Jak si zařídit obývací pokoj bez přešlapů

Jak si zařídit obývací pokoj bez přešlapů

Jde o místo, kde bychom se chtěli cítit především bezpečně a pohodlně. Tvoří ústřední srdce domu a slouží nejenom jako prostor k odpočinku, ale také jako příležitost ke společným setkáváním. A na co si dát při zařizování toho správného obývacího pokoje pozor?

Především se vyhněte zařizování podle jednotné šablony. Každý z nás má na své bydlení trochu jiné nároky. Co si tedy při tomto důležitém kroku pohlídat?

Obývák jako prostor s více funkcemi

Většinou jde o největší místnost v bytě. Dokáže být místem, kde se báječně zrelaxujete a načerpáte v něm novou energii – a tomu samozřejmě musí odpovídat i jeho vybavení. Ovšem abyste se ve všech případech cítili komfortně a bezpečně, musí na sebe jednotlivé zóny (odpočinková, pracovní, jídelní apod.) dokonale navazovat, a to bez jakýchkoliv ostrých přechodů.

Je nutné zachovávat kontinuitu nejenom v případě praktického účelu, ale rovněž i v designu. Základ celé kompozice tvoří samozřejmě správně rozmístěný nábytek. Chtějte takový, který je ergonomický, praktický a především multifunkční. Konferenční stolek by tak měl být schopen v případě potřeby posloužit i jako jídelní stůl apod.

A jak na dokonale estetické vyznění? Ty správně vybrané materiály, barvy a vzory pomáhají vytvářet perfektní atmosféru celého místa, takže se v svém obývacím pokoji budete cítit zaručeně dobře.

Sázka na ty správné barvy

Jde vám především o pocit pohodlí? Pak použijte jako základní kámen svých snah přírodní a neutrální odstíny. Jinými slovy – všechny velké plochy by měly být vyvedeny v tomto ladění. Celkově unylý dojem tak můžete rozbít buď vícero doplňky s odvážnou vizáží (třeba sadou textilií skládající se z polštářů, závěsů a koberce) nebo jednou velkou barevnou plochou a několika malými detaily (kupříkladu pohovka plus dvě sošky ve stejné barvě).

Pro milovníky barev se pak hodí i ty jemné pastelové, tady už však musíte být při vybírání doplňků o něco opatrnější. Dbejte rovněž i na správný výběr materiálů. Chtějte kvalitu, kombinovanou s co nejluxusnějším vzhledem a samozřejmě klaďte důraz i na příjemné linie samotného nábytku.

Rozvrstvené osvětlení jako nutnost

Už dávno jsou ty tam doby, kdy jsme si vystačili s jedním jediným centrálním svítidlem. I když lustr jako na zámku může vypadat skvěle, pro praktické použití se přece jenom nehodí. Pokud se vrátíme ke zmíněné multifunkčnosti celého prostoru, pak připomeňme, že perfektně osvětlen by měl být každý kout, který se rozhodne některý člen rodiny využít ke čtení, cvičení apod.

Vybavte proto tuto místnost více než jedním světlem. Zatímco do středu obývacího pokoje se hodí modely se širokým rozptylem, u doprovodných světel oceníte spíše bodové zaměření. Silné zdroje světla však potřebují i adekvátní rozvody, takže nezapomeňte ani na kvalitní elektroměrový rozvaděč s dostatečnou kapacitou.

Nenápadné světlo, na které se v obývacím pokoji často zapomíná

Vrstvení světel je velmi důležité. Dokáže totiž dodat místnosti tu správnou atmosféru – a nezáleží na tom, co v ní právě děláte. K dispozici by proto měla být jak „ostrá“ kupříkladu ledková světla pro drobné ruční práce, tak i tlumené „bludičky“ pro chvíli, kdy si chcete jen natáhnout nohy a poslouchat svou oblíbenou hudbu.

Detaily, důležité pro vytvoření přívětivého dojmu

A jak v místnosti vyvolat tu správnou atmosféru? Prvním bodem, na který je třeba myslet, jsou nejrůznější dekorace. Dokáží mezi jednotlivé kusy nábytku vnést dynamiku i pořádnou porci harmonie. Důležité jsou v tomto ohledu zejména textilie, ale zapomínat byste neměli ani na živé květiny anebo detailní dekorování na vybraných kusech nábytku. Skvěle se k tomuto účelu hodí kupříkladu konferenční stolek nebo krbová římsa.

Zdroj obrázku 1: Prostock-studio / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Breadmaker / Shutterstock.com

Rate this post

3 komentářů k Jak si zařídit obývací pokoj bez přešlapů

  1. My jsme dělali nedávno nový obývák, protože jsme řešili vytápění a vymysleli si tam krbová kamna. Takže byl potřeba udělat komínový prostup skrz patro. Práce mizerná, ale díky tipům na internetu a radám bytového architekta se nám to povedla docela obstojně, si myslím. 🙂 Hlavně to není jen taková ta designovka z katalogu, ale je to i praktické. A navíc topíme dřevem, což jsem si vždycky přála.

  2. Dobrý den přeji. Ten koberec na obrázku se mi moc líbí. Nevíte, kde bych mohl podobný sehnat? Já se teďka díval na kusové koberce na webu https://www.breno.cz/kusove-koberce/c-362, ale nic jsem nanašel. Chtěl bych si stejný, nebo podobný koupit, protože by se mi to hodně hodilo do obýváku. Budu rád za tipy a rady. Děkuji všem.

  3. Zdravím, já sem narazil na značku VASAGLE z webu finecase a nemůžu si ho vynachválit. Pro vybavení bytu je to ideální a hlavně design je stejný u každého výrobku od této značky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *