Jak vytvořit banner

Návod, jak si zadarmo a bez potřeby instalace jakéhokoliv programu vytvořit vlastní banner na propagaci vašeho webu.

V následujícím postupu navazujeme na článek, který už na našem webu vyšel před časem a týkal se představení aplikace Pixlr, který je vlastně takovým mírně ořezaným Photoshopem online. V tomto článku se podíváme na jeho konkrétní nasazení při tvorbě banneru, který můžete využít na propagaci vašich stránek. Všechno co k tomu potřebujete, je internetový prohlížeč a dostatečně stabilní připojení.

Výběr rozměru

Přejděte na web http://pixlr.com/editor/ a dejte možnost Vytvořit nový obrázek (Create a new image). Vzápětí se dostáváme k problematice výběru vhodného rozměru, několik standardních velikostí bannerů je už v nabídce, a to sice:

  • 468×60
  • 728×90
  • 120×600
  • 160×600
  • 180×150

Můžete si tedy vybrat jeden z nich, případně upravit posunutím táhly rozměr tak, aby zapadal do velikosti webu, kam potřebujete. Pokud po dokončení výběru rozměru a zobrazení pracovního plátna ještě nemáte editor v češtině, přepnout ho můžete přes nabídku Language > čeština.

Přidáváme nápis

Co by to bylo za reklamní nebo upozorňovací proužek bez textu. Takže jdeme na věc a pro začátek si něco napíšeme – vlevo vidíte seznam všech možných nástrojů. V dolní části je tučné A – což je shodou okolností právě ten nástroj co nás právě teď zajímá. Teď už jen stačí klepnout myší do bílého prostoru na místo, kam chcete psát. Otevře se okno editace textu, kde vyplníte odstavec toho, co se má napsáno objevit a kde můžete upravit velikost a druh písma (font).

Barevný přechod

Často používaným prvkem bannerů je také barevný přechod (gradient), tedy přeliv například z černé přes všechny škály šedi až do bíla, případně z červené po modrou přes spektrum barev duhy a podobně. Jak takovéhoto efektu dosáhnout? Opět se podíváme do levého panelu s nástroji, tentokrát je tím pravým tlačítko ve tvaru obdélníku, vypadající právě jako takový přechod z tmavé do světlé barvy.

Teď už stačí jen táhnout myší napříč plochou a přechod je vykreslený. Jeho typ a barvu můžete nastavit v horní části okna pod řádkem menu.

Barevný obdélník nebo kruh

Poslední grafický prvek, jehož tvorbu zde popíšeme. Teď si ukážeme to, jak si vykreslit obdélník, ovál nebo kruh a zaplnit ho barvou. Tentokrát použijeme tzv. nástroj pro výběr, který mezi tlačítky vypadá jako obdélník s přerušovanou čarou a vyvolává se stiskem klávesy M. V horním menu pod nabídkami můžeme přepnout na kreslení oválů a vykreslit takto případně kruhovité objekty, obélníku se tedy držet nemusíme.

Po vybrání prostoru, který chceme vyplnit, pak vylejeme do prostoru plechovku barvy – a to sice doslova. Najděte ji mezi nástroji a dole přepněte z výchozí černé na jinou barvu, tedy tu, kterou chcete opravdu vylít do prostoru a pak jednoduše klepněte dovnitř oválu nebo obdélníku, který jste vykreslili.

Další složitější grafické útvary už určitě zvládnete sami, nebojte se trošku experimentovat a pohrát si s možnostmi aplikace. Logika ovládání je velmi podobná Photoshopu, a dokonce včetně práce s vrstvami a chování pravého tlačítka myši.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *