Jak založit s.r.o. od 1.1.2014

Společnost s ručením omezením nebo-li  ,,eseróčko” je velmi oblíbenou cestou, jak se pustit do podnikání. Od letošního roku také odpadla nutnost splácení základního kapitálu v minimální výši 200 000 Kč. Nyní lze tedy firmu založit i s kapitálem od 1 a více korun. Ačkoliv se může zdát založení s.r.o jednoduché, až tak lehké to skutečně není. Většina začínajících jednatelů volí možnost založení prostřednictvím externí společnosti, které je rychlejší, ale samozřejmě není úplně zadarmo.

Abyste mohli společnost založit, musíme dle zákona splňovat určité podmínky:

  • Mít čistý trestní rejstřík
  • Disponovat základním kapitálem (minimálně 1 Kč)
  • Mít adresu pro sídlo společnosti

Problémem většiny zakladatelů je poslední bod. Mělo by se jednat o sídlo společnosti, na které se vám budou zasílat různé dokumenty od veřejné správy a banky. Můžete zvolit buď vaše trvalé bydliště, anebo využít placených služeb virtuálního sídla, což stojí zhruba 300 Kč za měsíc.

Jméno

Pozor dejte na výběr jména společnosti, nevhodně zvolené může být příčinou řady problémových situací. Pokud byste zvolili sporné jméno, které se shoduje s názvem jiné společnosti, vedlo by to k pozastavení žádosti o založení a nutnosti uhrazení všech zákonných poplatků zcela znova, bez náhrady těch již zaplacených. Před založením společnosti si proto musíte vymyslet a ověřit jméno poměrně pečlivě.

Společenská smlouva

Dalším krokem k založení společnosti s ručením omezením je sepsaní společenské smlouvy u notáře. Jedná se o velmi jednoduchý a rychlý postup, který stihnete do několika hodin. Např. v Praze jsou někteří notáři dostupní i 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Celkové náklady za sepsání a ověření smlouvy by se neměly vyšplhat na více než 5000 Kč.

Základní kapitál

Pokud již máme smlouvu v ruce a je ověřena notářem, zbývá vám splatit základní kapitál, který si můžete od letošního roku zvolit. Může to být i třeba pouhá 1 Kč. Pokud jste do společenské smlouvy uvedly více společníků, je potřeba aby každý z nich vložil minimálně 1 Kč. To znamená, že když pokud budete zakládat společnost s 5 společníky, budete potřebovat minimální vklad vespolecnost výši 5 Kč. Vzhledem ke vzbuzení důvěry u zákazníků a obchodních partnerů se ale stále doporučuje splatit základní kapitál spíše vyšší, tj. např. 200 000 korun. Abyste mohli kapitál splatit, musíte jít do banky, kde založíte pro novou společnost účet, na který kapitál vložíte. Účet můžete po ověření kapitálu běžně používat. Možná se zdá, že se to kvůli pár korunám nevyplatí, ale je to povinnost, na kterou nesmíme zapomenout.

Ohlášení živnosti

Pokud již máme hotové založení účet a máte na účtě kapitál, musíte podat ohlášení o živnosti. To provedete většinou na živnostenském úřadě. Pokud chcete zvolit živnost volnou, tak si ušetříte spoustu starostí, protože do ní spadá obrovské množství činností, co může vaše firmy provádět. Po ohlášení vyčkejte týden na dopis od úřadu. Pokud však zvolíme živnost jinou než-li volnou čeká vás mnohem více času stráveného s úředníky. Než se pustíte do podání žádosti pro obchodní rejstřík tak musíte obstarat souhlas s umístěním sídla, výpis z katastru nemovitosti a trestního rejstříku. Dokumenty můžete získat například na všech kontaktních místech CZECHPoint.

 

Zápis do OR

Poslední věcí, která vás čeká, je pak zápis do obchodního rejstříku. Všechny dokumenty popisované v žádosti k tomuto dokumentu přiložíte a přinesete návrh na podání zápisu do obchodního rejstříku. Celá procedura je velmi rychlá a proběhne kolem zákonné lhůty 5 dnů. Jestliže byl návrh přijat, čeká nás konečný zápis. Ten trvá přibližně celý týden, ale záleží případ od případu a na momentální zahlcenosti daného úřadu. Po dokončení zápisu budete muset zajít znova do banky.

Do banky si společně musíme vzít aktuální výpis z OR, aby vám uvolnili bankovní účet. Pak se vydejte na finanční úřad, kde musíte společnost zapsat. Jestliže chcete, aby byla společnost plátcem DPH je nutné navíc připsat registraci k této dani.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *