Jak investovat do zlata

Tentokrát se budeme věnovat investicím jmenovitě obchodování se zlatem. Jakým způsobem koupit zlato. Jak poznat, kdy se vyplatí kupovat a jaké nástroje k tomu použít?

 80.6% účtů drobných investorů přichází při obchodování s CFD o peníze. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz. Plus500 je určen zkušeným obchodníkům, není vhodný pro začátečníky. Jedná se o obchodování s CFD, ne přímo s finančními instrumenty. Vaše peníze mohou být v ohrožení. 

Mít v trezoru hromadu zlatých cihel je stále spojeno s představou bohatství a toho nejlepšího zajištění, které si může člověk představit. Když se v novinách píše, že je nejistá doba a roste cena drahých kovů, řada amatérských investorů začíná nakupovat všechno ze zlata, co se jim dostane pod ruku – mince, náušnice, šperky, medaile… U řady těchto předmětů přitom platí kvůi úpravě předmětu více, než by pak na trhu získali při prodeji – při prodeji ve zlatnictví totiž pak dostanou často peníze jen za hodnotu uchovanou v drahém kově, a nikoliv cenu šperku.

Rizika fyzických kovů

Při ochodování s fyzickým kovem jsou tedy dvě rizika:

 • riziko uchování (a odcizení)
 • riziko likvidity – ve chvíli, kdy chcete realizovat prodej a získat peníze, musíte najít kupce

Právě kvůli minimalizaci těchto dvou rizik dnes většina investorů nevolí přímo fyzické zlato, ale raději finanční instrument, přes burzu. V tomto případě nenakupujete poukazy na zlaté cihly nebo pruty, ale certifikáty (jedná se o  CEF nebo ETF). Obchody probíhají v uncích, které jsou obchodovány na páku (malou investovanou částkou ovládáte násobně větší objem peněz).

Jak to v praxi probíhá?

 1. Investor si otevře účet u platformy umožňující vstup na komoditní burzu se zlatem. Takovouto platformou pro nákup a prodej komodit je například Plus 500, který můžete stáhnout zde.
 2. V aplikaci (která je zpravidla dostupná jak pro počítač, tak mobil, někdy i přímo přes web), zjistí aktuální pohyby a ceny zlata na trhu.
 3. Rozsáhlejší platformy mívají možnost kupovat a prodávat jak drahé kovy, tak i akcie nebo jiné finanční instrumenty. Zlato, stejně tak jako stříbro, nebo zemědělské produkty, bývají v sekci Komodity.
 4. Při obchodování lze použít dva typy příkazů: nákup (long), který se používá, když předpokládáme budoucí růst ceny, a prodej s dodatečným nákupem (short, někdy také značený jako “zkrátit pozici”).
 5. K analýze toho, kdy koupit a kdy prodat můžete využít v zásadě dva typy informací – informace o trzích ze zpravodajských zdrojů (tzv. fundamentální analýzy) a nebo analýzy grafu změn cen. K analýze změn cen můžete v některých aplikacích sloužících k obchodování dále využít pomocných linek a ukazatelů. Například v aplikaci kterou si můžete stáhnout zde jsou tyto grafy ukryty pod tlačítkem f(x), kde si pak můžete přidat jednotlivé ukazatele do grafu změn cen kovu.
  Jedním z často používaných ukazatelů je například plovoucí průměr, který vždy když se protne s grafem indikuje, že v tuto chvíli by se měl realizovat obchod. Podrobné grafy s vývojem cen naleznete na Yahoo Finance.
 6. Zpravidla nemusíte hned obchodovat na ostro, ale do začátku máte nějaký zkušební demo účet, který si aktivujete až po dobití peněz (ideální je u příslušného obchodníka využít akcí, kdy dostanete k prvnímu dobití peněz ještě další bonus, je proto vhodné tyto akce sledovat a využít).
 7. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav vašeho portofolia – doporučuje se minimálně jednou denně zjistit stav investic v aplikaci, analyzovat trh a rozhodnout o setrvání v držení investice nebo prodeji.

2 komentářů k Jak investovat do zlata

 1. Mám pár zlatých mincí ale asi půjdu na vyšší level.. už to instaluju zatím to vypadá celkem přehledně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *