Jak zrušit povinné ručení

Chcete změnit pojišťovnu a potřebujete ukončit povinné ručení u té stávající?  Nebo se dostanete do situace, kdy je přechod k jiné pojišťovně nezbytný? V každém případě je potřeba postupovat podle určitých pravidel. Nejprve je potřeba řádně ukončit to stávající pojištění.

Jak postupovat při změně pojišťovny

Nabízí se dvě možnosti, buď se zkusit se stávajícím pojistitelem dohodnout formou písemné dohody, nebo zvolit výpověď pojištění ke konci pojistného období. Zde je potřeba dbát na to, aby byla výpověď pojistiteli doručena nejpozději 6 týdnů před tím, než skončí pojistné období. Povinné ručení může také samovolně zaniknout, jakmile uplyne doba, na kterou bylo sjednáno. Toto pravidlo platí pouze u smluv, které byly sjednané pouze na dobu určitou.

Pojišťovna má za povinnost vystavit klientovi písemné potvrzení o tom, jak dlouho předchozí pojištění trvalo a kolik se za tu dobu stalo pojistných událostí. Případně také doložit potvrzení o bezeškodném průběhu. Toto potvrzení můžete nové pojišťovně doložit až následně, podle zákona nejčastěji do jednoho měsíce od počátku nově sjednané pojistné smlouvy.

auto

Při změně pojišťovny lze ušetřit

Vlastníci vozidel často mění pojišťovnu z toho důvodu, protože mohou ušetřit až tisíce korun ročně. Každá pojišťovna má totiž trochu jiné sazby, proto je vhodné se vždy pořádně informovat. Samotná výpověď smlouvy probíhá písemnou formou, ve které je důležitý vlastnoruční podpis a také doklady k tomu potřebné. Jde o doložení vaší totožnosti, nejlepší je tedy podat výpověď přímo na pobočce dané pojišťovny či ji zaslat doporučenou zásilkou, ať máte v ruce doklad pro případ ztráty.

Nejjednodušší způsob, jak najít vhodnou pojišťovnu je pomocí online kalkulačky – například této kalkulačky povinného ručení. Na internetu si lze snadno najít přehled jednotlivých pojišťoven a zjistit si jejich ceny. Ušetříte tak mnoho času i peněz.

Součástí výpovědi musí být následující údaje:

  • Jméno, příjmení a adresa
  • Číslo pojistné smlouvy
  • Informaci o tom, že vypovídáte smlouvu pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a datum
  • Důvod výpovědi
  • Žádost o zaslání potvrzení o trvání a škodném průběhu
  • Na závěr nesmí chybět vlastnoruční podpis klienta

Nezapomínejte, že po dobu trvání jste stále pojištěni.

Počet měsíců bez nehod

Jakmile budete uzavírat novou smlouvu, pojišťovna po vás bude žádat informace o dosavadním průběhu pojištění. Vy budete mít v ruce potvrzení na základě výpovědi, ale to může být až později. Pokud toto potvrzení ještě nemáte a chcete mít nové pojištění vyřízené včas, stačí si jednoduše do předchozí pojišťovny zatelefonovat nebo osobně zajít a tyto informace by vám měli bez problémů dát.

Některé pojišťovny od vás ani potvrzení o bezeškodném průběhu vyžadovat nebudou, neboť vše ověří v online databázi.

Uzavření nového pojištění s předstihem

Nové pojištění si lze sjednat s předstihem. Někteří klienti tento krok chtějí mít vyřešený co nejdříve, aniž by čekali na ukončení předchozí pojistky. To obvykle není problém, neboť pojišťovny jsou většinou ochotné uzavírat smlouvy dva až tři měsíce předem, než má smlouva vstoupit v platnost. Nic vám tedy nebrání novou smlouvu uzavřít hned, jakmile vypovídáte tu první. Pojišťovny se snaží vycházet klientům vstříc a usnadnit jim tak celý proces, který nějakou dobu trvá.

Ve kterých konkrétních případech lze vypovědět smlouvu o povinném ručení?

Smlouvu můžete vypovědět šest týdnů před datem sjednaného povinného ručení. Na výpověď bez udání důvodu máte nárok v případě, že jste se stávající pojišťovnou uzavřeli smlouvu před necelými dvěma měsíci. V takovém případě dojde k ukončení smlouvy bez prodlení do 8 dnů. Pokud pojišťovna změní částku pojistného, můžete smlouvu vypovědět o měsíc v později. Dále pak do tří měsíců od pojistné události. Toto pravidlo však platí také pro pojišťovnu. Mezi další události, kdy dochází ke změně pojišťovny, patří koupě nového vozidla, odcizení vozu či ekologická likvidace automobilu.

4 komentářů k Jak zrušit povinné ručení

  1. Ono často stačí zavolat do nové pojišťovny, kde už ochotně poradí, jak co nejlépe a nejrychleji přejít. Pro ty, kteří neví, kdo nabízí nejlevnější nabídky na trhu, existují nezávislé srovnávače, kde se povinné ručení dá také zprostředkovaně sehnat také.

  2. A taky jde porovnávat havarijní pojištění, to je super věc 🙂 Docela jsme to využili. Člověk nemusí vytáhnout paty z domu 🙂

  3. No my využíváme hodně tento web a docela jsme spokojení. Musím se přiznat, že povinnému ručení moc nerozumíme, ale toto je přehledné, že tomu rozumíme i my 🙂

  4. Pojišťovnám nevěřím. I kvůli tomu co tu píšou ostatní. Podle mě to jsou všechno zloději a tak žádné pojištění nemám kromě toho povinného, ke kterému mě nutí zákon. A to řeším tak, že si na této stránce nechám vyjet to aktuálně nejlevnější, moje zákonná povinnost je tím splněná a víc neřeším. Celá debata pak s pojišťovnou probíhá tak, že jen nahlásíme pojistnou událost a o zbytek se stará poškozený. Takže nějaké průtahy a cukance s placením ze strany pojišťovny jsou jeho starost a ne naše. Až poznám nějakou solidní pojišťovnu možná na ně někdy změním názor, ale zatím to tak není a řeším to takto. http://www.povinne-ruceni.com/pojisteni-vozidel/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *