Recenze: Moje zkušenosti s Twisto

Recenze: Moje zkušenosti s Twisto

Pamatuji si, že když jsem si koncem roku 2017 zaregistrovala svůj účet u TWISTO.CZ, tak to bylo na základě televizní reklamy, kde tehdejšího Twista Splatitele nešlo přehlédnout. Reklama s trochou nadsázky byla tenkrát asi opravdu na hraně etiky, a tak ji nakonec z obrazovek stáhli, aby ji později nahradili jinou. Já jsem za ty dva roky nasbírala nějaké zkušenosti s používáním Twista a ty vám dnes ráda předám v této malé recenzi.

Twisto.cz je moderní způsob plateb bez nutnosti mít v daný moment vlastní finance. Využít se dá především při nákupech v internetových i kamenných obchodech, ale jsou ještě další možnosti, o kterých se povíme později. Princip, ve velmi zjednodušené verzi, je asi takový – vyberete si, co se vám líbí, zvolíte „odložení platby“ a věci si odnesete domů. V případě online nákupu vám bude zboží obratem domů zasláno. Doma si vše vyzkoušíte, a pokud si zboží budete chtít nechat, teprve pak za něj zaplatíte. Twisto je tolerantní, nechce po nás peníze hned, nechá na to adekvátní čas. Je to podstatné usnadnění nákupů v dnešní uspěchané době a taky pomoc v nouzi, když máte před výplatou a peněz se vám nedostává.

Takovým typickým příkladem je, že se vám pokazí pračka nebo televize, s čímž málokdo dopředu počítá. Když už se něco takového stane, tak vždycky v nejméně vhodný čas, takže tak týden, deset dní před výplatou.  Vy víte, že potom to budete moci uhradit, ale zůstat 10 dní bez televize či pračky se vám nechce. Optimální řešení je nasnadě. Zaplatí to za mě Twisto, já využiji bezúročného období, ve kterém vše uhradím, a nebude mě to stát nic navíc.

Dobrý sluha, i zlý pán

Služba Twisto je ve srovnání s klasickými bankovními či nebankovními půjčkami podstatně liberálnější. Poskytne tuto možnost daleko většímu okruhu lidí. Podmínkou je být plnoletý. Využít ji mohou i ti, kterým jiné banky půjčku neposkytly. Navíc vše vyřídíte bez zbytečných papírů a sedíce doma hezky v teple. Celý systém funguje stejně jako každá jiná kreditní karta, což s sebou nese nejen výhody, ale i určitá rizika.

Především to, že nevydáváte svoje peníze, ale virtuální a ty se vždycky utrácí tak nějak lépe. Jednou ale přijde den, kdy svoji útratu budete muset pokrýt vlastními financemi. A s tím je potřeba počítat. Tato služba vám má pomoci překlenout určité období, kdy máte hluboko do kapsy. Jistě není jejím smyslem vás přivést do finančních potíží. Proto každé půjčování peněz je nutné vždy předem pořádně promyslet a zvážit všechna pro a proti.

Pro koho není registrace do Twista vhodná?
V první řadě pro ty, co mají zápis v registru dlužníků nebo jsou v exekuci či insolvenci. Těm bude žádost zamítnuta. Dále lidé, kteří mívají problémy s penězi nebo platební morálkou. Je v jejich vlastním zájmu se podobným službám vyhnout a nepřidělávat si zbytečné starosti.

Pro koho je Twisto vhodné?
Pro všechny spolehlivé lidi, kteří si chtějí tento, zatím skoro ojedinělý, způsob placení vyzkoušet.

Twistujeme

Twisto je česká platební aplikace s kartou Mastercard, podle všeho u nás asi jediná, kterou lze sjednat online, což je bezesporu obrovskou výhodou. Jednak kvůli ochraně soukromí a taky kvůli urychlení celého procesu. Když vše „klapne“, máte za 5 minut hotovo. Byla jsem velmi překvapená, jak je celý systém přehledný a transparentní a jak dokonale funguje. V jejich aplikaci nebo na svém účtu mám přesný přehled o tom, kolik jsem již utratila, včetně rozepsání dílčích obchodů a částek, kolik ještě mohu utratit, kolik dní zbývá do konce bezúročného období. Až se datum splatnosti přiblíží, nejen, že tuto informaci na svém účtu uvidím, ale Twisto mě o tom ještě opakovaně uvědomí e-mailem.  Zároveň nabízí možnost odložit splatnost o další měsíc nebo, při splnění určitých podmínek, nabízí teď nově příležitost rozdělit dlužnou částku do menších splátek.

Jak už jsme si řekli, tak se tento systém dá dobře využít u nákupů online, kdy se nečeká na převody peněz a eshop vám může věci okamžitě zaslat. To znamená, že vám momentálně šetří nejen finance, ale významně zkracuje i dobu čekání na zboží.  Toto mi přijde jedinečné, zejména v době nedostatku peněz, ovšem pozor – je nutno počítat, že zanedlouho bude potřeba uhradit závazek vlastními finančními prostředky, zvlášť pokud nechcete platit něco navíc.

Některá pro a proti – shrnutí

Výhody:

 • nákup bez nutnosti vlastních financí v e-shopech i kamenných obchodech
 • odložené splátky 14 – 45 dní bez navýšení ceny
 • příležitost prodloužení doby splatnosti o další měsíc
 • při dlužné částce nad 3000 Kč možnost rozložení na 3 až 12 splátek
 • bezpečná platba z důvodu nevázanosti na osobní účet klienta
 • přehlednost a transparentnost systému

Nevýhody:

 • virtuální peníze svádí k většímu utrácení
 • jde o klasickou kreditní kartu
 • zatím nedostatečný počet obchodů umožňující tuto formu platby
 • některé služby jsou vázány na měsíční kredit

Nyní se podívejme ještě podrobněji, se kterými funkcemi jsem se u Twista setkala a jak na mě působily. Samozřejmě, že nikdy nemusíte využívat všechny. Já jsem jich několik vyzkoušela, ale využívám především Twisto účet, Twisto pay a jejich mimořádně šikovnou appku v mobilu.

Twisto toho umí opravdu moc a jeho služby se dále rozšiřují. Tady uvedu ty nejdůležitější. Poskládané jsou od těch mnou nejpoužívanějších, po ty méně používané. Toto je samozřejmě věcí názoru. Každý má jiné priority, takže váš žebříček TOP funkcí může vypadat úplně jinak.

Hezky krok za krokem – twistujeme, splátkujeme, splitujeme, snapujeme

TWISTO PAY – jde o online platební metodu bez nutnosti registrace účtu. Nakoupíte a platba vám bude odložena o 14 dní. Za tu dobu se rozhodnete, zda si zboží ponecháte, či nikoliv. Na to máte zákonné právo v případě, že nakupujete na internetu jako fyzická osoba (ne jako podnikatel). Pokud si zboží necháte, nákup uhradíte do 14 dní, nezaplatíte nic navíc. Platbu lze odložit i na delší dobu, pak už vás to ale bude stát něco navíc. Jestli se v zákonné době rozhodnete od kupní smlouvy odstoupit, neplatíte vůbec nic.

TWISTO APPKA – k výše uvedenému způsobu platby je nutné si nainstalovat appku do mobilu. Twisto appka mě velmi mile potěšila. Takto přehlednou aplikaci hned tak někdo nemá. Najdete v ní všechny údaje, o všem budete mít jasný přehled, všechny poplatky vám budou dopředu vypočítány. Nic si nemusíte pamatovat a psát po papírkách, všechno tam dohledáte, včetně historie. Appka je zdarma. V sekci „Výhody“ najdete i seznam e-obchodů, kde automaticky vrací tzv. „CashBack“. Pokud nevíte, o co jde, tak krátce vysvětlím. Některé elektronické obchody vrací zákazníkům určité procento z ceny zboží. Je to takové milé poděkování za váš nákup. Aplikace cashback automaticky hlídá, a pokud vám eshop nějakou částku vrátí, přičte ji na váš účet ve formě kreditů. Kredity můžete využít jako klasické peníze. Pro ty, kdo dělají časté nákupy, to je opravdu užitečná věc.

TWISTO ÚČET – toto je můj favorit, podle mě to nejlepší, co Twisto nabízí. Zaregistrujete se na stránce www.twisto.cz/registrace a po jejím schválení dostanete určitý finanční limit. Zpočátku je to asi 10000 Kč, později vám bude částka navýšena. Do výše daného limitu můžete celý měsíc nakupovat, popřípadě hradit složenky, faktury nebo převodní příkazy. Na začátku dalšího měsíce obdržíte vyúčtování a budete mít celých 15 dní na úhradu bez jakéhokoliv navýšení částky. Pokud 15 dnů stačit nebude, splatnost si přímo na svém počítači nebo v mobilu prodloužíte, ale v tomto případě je nutno počítat s poplatkem navíc. Při odkladu platby o 1 měsíc, bude nutno uhradit ihned 10% z dlužné částky a zbytek za měsíc. Díky mobilní aplikaci budete mít o svých nákupech i platbách dokonalý přehled i o tom, kolik vás odložení plateb nad rámec bezúročné doby, bude stát. Nemusíte nosit v hlavě datum, do kterého je potřeba bez přeplatku zaplatit. Twisto vám to včas připomene.

twisto recenze

(zdroj: www.twisto.cz)

TWISTO SPLÁTKY – tato služba byla nedávno zavedena jako novinka. Využít ji mohou uživatelé s registrovaným účtem a týká se nákupů nad 3000 Kč. Pokud nemůžete svůj závazek uhradit v bezúročném období, a nepomůže vám ani prodloužení splatnosti o další měsíc, pak vám bude nabídnuta možnost, rozdělit si dluh na 3 až 12 splátek. Určíte si to sami, podle svých možností a opět z pohodlí domova nebo třeba i na ulici přímo ze svého mobilu. Budete o tom vědět jen vy a Twisto. Ovšem i zde bude nutno počítat s úroky navíc. Jejich přesná částka vám bude předem vypočítána. Z tohoto důvodu lze o této variantě uvažovat snad jen v krajním případě, který samozřejmě někdy nastat může. Kdybyste se rozhodli například pro 8 splátek a po čtvrté splátce obdrželi v zaměstnání mimořádné odměny, kterými byste chtěli „zaplácnout“ celý dluh, není problém. Doplatit to najednou a před termínem můžete, úroky se vám přepočítají za kratší období. Vše samozřejmě bez finančního postihu.

TWISTO KARTA – zatím jsme probrali e-nakupování. Pokud chcete expandovat i do kamenných obchodů, tak si k appce nebo k účtu pořiďte i platební kartu. Funguje stejně jako kreditní karty Mastercard od jiných bank. Kartu si lze pořídit pouze k předplaceným Twisto tarifům, buď za 49, nebo 99 Kč měsíčně. V závislosti na vybrané variantě dostanete k užívání další funkce. První 3 měsíce poplatky nehradíte, je to taková zkušební doba osvobozená od poplatků. K předplaceným tarifům, kromě kreditní karty, dostanete například i cestovní pojištění. To je podle mě velmi dobře využitelné pro toho, kdo často jezdí, klidně i s celou rodinou, na krátkodobější cesty do zahraničí. Dalším bonusem je záruka tzv. „středního“ měnového kurzu, což mi přijde jako skvělá věc, protože při porovnání jednotlivých měnových kurzů, opravdu kurz Twista vycházel jako jeden z nejlepších. Nákupy v zahraničních e-shopech nebo přímo v zahraničí vás tedy vyjdou až o 3% levněji.

TWISTO SPLIT –  tuto službu jsem nikdy nevyužila, ale možná by se někomu hodit mohla. Uvedu příklad jejího využití. Jdete s přáteli na večeři. Ve své appce si najdete Twisto split a přímo v něm společnou útratu rozdělíte mezi své přátele. Pokud vaši přátelé mají Twisto, tak se jim částka k úhradě promítne tam, pokud nemají, vůbec nevadí, obdrží SMS s údaji, jak zaplatit. Čas na platbu je týden

TWISTO SNAP – snap slouží k hrazení složenek, faktur i převodních příkazů. Můžete takto platit elektřinu, plyn, školku, školní obědy, zubaře, inkaso, telefon apod. Nevím, zda bych toto já využila. Výhoda této funkce se mi jeví v úspoře času u těch, kteří platí velké množství faktur a složenek. Nemusíte shánět scan nebo z faktur složitě přepisovat spoustu platebních údajů. Doklad jen vyfotíte a odešlete Twistu. Je to otázka několika vteřin. Zaplacená faktura se vám přičte k vašemu měsíčnímu limitu a uhradíte ji až při měsíčním vyúčtování.

TWISTO NÁRAMEK – další novinka, která obohacuje řadu způsobů, jak lze v obchodech platit. Platební náramek na ruku buď v černé či fialové barvě. Ruku s náramkem přiložíte k platebnímu terminálu a je hotovo. Je to trendy způsob placení. Ocení jej především mladší ročníky. Výhodou je, že se náramek nemusí nabíjet a je voděodolný. Největší výhodu vidím v tom, že nemusím nosit žádné batohy, kabelky, ani peněženku. Dokonce už nemusím mít peníze po kapsách či schované v jiných tajných skrýších na těle. Můžete mít jen náramek a plavky a v restauraci na koupališti si klidně dát dobrý oběd. U náramku mi přijde trošku nešikovné přikládání ruky k terminálu. Někdy tam tu ruku musíte skroutit víc než je příjemné. Ale cvik dělá mistry, časem to třeba vychytám.

Statistika není nuda

Twisto vzniklo v roce 2013. Jde o českou firmu, která zatím působí na našem území a v Polsku, ale do budoucna má zájem rozšířit své působení i do dalších států Evropy. Za šest let své existence získala širokou klientelu. Podle posledních dostupných informací počet klientů přesáhl číslo 600 000 a každý měsíc přibývají další a další. V roce 2018 bylo provedeno 1,4 milionů transakcí za téměř miliardu korun. Za rok 2019 odhaduje majitel firmy obrat ve výši 2,5 až 3 miliardy korun. Růst této firmy je dynamický a jejich plány velkorysé. Do 4 let chtějí mít 2 miliony zákazníků nejen z Česka, ale i z dalších evropských zemí. Počet eshopů, které s Twistem spolupracují, se blíží tisícovce.

Začátky a konce

Jak jsem již výše uvedla, zřízení účtu je v podstatě jednoduchý proces, který je právě u Twista ojedinělý tím, že jej lze vyřídit online a není spojen s dokládáním stohů papírů a různých potvrzení. Přesto ale určitá identifikace osoby je nutná, navíc to ukládá i zákon. Tato povinnost je zde ošetřena tím, že přímo přes registrační formulář zašlete kopii svého občanského průkazu a jako druhý doklad totožnosti odešlete selfíčko vašeho obličeje spolu s předkládaným občanským průkazem. Jinými slovy, přiložíte svoji občanku k vašemu obličeji, vyfotíte se a odešlete. Druhým povinným úkonem je provedení tzv. korunové transakce, což není jen doména Twista, ale je to ověření toho, že existuje bankovní účet vedený na vaše jméno. Stačí, když z něj zašlete 1 korunu na účet společnosti Twisto. Pak následují nějaké kontrolní úkony, které již proběhnou bez vaší účasti (zejména kontrola registru dlužníků) a velmi rychle, v podstatě za několik málo minut, máte účet ověřený a zřízený.

Stejně důležitým článkem jako je zřízení účtu, je i možnost jeho zrušení. Asi každý na vlastní kůži někdy v životě poznal, že tento úkon nezřídka bývá velmi složitý. Proto je důležité dříve, než nějakou smlouvu podepíšeme, zjistit jak, v případě potřeby, z toho ven. V obchodních podmínkách je uvedeno, že od smlouvy lze odstoupit vždy jen písemně a to buď do 14 dní od uzavření smlouvy, čímž se všechno anuluje. Další možností je smlouvu vypovědět kdykoliv, ale vždy je nutno písemnou výpověď odeslat společnosti Twisto (nestačí mail, SMS, vykládat to sousedce ap.), důležitý je dopis. Výpovědní lhůta je 1 měsíc ode dne, kdy Twisto obdrží vaši výpověď. Tyto podmínky mi přijdou férové.

zpráva

(zdroj: https://pixabay.com)

 

Pohled odjinud

Mrkněme ještě, co na Twisto říkají druzí. Prošla jsem několik ověřených internetových stránek a ohlasy na tuto službu byly vesměs pozitivní. Negativní reakce se objevily jen v případě, že někdo svůj dluh pustil z hlavy a naskočily mu poplatky. Twisto je „jen“ finanční produkt, a tak je k tomu potřeba přihlížet a raději dříve než později svůj dluh vůči němu splatit. I finanční odborníci se shodují v tom, že je to jeden z nejdostupnějších a nejtransparentnějších peněžních systémů u nás.

Alternativy k Twistu

Napadlo mě, jestli neexistuje v naší zemi něco ještě výhodnějšího nebo aspoň srovnatelného, nějaký systém, který poskytuje možnost odložených plateb, abych mohla porovnávat.

Ano, našla jsem Mall pay. Po prostudování jejich podmínek jsem dospěla k tomu, že fungují hodně podobně, až na dva rozdíly. Jeden je ve výšce finančního limitu a druhý v délce odložení plateb. Oba aspekty jsou výhodnější u Twista.

Dále jsem hledala alternativy platebních karet, ale vzhledem k tomu, že jich je na trhu opravdu velká spousta a většinou jsou vázány na nějaký další produkt či službu, nelze jednoznačně říct, jestli jsou nějaké lepší nebo ne.

Suma sumárum

Platební služba Twisto je bezpečná platba, díky níž nemusíte v daný okamžik platit svými penězi, ale můžete si platby odložit o 14 až 45 dní. Pokud se vám stane, že ani po uplynutí této doby nebudete moci zaplatit, máte možnost uhradit „pouze“ 10% z dlužné částky a splatnost zbývající částky posunout o celý měsíc. Pokud ani to vám nepomůže a dlužná částka bude nad 3000 Kč, pak si ji můžete rozdělit na 3 až 12 splátek. Poslední dvě možnosti nejsou už ale bez poplatku, protože jak známo, peníze se zadarmo nepůjčují.

Přes pár úskalí je to skvělá platební volba pro všechny zodpovědné lidi a nemusí vás to nikdy stát ani korunu navíc. Kromě peněžní výhody se zkrátí i čas dodání zboží, neboť prakticky okamžitě po nákupu a odložení platby, se zboží vyskladňuje a zasílá na vaši adresu. Kromě toho poskytuje Twisto i další benefity.

Naše hodnocení služby Twisto

Plusy

 • Zabezpečení
 • Možnost odložení splátek
 • Platební náramek
 • Transparentní podmínky

Mínusy

 • Zatím relativně malý počet partnerských obchodů
 • V podstatě se jedná o další typ kreditní karty
 • Některé služby jsou vázány na měsíční poplatek

Hodnocení Radírny:

Twisto má smysl pro toho, kdo chce svůj účet při nákupech na internetu nebo v kamenných obchodech ochránit od podezřelých platebních terminálů nebo online platebních bran, také je to určitě dobrá služba pro sportovce, co nechtějí zatěžovat kapsy peněženkami a chtějí platit pomocí náramku, a pak se také díky lepším kurzům, než nabízejí české banky, hodí pro ty, kdo rádi a často cestují. Vždy je však potřeba sledovat aktuální čerpání kreditu a uhradit peníze vyčerpané z Twista.

Rate this post

1 komentář k Recenze: Moje zkušenosti s Twisto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.