Použití programů při stahování z FTP serverů. Přehled aplikací použitelných jako FTP klient.
FTP samo o sobě je protokol, který je zas až tak neliší od webového, ostatně dnešní prohlížeče si i se soubory uloženými na ftp serverech bez webového rozhraní umí poradit. Tolik takový stručný teoretický úvod, a teď se podívejme na to, k čemu nám takový ftp klient může být vlastně dobrý.
Využít ho můžete třeba v těchto případech:
- při uploadování souborů na webový server
- pro stahování souborů uložených na ftp serverech
- ke vzdálenému ovládání jiných počítačů
Pokud si chcete hodně hrát, můžete použít konzolového klienta, který je ve Windows i v Linuxu, spouští se příkazem ftp, k serverům se připojuje příkazem open a všechno ovládáte textovými příkazy. Nápovědu k němu ve Windowsech získáte příkazem ftp /?, v Linuxu přes man ftp.
Klienti a FTP
Ukázkou kvalitního klienta, který je dostupný zdarma a nemá potíž s jakýmkoliv sebevíce zabezpečeným serverem ftp, je Filezilla (ke stažení zde) – existuje verze pro Windows, Linux i Mac. (Upozornění: pokud ke stažení nepoužijete uvedený odkaz, stahujte Filezilla Client, existuje ještě serverová varianta, která umožňuje zprovoznit vlastní ftp server, ten ale není oním dotyčným programem a má naprosto jinou funkcionalitu.)
Po spuštění programu vidíte v levém panelu některou ze složek ve vašem počítači a v pravém panelu prázdno. To se zaplní obsahem serveru, až se k němu připojíte. Připojení provedete takto:
- Přes soubor > Správce míst > Nové místo zapište do políčka Hostitel adresu serveru – např. ftp.mujweb.cz
- Typ serveru zvolte FTP, pokud se připojujete přes SFTP nebo jiný více zabezpečený mód, použijte ho zde
- Způsob přihlašování doporučujeme zvolit Zeptat se na heslo, zvláště pokud se připojujete na server s vaším webovým hostingem, protože k uloženému heslu se mohou dostat červi a zaplnit vaši stránku viry, typicky ve formě iframe se škodlivým kódem
- Pokud se přihlašujete k veřejnému serveru, nemusíte jméno vyplňovat a přihlásíte se jako anonym, jinak je ho potřeba vypsat. Tím by mělo být nastavení připojení dokončeno, ostatní záložky (Pokročilé, Nastavení přenosu, Znaková sada) v 90% případů můžete nechat na výchozích hodnotách a Filezilla si s připojením poradí i tak.
- Připojení dokončete kliknutím na tlačítko Spojit.
- Nyní v pravém panelu vidíte obsah serveru a můžete volně (v rámci práv udělených vám provozovatelem serveru) přenášet soubory mezi vaším počítačem a vzdáleně připojeným serverem
Pingback: FTP server — Radírna – Internetová a počítačová poradna
Pingback: Jak umístit stránky na web — Radírna – Internetová a počítačová poradna
Prosím o radu, jak mám vložit portrét na stránku, děkuju.
nevym jak nato