Jak šetřit elektřinu

Každým rokem se všichni podíváme na vyúčtování za spotřebu elektrické energie a je dobré si přiznat, že to v mnohých případech není pohled příjemný. Právě tu částku, která nebývá moc sympatická a kterou musíme zaplatit, by bylo vhodné snížit na co nejmenší možnou úroveň.

V každé domácnosti se samozřejmě používá veliké množství přístrojů, které jsou napájeny elektřinou ať už v plném provozu nebo ve stavu klidu. A i když by si každý měl dát pozor při nákupu nějakého toho nového spotřebiče, zda splňuje normu pro úsporu elektrické energie, stejně se nelze ubránit tomu, že při stále rostoucích cenách za veškeré energie rostou i částky, které netěší nikoho.

Jak ušetřit – topení a ohřev vody

Největší spotřebitelé elektrické energie jsou ti, kteří pomocí jí topí a ohřívají vodu. Nejprve by nebylo od věci se podívat na možnosti změny dodavatele, pokud by se tato cesta značila zásadnější úsporu. K tomu se dostaneme později, ale krok je to velmi rychlý. Pokud je v bytech tepelná pohoda s vlhkostí kolem 50%, tak není třeba tolik zaměstnávat otopnou soustavu. V souvislosti s vlhkostí vzduchu je třeba se zmínit o zvlhčovači vzduchu nebo o dostatečném množství pokojových květin. Čistění bojleru cca 1krát za tři roky zvyšuje jeho účinnost. Současně je zbytečné ohřívat vodu na maximum, postačuje teplota kolem 60 stupňů. Bojler by měl být umístěn co nejblíže u vodovodní baterie a trubka na teplou vodu co nejlépe izolována po celé své délce. Vodovodní baterie by měly být pákové, šetří vodu. Teplá voda by neměla téci zbytečně, např. při čistění zubů.Pokud domácnost zvažuje pořízení si tepelného čerpadla, tak není od věci se zamyslet nad modelem, který umí kromě vytápění i ohřívat vodu.Radiátory, přímotopy či akumulační kamna by neměly být zastaveny nábytkem ani přikryty závěsy. Na zvážení je instalace odrazové fólie za topná tělesa. Na začátku topné sezóny je třeba radiátory zkontrolovat a odvzdušnit.
Topná tělesa by také měla být umístěna pod okny, protože teplý vzduch se mísí se studeným a tím se podporuje jeho samovolná cirkulace. Zimní větrání by mělo být rychlé a intenzivní, při dlouhodobém větrání zbytečně prochladnou zdi. V dnešní době již není problém otopnou soustavu nastavit na požadovanou teplotu, proto je třeba si uvědomit, že se vyplatí místnosti nepřetápět, protože každý stupeň navíc znamená asi 6%  zvýšení odběru energie. A při odchodu z domu je dobré regulovat teplotu na 18 stupňů a je –li to možné, její navýšení naprogramovat na dobu příchodu. Pokud někdo využívá klimatizaci, která bývá u moderních otopných systémů k dispozici, tak by se při jejím chodu neměla otvírat okna. Tepelné ztráty okny lze omezit zatažením závěsů a žaluzií přes noc. Pokud si chce někdo pořídit krb, tak není od věci si zakoupit ten s teplovodní vložkou, protože teplo potom zbytečné neuniká komínem, ale je rozváděno přes akumulační nádobu do otopné soustavy. A nelze se nezmínit i o důkladném zateplení objektu, protože při dnešních možnostech lze tímto způsobem ušetřit značné finanční náklady. Samozřejmostí je zateplení stěn, stropů, střechy i podlah a eliminace tepelných mostů.

Audio, video, praní a kuchyně

Veškeré audio a video zapnuté do pohotovostního režimu stále odebírá elektřinu a nejde o zanedbatelné množství. Určitě se zde vyplatí investice do vypínacích zásuvek. Při zapnutém počítači, pokud je to možné, se vyplatí co nejvíce využívat režimu „spánku“. Klasické počítačové soustavy jsou solidní požírači elektrické energie, především, pokud se pomocí nich přehrávají DVD filmy nebo se na nich hrají hry. Filmy je úspornější přenechat DVD přehrávači. Případné využívání notebooků je také nabíledni, protože jejich spotřeba je podstatně nižší, než jakou mají stolní počítače. Dnešní praní v pračce je o mnoho levnější, než tomu bylo před třiceti lety. Přesto je dobré používat prášek s účinností už při 60 stupních. A pračce tak dvakrát do roka vyčistit filtr. Sporáky v kuchyních jsou schopny uspořit cca 30% elektrické energie oproti svým dávným předchůdcům.

Ovšem indukční ohřev nebo sklokeramické Hilight desky dokáží ušetřit až 60% energie. Ohřev pomocí mikrovlnné trouby je také hospodárnější, u vaření v hrnci je dobré vždy využít poklic. Troubu při pečení co nejméně otvírat. A samozřejmě, nelze plotýnky předehřívat předem. Lednička by neměla stát někde ve výklenku u zdroje tepla. Každé snížení provozní teploty lednice se projeví zvýšením její spotřeby, co stupeň, to asi 8%. Neměly by být odkládány do mrazící části tekuté potraviny, ty se totiž odpařují a navyšují námrazu. A namražená lednice je velkým spotřebitelem energie, proto se musí pravidelně odmrazovat.Také těsnění kolem dvířek musí těsnit, občasné umytí teplou mýdlovou vodou mu prospěje. A dvakrát za rok je třeba očistit chladič lednice od prachu. Moderní myčky nádobí umí také šetřit elektřinu, oproti těm starším až o 40%. Kvalitní mycí prostředky a správné rovnání nádobí se vyplatí, protože se nemusí nádobí přemývat. Samotné nádobí je lepší nemýt pod tekoucí vodou,ty ztráty bývají veliké. Menší spotřebu mají kvalitní zářivky oproti žárovkám. Dobrá zářivka vydrží mnoho sepnutí, ale tam, kde je osvětlení používáno na krátkou dobu, tam se vyplatí klasická žárovka, protože má rychlý náběh.

Web Cenyenergie.cz a Ušetřeno.cz

Výše zmiňované šetření lze doplnit návštěvou dvou zajímavých webů sloužících jako kalkulačka energie, Cenyenergie.cz a Ušetřeno.cz. Co zde návštěvník najde? Zkráceně řečeno, peníze. Přesněji, jak je ušetřit.

Nejprve tedy web Cenyenergie.cz. Na první stránce serveru si lze zjistit ceny energií, plynu a vody a možnosti úspor. Vrchní část úvodní stránky návštěvníka odkáže do sekce Elektřina, Plyn, Voda a Teplo. Jakmile někdo rozklikne jakoukoliv sekci, tak se mu např. u elektřiny objeví tarify, dodavatelé a jednoduchý návod, jak dodavatele změnit. Samozřejmostí je přítomnost kalkulaček, kde si lze spotřebu nejen spočítat, ale také zjistit, kolik lze ušetřit změnou poskytovatele. Lze říci, že za každou položkou (Elektřina, Plyn, Voda, Teplo ) se skrývá prakticky podobné schéma stránek, které jsou cíleny k šetření nákladů za energie. Součástí stránek webu Cenyenergie.cz jsou aktuální články, rady od odborníků a zkušenosti uživatelů.

Druhý zmíněný server Ušetřeno.cz má větší záběr, co se týká úspor. Na úvodní stránce lze vybírat nejen nového dodavatele energií, ale návštěvník může porovnat výhodnost té které hypotéky, půjčky, cestovního pojištění a spořících účtů. Položky vrchní lišty se nemusí celé otvírat, protože jejich obsah se zobrazí po najetí kurzorem. Vrchní lišta obsahuje pole Energie, Hypotéka, Půjčka, Cestovní pojištění  a Spoření, to vše doplněné o nyní aktuální Oddlužení ( co je to, postup, osobní bankrot, dotazy, kalkulačka oddlužení, zkušenosti, poradna…), Kreditní karty ( jejich porovnání u bank a a společností ) a Nakupování ( zde se nalézají v současnosti moderní slevové nákupy ). Každá položka na vrchní liště má po otevření podobné uspořádání s cílem poradit, jak ušetřit co nejvíce nákladů.

A nakonec jen takové stále platné sousloví – každá koruna dobrá…

T.B.

Komentář ke článku “Jak šetřit elektřinu”

  1. Šetřit je jistě důležité, ale v první řadě j vhodné najít si vhodného dodavatele, nač je omezování se ve spotřebě, když se pak přeplatí u dodavatele. Jak se píše v článku je mnoho srovnávačů kde je možné si vybrat já mám, x energie a úspora je přes deset procent, když se přidá úsporné chování, tak je jde o významný rozdíl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *