5 tipů, jak vyjít od výplaty k výplatě

Zajímavé rady, se kterými to půjde rodinnému rozpočtu mnohem snadněji.

Nevycházíte tak docela s penězi? Jistě, tohle se běžně stává spoustě českých domácností, zvláště těm, které nedisponují žádnými finančními úsporami. V každém případě můžete udělat pár změn, se kterými půjde udržet na uzdě i jinak poměrně napnutý rozpočet. Jak na to? Prostě začít šetřit, rozhodně nemusíte zvyšovat své příjmy, někdy vám v práci nepřidají a na brigádu o víkendu už nemáte čas ani energii.

Za prvé – začněte třeba elektřinou…

Na elektrické energii a jejích dodávkách můžeme uspořit meziročně pěkných pár tisíc, jen je třeba začít už dnes a neodkládat nic na zítra. Nesviťte v místnosti, kde zrovna nikdo není, je to zbytečné plýtvání. Také se zaměřte na nákup úsporných elektrospotřebičů, vyměňte žárovky a snažte se využívat zbytkové teplo při vaření. Už jen tyto tři věci přinesou značný efekt, doslova každá uspořená kilowatthodina se tu počítá!

Za druhé – jezte raději doma…

Kde jinde večeřet, když ne v domácím prostředí? Večeře v restauraci znamená, že zaplatíte de facto pronájem i zaměstnance majitele. A nadto se ještě počítá s alespoň nějakým tuzérem, takže na úspory se může rovnou zapomenout. Pokud si však připravíte jídlo doma, v rozpočtu se obvykle dostanete na řádově desetikoruny za celou rodinu, a to včetně energií. Vařit ze základních surovin je hodně úsporné a večeřet v rodinném kruhu ještě více utuží společnost. Věřte tomu, je to osvědčený recept! Pokud to ale nepomůže tak, jak jste čekali, zkuste získat peníze před výplatou jinak, dobře vybraná půjčka ve vhodný čas určitě také hodně pomůže…

Za třetí – poplatky tedy rozhodně ne…

Máte účet v bance, kde si vás moc neváží a účtují vám každou transakci zvlášť? Je tu přeci svobodná doba, kdy si můžete sami vybrat, jestli u dané banky zůstanete nebo přesunete účet tam, kde budou základní operace zcela zdarma. Takových je totiž na trhu hned několik, tak proč zůstávat u původní? Zbytečné poplatky ušetříte i výhodným mobilním paušálem, který plně vyhovuje vašim aktuálním potřebám. V neposlední řadě, neplaťte složenky na poště, ale zkuste vše řešit elektronicky. Pár desetikorun k dobru se totiž určitě hodí, že?

Za čtvrté – odkládejte si část peněz…

Rada číslo čtyři zní jednoduše, někdy je ale její realizace trošku obtížnější. V každém případě, i kdyby šlo o pár stokorun navíc, odložte si je do pomyslného prasátka, takzvaně na „horší časy“. Rodinný rozpočet to určitě nezabolí, ale vy budete mít kam sáhnout, když přijdou nenadálé výdaje. Každá domácí kasa je přeci ráda, když se má o co opřít. Pokles příjmu nebo ztráta zaměstnání hrozí teoreticky každý den, i když samozřejmě nechceme nikomu věštit nějaké problémy. Odborníci doporučují odkládat stranou každou desátou korunu, kterou vyděláte. Je to reálné? Ale jistě, tak jen do toho!

Za páté – porovnávejte nabídky…

V každém případě, ať už pořizujete mobilní paušál nebo chcete nového dodavatele energií, měli byste srovnávat nabídky. Není to nic těžkého a udělat to můžete i tehdy, když je na programu dne rychlá půjčka. Jednoduše, když srovnáte dvě nabídky půjčky podle základních čísel, budete se moci lépe rozhodnout. Neberte impulzivně první možnost, která se nabízí, pátrejte dál a možná vám může dobře pomoci i nezávislý srovnávač. Nepotřebujete přeci jednat ukvapeně, dobře promyšlený krok je přeci známkou dospělosti a vyzrálosti. Budete pak na sebe hrdí, že jste zvládli najít lepší nabídku a nechat pár stovek v peněžence, což je částka, co rozhodně umí potěšit. Nehledejte v životě složitosti, jednoduchá řešení jsou doslova za rohem – jen si je umět najít…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *