

Každý z nás se někdy může dostat do situace, kdy je půjčka nevyhnutelná. Můžete mít přesně stanovený rozpočet, přehled o svých výdajích, ale přijde nečekaná událost, která vás k půjčce stejně donutí.

Jak si půjčit bezpečně?

Ještě před uzavřením půjčky si zjistěte, zda je poskytovatel ověřen Českou národní bankou. Nikdy si nepůjčujte od společnosti, která vám nabízí rychlou finanční pomoc nebo půjčku bez nutnosti podpisu smlouvy. Takovéto společnosti většinou nejednají podle zákona a říká se jim lichváři.

Než si půjčíte, propočítejte si, zda zvládnete dluh splácet. Před podpisem smlouvy si ji důkladně pročtěte. Zaměřte se především na hodnotu RPSN, jež je hodnota, která ukazuje výhodnost nebo nevýhodnost úvěru. Zjistěte si také recenze na firmu, která vám půjčku nabízí, a podívejte se na její webovou prezentaci.

Jak řádně splácet a vyhnout se tak problémům?

Abyste se vyhnuli problémům, pohlídejte si data splátek a nastavte si trvalé příkazy na splácení. Pokud se dostanete do situace, kdy nemůžete řádně splácet, nezoufejte. Vždy je důležité s věřitelem komunikovat. Mnoho lidí zpanikaří a vyhýbá se nepříjemné situaci. Často si vypínají telefon, nevyzvedávají poštu a nečtou emaily od věřitele. Ale to je největší chyba, kterou mohou udělat. V této situaci (podle dlužníka bezvýchodné) je komunikace s věřitelem jediným zodpovědným řešením.

Pokuste si s ním domluvit schůzku a probrat různá východiska. Domluvte se na odložení splátek, případně alespoň na snížení měsíční částky. Pokud je věřitel zkušený a spolehlivý, měl by umět vaši situaci řešit k oboustranné spokojenosti.

Nesplácíš, zaplatíš!

Nebudete – li svoji situaci řešit, může dojít i k nejhoršímu. Nereagování na upozornění věřitele, nevyzvedávání pošty a hlavně, nesplácení půjčky může vést až k soudu. Ten určí lhůtu, ve které byste měli svoji půjčku splatit. Pokud ji nezaplatíte, soud vydá tzv. exekuční titul. Pomocí toho může věřitel dluh vymáhat pomocí soudního exekutora.

Existenci vašich dluhů, které řešil soud, si můžete ověřit ve spisech okresního soudu. Pokud je na vás vypsána exekuce, můžete stále ještě situaci zachránit. Veškeré informace zjistíte v Centrální evidenci exekucí, kde naleznete detaily vaší exekuce a jaký exekutor má váš případ na starosti. Navštivte ho a pokuste se s ním domluvit na splátkovém kalendáři. Od doručení exekuční výzvy běží 30denní lhůta, kdy můžete dluh uhradit. Když tak učiníte, budete z problémů venku.

Jak probíhá exekuce?

Nejčastěji je exekuce placena srážkami ze mzdy. Každý měsíc dochází ke strháváním dané částky. V případě, že dlužíte na výživném pro děti, může vám být pozastaven i řidičský průkaz. Pokud dlužíte za nájem, hrozí vám vyklizení bytu.

Jak funguje oddlužení?

Oddlužení vám pomůže zbavit se dluhů a zároveň vás chrání před exekutory. Jaké musíte splňovat podmínky, aby vám bylo oddlužení schváleno?

  • Splňovat dostatečný příjem pro hrazení splátek
  • Mít dostatečný majetek pro hrazení mimořádných splátek
  • Správně vyplnit a podat žádost

Díky oddlužení eliminujete své dluhy. Stačí pečlivě hradit závazky během pětiletého období, pokud však nezaplatíte dluh celý, nevadí. Až 70 % vašich dluhů může být smazáno.

Další půjčkou to jen zhoršujete

Mnoho lidí neví, jak ze svízelné situace ven. Často se snaží zaplatit své dluhy novou půjčkou. Rozhodně to však není dobré řešení. Čekají je totiž další úroky a poplatky a většinou z takové dluhové pasti není cesty ven.

Co dělat, když jste vedený v registru dlužníků, ale o žádném dluhu nevíte?

Při běžné žádosti o půjčku vám ji zamítli s tím, že jste již veden v registru dlužníků. Jak v takové situaci postupovat? Požádejte o výpis z registru dlužníků, kde zjistíte, o jaký závazek se jedná. Výpis je zpoplatněn, ale můžete díky němu předejít nevyřešeným dluhům a následným exekucím. Dluh si ověřte a v případě pravdivosti jej uhraďte. Počítejte s tím, že ve vašem záznamu bude ještě 3 roky zveřejněn.

jak řešit dluhy

Jak postupovat, pokud splácíte několik půjček a chcete snížit měsíční splátky?

Požádejte o konsolidaci půjček do jedné. Dojde tak ke sloučení a díky tomu i snížení splátek. Pokud máte více věřitelů, budete muset žádat o konsolidaci několikrát. Schválí vám ji pouze tehdy, pokud dluhy řádně splácíte.

Řešením je konsolidace půjček s Českou spořitelnou

Česká spořitelna nyní nabízí konsolidaci půjček až do výše 700 000,-Kč. Můžete tak sloučit všechny své půjčky v jednu výhodnou, a to s úrokovou sazbou od 5,9 % ročně. Pro více informací jděte na uspory.cz.

1 komentář k Jak řešit dluhy

  1. Bohužel, s dluhy mám také své zkušenosti. V jednu dobu jsem měl dokonce i záznam v registru dlužníků. Nebylo to nic příjemného. Pokud by náhodou někoho zajímalo, jestli v takovém registru nemá také záznam, tak doporučuji mrknout sem https://www.finstart.cz/registr-dluzniku-nahlednuti-zdarma-online/ Tam mají přehledný návod jak to zjistit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *