Jak rychle usnout: tipy a triky, když máte problém se spánkem

Jak rychle usnout: tipy a triky, když máte problém se spánkem

Asi každý z nás zná tu chvilku ticha když ležíte v posteli a ne a ne usnout. Převalujete se ze strany na stranu a nemůžete zabrat. Ukážeme si, jak s takovou nespavostí hravě zatočit. Přinášíme vám tipy a triky, jak rychle usnout. Pojďme na to!

Tipy a triky jak rychle usnout

Naučte se relaxovat na masáži

Pro kvalitní spánek je velmi důležitá psychická pohoda a duševní zdraví. Přemýšlet před spaním o pracovních povinnostech, problémech ve vztahu nebo úkolech na další den vám určitě neprospěje. Zbytečně tak zatěžujete svůj mozek, který z toho důvodu stále tvoří stresový hormon. A právě ten vám nedovolí usnout.

Jak se tedy uvolnit před spaním a pustit veškeré starosti z hlavy? Zkuste pravidelné masáže, které uvolní nejen vaše záda, ale hlavně vaši mysl. Obzvlášť, pokud máte bolavá záda, určitě se poohlédněte po rekondiční nebo sportovní masáži. Jestli totiž usínáte s napjatými a bolavými svaly, váš mozek se nedokáže zklidnit a neustále je nucen přemýšlet o starostech všedního dne.

Skvělým tipem na uvolnění je medová masáž, která ve vás navodí určitou dávku relaxace a zklidnění. Med navíc detoxikuje, budete se tak cítit mnohem svěžejší a odpočatější.

Pro vzpruhu organizmu, ale zároveň zklidnění mysli a duše, je skvělá také lymfodrenáž nebo lymfatická masáž. V těle se totiž hromadí určité odpadní látky, jako jsou ionty, voda, bílkoviny, cizorodé a choroboplodné zárodky, které má lymfa za úkol z těla odstranit. Když lymfa nefunguje dobře, projeví se to chronickou únavou, otoky či bolestmi hlavy, sklony k infekčním chorobám a nemocemi horních cest dýchacích, mezi které patří angíny, chřipky nebo jiné záněty.

Takto nemocný člověk je pak v průběhu dne chronicky unavený, ale v noci nemůže spát. Pravidelné lymfatické masáže vás těchto potíží dokonale zbaví. Vy pak budete přes den plní energie a v noci budete spát jako novorozeně!

Péče o sebe

Pokud vás návštěvy masážních salonů nelákají, pečujte o sebe sám nebo sama. Dopřejte si chvíle pohody, které věnujete pouze sobě. A to neplatí pouze pro dámy. I pánové si mohou najít čas, kdy se budou věnovat pouze sobě. Ať se již jedná o četbu, relaxaci ve vaně, sport, sledování zajímavého filmu nebo vzdělávání. Naučte se trávit čas jenom se sebou a svými myšlenkami. Díky tomu dáváte prostor své hlavě, aby vyřešila všechny starosti během dne. Večer pak budete usínat s pocitem, že jste pro sebe udělali maximum.

Pro dámy je také například vhodná návstěva kosmetického salonu, kadeřníka či obchodu s oblečením. Udělejte si pěkný den, pořiďte si něco hezkého na sebe, zajděte si na manikůru a uvidíte, že tak, jak se budete dobře cítit, stejně tak budete i usínat. S dobrým pocitem, že jste pro sebe něco udělali.

Jak rychle usnout

Najděte si rituál

Období nespavosti často přichází se stresem v práci či v rodině. Proto, pokud se právě nacházíte ve fázi, že vše běží tak, jak má a vy usínáte dobře, vytvořte si rituál. Tento rituál si spojíte s dobrým spánkem, který nyní prožíváte, a až se opět objeví období, kdy nebudete moci spát, použijete jej. Může se jednat například o hlazení tváří nebo příjemnou horkou sprchu. Tělo si tyto dobré pocity spojí a naučí se pravidelně usínat bez problémů.

Monitoring spánku

V dnešní době moderních technologií nás zcela jistě nic nepřekvapí. Jinak tomu asi nebude ani u monitoringu spánku. Jedná o chytrou aplikaci, kterou si můžete nainstalovat na váš mobilní telefon. Aplikace zaznamenává, kdy jste v hlubokém spánku, kdy naopak v lehkém, a kdy zrovna chrápete. Díky tomu snadno vyhodnotí váš spánkový rytmus a poradí vám, kdy je nejlepší jít na kutě a na kolikátou hodinu si nastavit budík, abyste byli skvěle odpočatí.

Schovejte hodiny

Možná se budete divit, ale hodiny bývají často hlavním důvodem, proč nemůžeme usnout. Tím, že je v ložnici ticho a jsou pouze slyšet tikající hodiny, váš mozek si tikání spojí s nespavostí a stresem, a automaticky vám pak nedovolí každou noc usnout.

Také neustálé sledování hodin vám vůbec neprospěje. Kontrolování času ve vás vyvolává stres, který je důvodem k nespavosti. Proto hodiny ukliďte do jiné místnosti, vypněte telefon a ponořte se do říše snů.

Sport a pohybové aktivity

Pro dobrý a kvalitní spánek je každodenní pohyb základem. Pokud nejste zrovna vyznavač sportu, stačí si každý den vyrazit na malou procházku, jít si zaběhat nebo se lehce protáhnout doma na podložce. Jste-li milovník sportu, jistě znáte tu příjemnou únavu, ketrá na vás padne po dni plném sportovních výkonů.

Dejte si však pozor, sport rozproudí krev v těle a mohl by se naopak stát důvodem, proč nemůžete usnout. Poslední výkony proto provádějte tři hodiny před spaním.

Jak rychle usnout

Jogínský trik

Ačkoliv se vám to možná bude zdát divné, jóga se nezaměřuje jen na protažení těla a meditaci, ale také na snadné usínání. Pomoci vám tak může tzv. jogínský trik, který zklidní vaši mysl a krevní tlak. Ulehněte na levý bok, tlačte ukazováčkem na pravou nosní dírku a dýchejte pouze levou. Opakujte několikrát. Uvidíte, že se brzy dostaví zlepšení a budete usínat lépe.

Čtení knihy

Nemůžete-li usnout, není nic horšího než zůstat v posteli a převalovat se. Raději vezměte do ruky nějakou pěknou knížku. Volte raději oddechovku, která vás vtáhne do děje a přenese do světa plného pohody a klidu. Uvidíte, že po chvíli vám samy začnou padat víčka. Knížku tedy odložte a jděte se ponořit do říše snů.

Bylinky na spaní

Bylinky jsou nejen zdraví prospěšné, ale pomohou vám od různých neduh, jako je napříkald nespavost. Nejznámější bylinkou vhodnou pro příjemné usínání je meduňka. Meduňka kvete v červenci a srpnu. Má úžasné a blahodárné účinky proti stresovým situacím, výborně uklidňuje a prospívá dobrému spánku. Také dokáže uvolnit křečové napětí vyvolané stresem, skvělá je též na trávicí soustavu a pro zklidnění žaludku.

Meduňka uklidňuje bušení srdce, mírní menstruační bolesti a posiluje paměť. Skvělá je také pro těhotné ženy a pro ty, kdo prodělali nějaký úraz. Čaj z této bylinky můžeme konzumovat každý den.

Další nepostradatelnou bylinkou, která pomáhá k dobrému usínání, je kozlík lékařský. Kozlík je ideální pro klidný spánek a uklidňuje při stresových situacích. Další známé bylinky pro dobrý spánek jsou mučenka pletní, šafrán setý, třezalka tečkovaná nebo oblíbená levandule.

Pokojová teplota

Před spaním si vždy zkontrolujte teplotu v pokoji. Ideální teplota v ložnici je 16 až 20 stupňů Celsia. Také je nutné spát v dostatečné tmě tak, aby vás neoslňovaly pouliční lampy. Vyvarujte se přetopené a nevětrané místnosti. Pokud trpíte na syndrom stále studených nohou, vemte si na spaní ponožky.

Správná životospráva

Správná životospráva jde ruku v ruce s kvalitním spánkem. Snažte se proto vyvarovat tučným a smaženým jídlům, zejména večer. Alespoň dvě hodiny před spánkem nejezte. Pokud na vás však přijde večerní hlad, dejte si něco lehkého. Vhodné jsou například potraviny s obsahem melatoninu: banán či ořechy. Večer se nedoporučuje konzumovat kofein, pizzu, sladkosti nebo červené maso.  Těmito potravinami zatížíte trávení a pak nebudete moci usnout.

Jak rychle usnout

Relaxační hudba

Pusťte si klidnou relaxační hudbu, která navodí v ložnici příjemnou atmosféru vhodnou pro usínání. Navíc nemusíte poslouchat zvuky z ulice, či třeba již výše zmínění tikající hodiny. Pokud máte naopak při spánku rádi absolutní ticho, vyzkoušejte špunty do uší.

Elektronika v ložnici

Vyřaďte z ložnice veškerou elektroniku, nebo ji alespoň vypněte. Zářivé modré světlo, které z elektroniky vyzařuje, vůbec neprospívá našemu zdraví. Může dokonce narušit spánkovou rovnováhu ve vašem těle.

Metoda 4 7 8

Tato metoda slouží ke zvýšení kyslíku v krevním oběhu, zpomalení srdeční frekvence a uvolnění více oxidu uhličitého z plic. Jak postupovat? Ústy zhluboka vydechněte. Poté ústa zavřete a po dobu 4 sekund se nadechujte pouze nosem, poté na 7 sekund zadržte dech a nakonec po dobu 8 vteřin vydechujte ústy. Opakujte minimálně 3 krát.

Díky této metodě skvěle uvolníte tělo i mysl a bude se vám lépa usínat.

Jak rychle usnout

Akupresní body

Po celém těle máme spoustu akupresurních bodů, jejichž stimulací se můžete zbavit bolesti či stresu. Pro dobré usínání je vhodný akupresurní bod mezi obočím na kořeni nosu, který na 20 sekund stlačte. Opakujte třikrát.

Druhým akupresurním bodem je bod, který naleznete ve spojení mezi palcem a ukazováčkem na pravé noze. Opět jej na 20 sekund stiskněte, opakujte třikrát. Můžete také zkusit jemné masírování ušních lalůčků.

Koulení očima

Vyzkoušejte zajímavý spánkový trik, který vychází přímo z přirozeného spánku. Jedná se o koulení očima. Během hlubokého spánku nevědomky otáčíme očima a koulíme s nimi. Spánek si tak můžete tímto “cvičením” navodit sami. Zavřete oči a koulejte s nimi pomalu nahoru, dolu, doleva i doprava. Opakujte několikrát, než se dostaví pocit únavy.

Léky na spaní

Pokud vám žádný z uvedených tipů nezabírá a s nespavostí se trápíte delší dobu, raději navštivte svého lékaře. Omezuje-li vás nespavost v běžném životě, pravděpodobně vám lékař předepíše léky na spaní. Můžete také vyzkoušet volně prodejné léky, které jsou na bázi bylinek. Dejte si ovšem pozor na vzájemné působení léčiv a vždy se raději s lékařem nebo lékárníkem poraďte.

1 komentář k Jak rychle usnout: tipy a triky, když máte problém se spánkem

  1. Právě s nedostatkem spánku jsem měl v poslední době taky problémy. Zjistil jsem ale, že v mém případě za to mohla nekvalitní matrace a nekvalitní ložní prádlo. Matraci už jsem vyměnil před pár týdny a pomohlo to. Teď ještě tu ložní soupravu. Třeba ty, co mají na https://www.emako.cz/lozni-soupravy/ nevypadají vůbec špatně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *