Jak funguje mikroplatební systém Flattr

Flattr – možnost, jak podpořit online projekty na straně jedné a jeden z prostředků, jak monetizovat internetový obsah na straně druhé. Jak ho nastavit a využívat?

Jak to funguje

Flattr je tzv. mikroplatební systém – tj. systém, který umožňuje jednoduše a levně provádět transakce i malých částek. Je to v zásadě peněženka, která se buď pomocí paypalu nebo platební karty nabije a pak už jen někde, kde vidíte, že se žádají peníze na dobrou věc, kliknete – a vaše podpora je odeslána. Z druhé strany to pak funguje tak, že provozovatel webu si dá na stránky tlačítko a nemusí nikomu sdělovat svá čísla bankovních účtů nebo instalovat složité platební brány – zprovoznění Flattr tlačítka je podobně jednoduchá, jako přidání tlačítka pro sdílení na Facebooku. Seznam webů, které tento systém využívají, je k dispozici na české infostránce flattr.cz, kde každý, kdo ho využívá se může zaregistrovat a požádat o přidání.

Založení účtu

 1. Jděte na oficiální web flattr.com
 2. K registraci můžete využít přihlášení přes Facebook, Twitter nebo klasicky přes email
 3. Po potvrzení registrace si můžete na podstránce https://flattr.com/payments dobít účet – to lze provést platební kartou, paypalem, moneybookers (skrill) nebo mezinárodním bankovním převodem skrze IBAN.
 4. Na webu, kde se vám líbí článek nebo v projektu, kde jde o dobrou věc, pak stačí jen kliknout na tlačítko Flattr (vypadá podobně jako tlačítko pro sdílení na Facebooku).
 5. Na konci měsíce jsou peníze rozděleny provozovatelům webů – z darované částky si Flattr na provoz strhává 10% provize.

Celý tento proces znázorňuje i tato infografika přímo z Flattr.com:

Fungování Flattru

Jak vložit Flattr tlačítko (button) na web

 1. Registrujte se na Flatteru a následně se přihlašte na webu pro partnery: partner.flattr.com
 2. Vyplňte všechny požadované údaje, jako je jméno, adresa, VAT (= DIČ, pokud máte), bankovní účet (pozor, musí být zadán v mezinárodním IBAN formátu).
 3. Registrace partnera je schvalována pracovníky Flattru, takže vyčkejte na potvrzení – nemělo by to trvat déle, než několik dní. Informace o schválení vám dorazí na registrační email.
 4. Nehledě na stav zpracování žádosti můžete vygenerovat tlačítko a vložit ho na web na stránce flattr.com/submit
 5. Na výběr je velké tlačítko s počítadlem, malé tlačítko, pak něco jako like widget známý z Facebooku a ještě tlačítko s QR kódem podporující i placení přes mobil.
 6. Stačí vybrat ten typ tlačítka, který vám nejvíce vyhovuje, zkopírovat html kód, vložit ho do kódu stránky a začít přijímat dary.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *