Jak vytvořit eshop zdarma

Podíváme se jak na to, když se chcete si zařídit jednoduchý  internetový obchod a ušetřit za jeho pronájem nebo instalaci.

Při počátcích obchodování na internetu je každá koruna dobrá a tak je poměrně nevhodné, aby největším nákladem bylo to, že váš web prostě běží. Nehledě na to, že udělat web už dneska až takový problém není – problém je, ten web zpropagovat a všechno zařídit tak, aby objednávky byly. Přinášíme zde dvě možnosti, jak se to dá dnes zařídit – první zvládne naprosto každý, druhé řešení vyžaduje základní znalosti HTML, ale zato pak máte všechno plně pod kontrolou.

Varianta první: Webnode

O redakčním systému Webnode jsme zde už psali. To, že se v něm dají celkem jednoduše udělat osobní nebo firemní stránky, je už dnes poměrně známá věc. Ale už celkem dlouho se v tomto systému dají vytvořit i velmi dobře fungující internetové obchody.Služba je v základu zdarma – takže dokud budete se rozjíždět, můžete využívat adresu typu mujeshop.webnode.cz. Přesun webu na adresu mujeshop.cz nebo zapnutí složitějších funkcí je zpoplatněno.

Postup vytvoření eshopu je následující:

 1. Registrujte se na Webnode.cz
 2. Při vytváření nového projektu zvolte typ stránek e-shop
 3. Vyberte si jednu z šablon – bude použita jako výchozí vzhled vašeho webu
 4. Vyplňte kontaktní údaje na váš (ze zákona musí být na webu, kde se něco prodává, uvedeny)
 5. Po vyplnění těchto údajů se zobrazí administrace – zde můžete upravovat podrobně vzhled internetového obchodu. Nový produkt nebo stránku vložíte přes tlačítko Nový (v horním menu administrace zcela vlevo).

Varianta druhá: když se trochu vyznáte v HTML

Pokud se vyznáte v alespoň základním způsobem v html kódu, můžete si eshop nainstalovat sami. Dnes už naštěstí nemusíte programovat eshop sami, jak tomu bylo v dřevních dobách internetu, ale můžete využít open source software, který si nainstalujete na  vlastní server. Funguje to zpravidla tak, že si stáhnete zazipovaný obsah (složky a soubory, které jsou potřeba k tomu, aby eshop běžel) a ten pak přes ftp přenesete na váš server (resp. server na webhostingu, který využíváte).

Těchto aplikací existuje poměrně velké množství, jedná se například o: Prestashop, Zencart, OSCommerce, QuickCart a další. Pro malý eshop s několika málo položkami by měl stačit Quick Cart – jak vypadá si můžete prohlédnout například na MotivacniKnihy.cz, které jsou v něm kompletně vytvořené – postup instalace tohoto řešení si ukážeme právě na příkladě Quick Cartu, vzhledem k jeho jednoduchosti a nenáročnosti (nepotřebujete k jeho provozu ani MySQl databázi, vše je pouze v souborech).

 1. Pořiďte si doménu (vlastní adresu .cz).  Její pronájem se platí jednou za rok, cena je u různých firem různá – aktuálně to například u Wedos.cz vychází na cca 150 Kč ročně.
 2. Další věc, kterou potřebujete, je hosting. Pro malý eshop by měl postačovat poměrně malý tarif, určitě není potřeba pronajímat celý virtuální server. Využít tedy můžete například nejlevnějšího tarifu u Onebit.cz (cca 70 Kč/měsíc) nebo základní tarif u Wedosu (cca 30 Kč/měsíc).
 3. Stáhněte si zazipovaný archiv QuickCartu (buď zde a nebo na OpenSolutions.org).
 4. Rozbalte archiv a nahrajte ho pomocí ftp klienta do hlavního adresáře vašeho webu (pozor: nemusí se jednat o hlavní adresář, ke kterému máte přes ftp přístup, ale například o podsložku www apod.)
 5. Nastavte všem souborům a adresářům oprávnění 777 (například v ftp klientu Filezilla stačí na ně kliknout, dát volbu Oprávnění souborů… a zaškrtat všechna políčka).
 6. V souboru /database/config/general.php přepište hodnoty v řádcích $config[‚login‘] = a $config[‚pass‘] = na vaše vlastní přihlašovací jméno a heslo a nahrajte ho přes ftp na server.
 7. Nyní se můžete pod těmito údaji přihlásit do administrace vašeho eshopu na adrese www.strankaeshopu.cz/admin.php – zde najdete možnosti úprav obsahu webu, jednotlivých článků a položek na prodej.
5/5 - (1 vote)

9 komentářů k Jak vytvořit eshop zdarma

 1. Zdravím, když to nainstaluju, tak pod čím to mám pak hledat v administraci, pod jakým jménem? Děkuju

 2. Zdravím, když to nainstaluju, tak pod jakým názvem a pod jakou položkou to mám hledat? Děkuju

 3. V článku je chyba! Nikdy prosím neposílejte soubor v němž je uložené heslo přes ftp. Komunikace probíhá nešifrovaně a útočník tak může snadno heslo zjistit.

 4. Tak to pošleš přes ftps, ale pořád je to stejná technologie… jak jinak bys chtěl nahrát soubor na server?

 5. Dost dobře nerozumím této formě reklamy pro webnode. Vždyť majitelé webnode musí samy vědět, že když se člověk proklikne např. na eshop-rychle.cz nebo na podobné weby najde funkční účinný eshop za směšné poplatky .. ať se raději soustředí na vývoj jak na PR články ..

 6. A co jiné podobné služby na tvorbu eshopu, např. https://www.mioweb.cz/eshop/ ??
  Vyplatí se to vzhledem k poplatkům nebo je lepší eshop úplně od základů na vlastní platformě?

 7. Super rady, z vlastní zkušenosti můžu říct, že založit si eshop v dnešní době není až tak složité. Co je ovšem o dost složitější je například SEO optimalizace. Právě u té je nejlepší, když se o ni postará někdo, kdo tomu opravdu rozumí. Já mám v tomto ohledu například výborné zkušenosti 🙂

 8. No, postavit si takový vlastní eshop není vůbec nic složitého, protože existuje veliké množství online nástrojů, které vás prakticky provedou od bodu A do bodu B, ale to přeci jen není vše… K takovému eshopu jsou potřeba i kvalitní texty v podobě dobrého copywritingu nebo třeba i administrativní práce a to člověk často sám nezvládne 🙂

 9. Souhlasím s kometáři nade mnou. Dneska vytvořit eshop jako takový není zas až tak složité. Spíš pak ta propagace je dost náročná. A pak samozřejmě i ten provoz a podobně. A vůbec nejen propagace, ale i právě texty, administrativa a podobně. Nedávno jsem totiž byla přesně v téhle situaci, kdy jsem zjistila, že to neumím a nevím si rady. NAkonec jsem kontaktovala někoho, kdo tomu rozumí a umí v tom chodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.