Vlastní online formulář zdarma

Jak si udělat vlastní formulář s exportem do tabulky, který můžete využít na vlastní online výzkum třeba pro sběr dat pro bakalářskou nebo diplomovou práci.


Vytvořit vlastní dotazník přes internet je docela praktická věc tehdy, když hledáte způsob jak efektivně oslovit větší statistický vzorec respondentů a získat od nich názory, případně náhledy na určitou problematiku, produkt, značku a podobně. Jak tedy na věc?

Vlastní dotazník přes Google Docs

Zaprvé je potřeba mít gmail nebo účet u google. Pak se stačí přihlásit do balíku online dokumentů od Googlu na adrese docs.google.com. Vlevo si všimněte tlačítka na vytváření nových dokumentů: Vytvořit nový – toto je zde výchozí krok pro to, když chcete udělat vlastní textový dokument (něco jako Word), tabulku(obdobnou těm z Excelu), prezentaci (podobné výtvorům z programu PowerPoint), kresbu (tento program je místo Malování) –   nebo právě formulář.

Nastavujeme kolonky

Po vybrání možnosti formulář se nám zobrazí editační rozhraní. Nahoře je to, jak se náš nový formulář momentálně jmenuje: Formulář bez názvu. To asi není úplně v pořádku, nicméně náprava je jednoduchá – prostě klikneme a přepíšeme jeho jméno.

Pod nadpisem je místo na odstavec, kde můžete popsat, jak se má při vyplňování postupovat. Můžete sem vložit i třeba odkaz na nějaké další stránky s vysvětlujícími postupy – vložený odkaz bude automaticky funkční a klikatelný.

Pak už jdeme na vlastní vytváření dotazů v dotazníků – na výběr máme tyto typy odpovědí:

  • krátký text
  • text v odstavci
  • jedna odpověď z výběru
  • více možných odpovědí z výběru
  • měřítko – např. pro výběr typu jak moc velký problém něco je – zadáte rozmezí 1 až 5 a respondent klikne
  • mřížka – obdoba měřítka, lze ale zadat více položek a různě je kombinovat

U položek, kde je možné místo vypisování klikat, je samozřejmě potřeba možnosti vypsat. Dále lze rozlišovat mezi odpověďmi povinnými a nepovinnými – nepovinné není potřeba vyplnit k tomu, aby se dotazník poslal, bez vyplnění povinných položek však formulář respondentovi odeslání nepovolí.

Další položky do formuláře můžete přidávat přes volbu Přidat položku, kterou najdete v upravovacím rozhraní  vlevo nahoře.

Zcela dole pak najdete adresu vašeho formuláře ve formátu https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=kodvašehoformuláře. Tu můžete odeslat emailem všem, od koho požadujete odpověď, případně umístit ji na web, či dát tam kam potřebujete. Ve chvíli, když vyplní první člověk váš formulář, získáte přes Google Docs přístup do tabulky výsledků, kde se ve sloupcích odpovídajícím dotazům objeví odpovědi. Tabulku v Docs si můžete pak přes nabídku Soubor uložit na disk ve vašem počítači ve formátu .xls a otevřít pomocí Excelu, kde z ní můžete data využít dalším způsobem, například znázornit strukturu odpovědí ve formě grafu.

3/5 - (2 votes)

2 komentářů k Vlastní online formulář zdarma

  1. Dobry den chci se nechat rozvest jak mam zacit postupovat??dekuji langrova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *