Jak vybrat smartphone

Jak vybrat smartphone

Vybírání nového smartphonu se může pro méně znalého zákazníka stát velmi tvrdým oříškem. Díky rozvoji technologií mají zákazníci mobilních služeb velmi široké možnosti výběru, na druhou stranu je výrazně zkomplikována jejich nákupní orientace. Pokud si plánujete koupit smartphone, ale nevíte, jak při výběru postupovat nebo na jaké parametry se zaměřit, sestavili jsme pro vás krátký návod obsahující rozbor všech nejdůležitějších parametrů. Pokud si i přes pročtení tohoto článku nebudete s výběrem jistí, můžete navštívit některý z online testů nebo porovnávačů smartphonů, které se věnují popisu více dopodrobna.

Operační systém

Operační systém je software, na kterém telefon běží. V současné době máte na výběr ze tří nejpoužívanějších operačních systémů. Prvním je iOS, který je k dostání na produktech od firmy Apple a je charakteristický především výborným sladěním s hardwarem a naprosto bezproblémovým chodem na všech zařízeních. Druhou možností je operační systém Android, ten je nejpoužívanější variantou a za jeho největší výhodu se všeobecně považuje jeho otevřenost pro nastavení dle představ uživatele a velká podpora aplikací. Poslední verzí je Windows Phone, což je systém, který nemá pro svůj chod příliš velké hardwarové nároky a vyznačuje se také poměrně plynulým chodem i na levnějších modelech.

Výkon

Velmi důležitým parametrem pro výběr smartphonu je samozřejmě jeho výkon. Ten rozhoduje nejen o tom, zda na telefonu půjdou spouštět náročné aplikace, ale také o tom, zda bude chod operačního systému plynulý a bez záseků. Výkon je u telefonu determinován především frekvencí procesoru (GHz) a operační pamětí RAM (GB). Kvalita komponent však není vyjadřována jen těmito čísly, ale i jejich typem. Obecně však lze říct, že je vhodné zaměřovat se na zařízení s alespoň 1,5 GHz procesorem a 2 GB RAM.

Displej

Kvality displeje vyjadřuje především jeho rozlišení. Obecně doporučujeme volit displeje s rozlišením minimálně 1280×720, což je hodnota, která by v kombinaci s průměrnými úhlopříčkami měla přinášet relativně dobrou kvalitu zobrazení.

Fotoaparát

Fotoaparát je důležitým doplňkem každého chytrého telefonu. Důležité je zaměřit se na jeho rozlišení, které by se mělo u nejlepších modelů pohybovat okolo 10 Mpx a také na jeho světelnost. Světelnost v podstatě měří, kolik světla se dostane ke snímači. Pokud je propustnost světla dobrá a ke snímači se dostane hodně světla, je výsledná fotografie kvalitnější a nabídne lépe vykreslený obraz. Světelnost je uváděna například ve formátu f/2,2, kdy číslo za lomítkem vyjadřuje právě odpor, který je kladený průchozímu světlu. Čím blíž je tedy číslo k jedničce, tím méně kladeného odporu a tím lépe pro nás. Hodnoty u velmi kvalitních objektivů se pohybují okolo f/1,8. Pokud vybíráte telefon především pro účely focení doporučujeme navštívit některý z online srovnávačů této specifické kategorie.

Interní paměť

Kapacita úložiště je také velmi důležitou hodnotou. Obzvlášť pokud telefon chcete hodně využívat pro sdílení multimédií nebo instalaci většího počtu aplikací, doporučujeme vám volit telefony s kapacitou interní paměti minimálně 8 GB. Vhodné také je, aby kapacita úložiště byla rozšiřitelná o paměťovou kartu.

Funkce

Smartphony jsou charakteristické tím, že jsou obvykle vybaveny širokou škálou funkcí. Mezi ty nejdůležitější, které by na vašem telefonu neměly chybět patří bezesporu připojení Wi-Fi, podpora LTE signálu, bluetooth, či různé senzory zajišťující spoustu velmi užitečných funkcí od krokoměru až po snímaní otisků prstů.

Uživatelské recenze a porovnání

U výběru multimediálních zařízení všeobecně se vyplatí klást velký důraz na dostupné uživatelské recenze. Papírové parametry se totiž často rozcházejí s reálnými kvalitami telefonu a pomocí recenzí dostanete velmi hodnotnou zpětnou vazbu od uživatelů, kteří již mají s vybraným modelem zkušenosti. Doporučit pak rozhodně můžeme také různé porovnávače jednotlivých produktů, který nabízí porovnání padesáti nejlepších telefonů k roku 2017 seřazených podle typologie do jednotlivých skupin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *