Jak podat žádost o rozvod

Jak podat žádost o rozvod

Chcete požádat o rozvod manželství, ale nevíte, jak postupovat? Rozvod je nejen časově náročný, ale rovněž se jedná o značnou psychickou zátěž. Rozvod se musí projednávat před soudem, ať už je sporný či nesporný. Je vhodné před tímto životním rozhodnutím zvážit veškeré důsledky, které mohou rozvod manželství následovat a obrnit se trpělivostí.

Prvním krokem k rozvodu je podání žádosti o rozvod se směruje k okresnímu soudu v obvodu, kde manželé měli společné bydliště. Adresa a název soudu se uvádí do záhlaví žádosti. Může jít o rozvod sporný či nesporný, tudíž existuje i několik variant žádostí. Za tuto žádost náleží soudu poplatek, jež se hradí při podání žádosti o rozvod nebo na výzvu soudu. V případě neuhrazení soudního poplatku se řízení pozastaví.

Náležitosti žádosti

Žádost o rozvod musí obsahovat základní údaje o obou stranách, tedy název a adresa soudu, ke kterému žádost podáváte a zároveň základní údaje o vás a vašem manželovi (tzn. jméno a příjmení, datum narození, adresa bydliště), datum a místo uzavření sňatku, údaje o dětech, pokud nějaké máte (jméno a příjemní, věk, kopie rodných listů dětí) a požádat soud o rozvedení manželství. Důležitou náležitostí je i datum a místo sepsání včetně vlastnoručního podpisu.  Pokud budou některé náležitosti chybět nebo budou neúplné, soud požádá o jejich doplnění či opravu.

rozvod

Řešení záležitostí týkajících se majetku

Během podání žádosti si s partnerem ujasněte otázky týkající se majetku. Advokát nebo notář vám pomohou sepsat dohody o majetkovém vypořádání, tudíž již není nutné to řešit se soudem. Soudu jen přiložíte kopii dohody k žádosti o rozvod. Pokud se však na přerozdělení majetku nezvládnete dohodnout sami, bude majetkové vypořádání řešit soud.

Řešení záležitostí týkajících se dětí

Včas před rozvodem se s partnerem dohodněte, kdo se bude starat o dítě a jak se budete účastnit na jeho výchově a péči o něj. Stejně jako v případě majetkového vyrovnání sepište dohodu, jež projedná soud.

Rate this post

4 komentářů k Jak podat žádost o rozvod

 1. Dobrý den mám dotaz.Chci se nechat rozvést,ale mám takový problém .V roce 2013 jsme vstoupily do insolvence kde soud rozhodl takto manželka bude platit 14000 a já poněvadž mám nižší příjem mám platit 1000kč.Jak by to bylo dále zůstalo by u stejné částky nebo by vše bylo rozděleno 1/2.Tento dluh se má platit ještě tři roky.Děkuji za odpověď.

 2. Dobrý den, mám dotaz. Syn se v roce 2015 ožení. V roce 2016 si adoptoval syna své již manželky. Nyní si ona našla jiného přítel.Syn se chce dát rozvést a zrušit adopci.Adoptovaný syn není jeho dítě Toho má ona s jiným partnerem.Prosím jak má postupovat a zda to vůbec jde?Děkuji za radu Voldanová

 3. Dobrý den, po rozvodu 2017 s manželem kdy mu byla svěřena dcera 12 let do péče. to by nebyl takový problém. Manžel mě po rozvodu píše email, sms s výhrůžkami. Manžel po mě chce abych dceři kupovala oblečení, boty a vše potřebné já. Jenže platím výživný na dítě co mohu dát a mám jen důchod 1 stupně a nemohu dát více peněz. Platím si byt a samotné mě nezbývá na jídlo.
  Myslím si že by mě měl vyživovat po rozvodu manžel.
  Stačí, že dceři nedá na cestu za matkou 100 km. i to to je velmi neschůdné a náročné pro mě.
  Nechce my dceru půjčovat na celý víkend a to pátek, sobota, neděle podle zákona. O svátcích ani nemluvím není žádná šance. Má dceru mít prý jen pátek od 15 hodin a sobotu do 19 hodin.Nevím co mám dělat. jsem velmi bezradná.

  Od manžela: Ahoj. Dceru sice v péči mám a starám se o ní jak nejlépe to jde, ale NEJSEM POVINNÝ JÍ VYBAVOVAT VĚCMI NA POBYT U TEBE, tudíž jí nějaké věci k sobě musíš zakoupit sama.—–Příští týden nemohu a oznámila jsem manželovi za včas——–
  Co se týče příštího týdne a převzetí si Danielky, nevidím problém v tom, abys na ní zhruba hodinku počkala a vyzvedla si jí až dorazí ze školního výletu. Posledně čekala ona————můj doktor ———- na tebe a to bylo v pořádku. Takže po příjezdu se převlíkne a jde k babrdli, kde si ji vyzvedneš. To, že napíšeš dceru si brát 27.4.18 – 28.4.18 nebudu mě vůbec nezajímá, nemáš pádný důvod k tomu si jí nebrat. Kdybych ti nepsal o pátku, zřejmě by si ani nenapsala. Pokud bude svátek vycházet na pátek nebo sobotu v lichém týdnu, Danielka u tebe bude. Už jsem ti jednou nabízel, když měla Danielka prázdniny vzít si ji dříve a ty si nebyla schopná vyzvednout jí ráno a vyžadovala si až od odpoledne. Tak teď tu nedělej ukřivděnou.
  O dceru mám samozdřejmě zájem,je to mé dítě.

 4. Já jsem se rozhodla rozvést s mým manželem, jelikož se v tomto vztahu nedalo pokračovat. Bylo to pro mě velice bolestivé rozhodnutí, ale v naší nefunkční rodině trpěly už i děti. Naštěstí jsem zde objevila advokátní kancelář, která mi pomohla s celým rozvodem. Poté se pustili i do svěření dětí do mé péče a naposledy i majetkového vyrovnání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.