ADR mimosoudní řešení spotřebitelských sporů a novela zákona o ochraně spotřebitele

Ještě na konci roku 2015 byla přijata novela zákona o ochraně spotřebitele. Již 1. 2. 2016 nabyla účinnosti její část o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů. Jedná se o nový způsob řešení sporů mezi podnikateli a spotřebiteli, který má být rychlejší a zároveň méně nákladný než tradiční soudní cesta.

Mimosoudní řešení spotřebitelských sporů

Spory z kupní smlouvy a spory ze smlouvy o poskytování služeb mohou být nově řešeny mimosoudní cestou ADR. Zkratka ADR (Alternative Dispute Resolution) označuje mimosoudní řešení spotřebitelských sporů.

V okamžiku, kdy je např. spotřebitel nespokojen s vyřízením reklamace z e-shopu či mu bylo odepřeno právo na odstoupení od smlouvy, může řešit tuto situaci nově podáním návrhu na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu.

 

Návrh na zahájení řízení podává výhradně spotřebitel a možností je podat tento návrh také skrze online formulář. Díky tomu se má celé řízení podstatně zrychlit. V některých případech se předpokládá, že celé řízení proběhne bez nutnosti fyzické účasti stran.

Více o pravidlech mimosoudního řešení spotřebitelských sporů najdete na webových stránkách České obchodní inspekce.

soud

Co to znamená pro podnikatele?

Online podnikatelé, kteří prodávají zboží nebo služby přes internetu, mají povinnost informovat spotřebitele o možnosti mimosoudního řešení sporu. E-shopaři a další online podnikatelé mohou jednoduše informovat návštěvníky přímo v obchodních podmínkách.

Tyto změny musí podnikatelé implementovat dle zákona o ochraně spotřebitele do 1. 5. 2016.

Lze jen doporučit, aby provozovatelé internetových obchodů provedli změnu co nejdříve. Česká obchodní inspekce provádí pravidelné kontroly e-shopů (kontroly v roce 2015).

Novela zákona o ochraně spotřebitele je transpozicí Evropské směrnice 2005/29/ES. Mimosoudní řešení spotřebitelských sporů je tak jedním z požadavků EU pro zvýšení ochrany spotřebitele.

Pravni poradenství PravoProPodnikatele

Článek dodala advokátní kancelář provozující portál PravoProPodnikatele.cz – online právní služby pro internetové podnikatele.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *