Jak udělat obálku

Jak udělat obálku

Dostali jste se do situace, kdy máte přáníčko, ale chybí vám obálka? Ať už má někdo blízký svátek či narozeniny, nebo jdete gratulovat k důležitému životnímu jubileu, budete obálku potřebovat. Pokud nemáte poblíž papírnictví, kde byste ji mohli zakoupit, můžete si ji snadno vyrobit doma. Obdarovaného tak určitě potěšíte. Tak pojďme na to!

Jak udělat obálku

Ať již plánujete do obálky vložit přáníčko, pozvánku či milostný dopis, postup výroby obálky je snadný. Potřebovat budete jenom pár drobností, které jistě doma máte.

Co budete potřebovat?

 • Obyčejný papír A4 či ozdobný papír A4
 • Lepicí pásku – může být průhledná nebo ozdobná
 • Barevnou fixu
 • Nůžky

Z čeho obálku vyrobit?

Zaměříme se hned na několik tipů, jak vyrobit obálku. Budeme ji skládat, lepit či zdobit. Vybírat můžete z mnoha materiálů, jako je obyčejný kancelářský papír, barevný papír, balicí papír či různě potištěný papír. Můžete zapojit fantazii a vyrobit obálku z novin, časopisů nebo notových sešitů.

Pokud si s obálkou chcete opravdu vyhrát, připravte si vodové nebo temperové barvy a bílý papír nejprve ozdobte vlastní malbou. Použít můžete také pastelky či fixy a papír pokreslit. V případě vodových barev či temper jej pak nechte řádně zaschnout.

A můžeme se pustit do díla!

Jaké obálky budeme vyrábět?

 • Složená obálka
 • Lepená obálka
 • Origami obálka
 • Obálka na peníze
 • Multifunkční obálka
 • Rychlá DIY origami obálka

Jak vyrobit skládanou obálku?

Použít můžete jakýkoliv papír A4. Nejprve jej přeložte na polovinu a tuto polovinu opět na další půlku. Tím vám vzniknou čtyři obdélníky. Papír rozložte a veďte střih nůžkami linií vyznačenou půlením. Nyní před sebou máte dvě části papíru. Je jedno, jestli budete stříhat horizontálně či vertikálně.

Obě půlky na sebe položte a v půli je znovu přeložte. Tím vám vznikne “pomyslná” obálka, kterou již stačí pouze zalepit na bočních stranách. K lepení můžete použít průhlednou lepicí pásku nebo obálku ozdobit nějakou barevnou páskou. Horní stranu nelepte, tudy vsunete přáníčko. Pouze ji cca o 1 cm přeložte, aby z obálky přáníčko nevypadlo.

Nyní už stačí pouze vložit do obálky přáníčko a horní stranu zalepit pěknou samolepkou. Také si můžete z barevné lepicí pásky vystřihnout srdíčko a obálku zapečetit jím. A máte hotovo!

Jak udělat obálku

Jak vyrobit lepenou obálku?

Vezměte si papír A4 a položte ho před sebe na stůl horizontálně. Přeložte jej na polovinu (opět v horizontální poloze) a rozložte. Nyní vidíte proužek vzniklý přeložením.

Následně papír otočte vertikálně a přeložte pravý horní roh ke vzniklé středové čáře. Uhlaďte ho a to stejné udělejte s levým horním rohem.

Nyní papír opět položte do horizontální polohy a ohněte spodní i horní okraj o dva centimentry směrem ke středové čáře. Mezi středovou čárou a ohnutými okraji vznikne prostor, do kterého v konečné fázi zasunete dopis.

Následně vezměte do ruky pravý okraj a přehněte jej rovnoběžně s levým okrajem. Předtím vytvořený trojúhelník po levé straně přesahuje. Pravý okraj, který jste přeložili, opět rozložte. Do vzniklého prostoru vložte složený dopis a pravý okraj opět přeložte směrem doleva. Nyní přichází na řadu trojúhelník, který naopak přehněte doprava, aby přáníčko z obálky nevypadlo.

Zdroj: Wikihow.cz

Následně zalepte boční okraje lepicí páskou a přilepte i horní stranu. Ale pouze tak, aby mohl obdarovaný obálku snadno rozlepit.

Jak na origami obálku?

Co je to origami? Jedná se o japonské umění, které je postaveno na skládání různých motivů z papíru. Toto zajímavé umění vzniklo přibližně v 9. století a zprvu se papírové výrobky používaly na výzdobu chrámů a svatyní.

Jak udělat obálku

Nyní si vysvětlíme, jak vyrobit origami obálku.

Potřebovat budete čtvercový papír, který před sebe položte v poloze kosočtverce. Rohy k sobě přeložte tak, aby vám vznikly dvě linie (levý roh k pravému a horní k dolnímu). Kosočtverec mějte před sebou rozložený a spodní roh přeložte až k vodorovné linii uprostřed, k bodu, kde se obě linie setkávají.

Zdroj: Wikihow.cz

Nyní vytvořte trojúhelník tak, že spodní okraj přiložte podél vodorovné linie a uhlaďte jej. Následně přiložte levý i pravý roh směrem ke středu. Špičky obou rohů se nyní dotýkají. Okraj pravého rohu by měl trochu přesahovat ten levý roh. Proto jeho špičku přehněte zpět doprava. Tím vám vznikne malý trojúhelník (základ pro zámeček). Ten je po skládání ve dvou vrstvách, takže když do něj zasunete prst, snadno ho otevřete a vytvoříte z něj také kosočtverec.

Nyní již pouze přeložíte horní okraj špičkou dolů a zasunete ji do připraveného zámečku. Nezapomeňte obálku ještě jednou otevřít a vložit do ní přáníčko. Boční okraje můžete pro jistotu zalepit lepicí páskou.

Ať se líbí!

Jak vyrobit obálku na peníze?

Pokud chcete darovat peníze, určitě je do něčeho musíte vložit. Na to bude vhodná pěkná dárková obálka na peníze. Vysvětlíme si, jak postupovat.

Co budete potřebovat?

 • Dárkový papír nebo slabší karton
 • Nůžky
 • Lepidlo
 • Pravítko
 • Stužka či provázek

Připravíme si obálku s oblými rohy, do které můžete ukrýt nejen bankovky, ale také permanentku, poukázku či jiné přání. Tato obálka měří na šířku 9 cm, promyslete tedy, zda se vám do ní vejde zamýšlený dárek.

Jak udělat obálku

Zdroj obrázku: blog.decodoma.cz

Poté si připravte šablonu, kterou naleznete zde. Šablona pochází z webových stránek blog.decodoma.cz. Vytiskněte si ji, obkreslete a vystřihněte. Poté si podél pravítka vyznačte čáry, kde budete oblé rohy ohýbat, a všechny je přehněte. Nejprve přehněte levý a pravý oblouk, poté ten spodní. Tyto části potřete lepidlem a slepte. Horní oblouk stačí přehnout směrem dolů.

Nyní přichází čas na zdobení.

Obálku můžete dozdobit kresbami či ji orazítkovat nebo zalepit ozdobnou lepicí páskou. Dále použijte stužku nebo šňůrku a svažte ji. Můžete také využít děrovačku a v horním přehybu vytvořit dírku na provléknutí stužky a následně pak uvázat pěknou mašličku.

Obálka je připravena!

Jak udělat obálku

Jak vyrobit multifunkční obálku?

Co budete potřebovat?

 • Barevný papír
 • Nůžky
 • Lepidlo
 • Kružítko nebo misku

K čemu můžete multifunkční obálku použít?

Multifunkční obálka se vám bude hodit, chcete-li darovat peníze, přáníčko nebo poukázku či pozvánku. Můžete v ní darovat i pernamentku do sportovního centra či sauny. Fantazii se meze nekladou a obálku lze využít opravdu téměř na cokoliv, co se do ní vejde.

Jak postupovat?

Připravte si barevný čtvercový papír, na který si nakreselete pomocí kružítka nebo misky kruh. Vystřihněte si jej a přehněte na polovinu. To stejné udělejte ještě třikrát tak, aby vám vznikly čtyři kruhy. Můžete použít i různě barevné papíry a vytvořit tak kruhy jiných barev.

Následně kruhy poskládejte do čtverce a postupně je slepte k sobě. Nyní vzniklé obloučky jednoduše složíte ke středu a založíte do sebe, aby držely zavřené. Poté stačí vzniklou obálku ještě dozdobit. Svažte ji například stužkou či provázkem.

Na videu můžete vidět přesný postup, jak vyrobit multifunkční obálku.

Jak vyrobit rychlou obálku?

Na závěr vám přinášíme postup, jak si vyrobit rychlou DIY origami obálku.

Co budete potřebovat?

 • Barevný ozdobný papír ve tvaru čtverce
 • Provázek
 • Nůžky

Papír přehněte na polovinu do tvaru trojúhelníku a poté jej opět přeložte tak, aby vám vznikla vertikální linie. Vraťte jej do původního stavu (trojúhelníku) a horní roh přeložte směrem dolů. Opakujte i s druhým horním rohem, který však složte o něco výš než ten první. Nyní přehněte i boční rohy a založte je do sebe. Vznikne vám krásná obálka, do které můžete vložit přáníčko nebo peníze. Obálku ještě svažte provázkem a máte hotovo!

Pro přesný postup se podívejte na video.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *