Jak postupovat při prodeji auta

Pokud chcete prodat auto, měli byste především myslet na kvalitní kupní smlouvu a odhlášení auta z evidence vozidel. Nesmíte  zapomenout také na zrušení pojištění. Před prodejem se vyplatí auto pořádně vyčistit, a pokud má vůz nějaké vady, tak je zamaskovat. Ale vše má své hranice. Je samozřejmostí, že chcete za své auto dostat co nejvíce peněz, ale nesmí to vézt k udávání nepravdivých údajů, nebo k přetáčení tachometru. Nový majitel má totiž ve chvíli, kdy stav vozu je v rozporu s tím, co je uvedeno v kupní smlouvě, právo na náhradu škod. Po prodeji a zaplacení auta, je nutno ho odhlásit. Zabráníte tak možným problémům.

Úpravy vozu

Mezi nejčastější problémy automobilových doplňků patří:

Barevné překryty žárovek hlavních světlometů snižují účinnost světlometů až o 30%. Masky světlometů zakrývají často velkou část plochy světel a z 99% jim chybí oficiální schválení.

auto

Pokud se vám špatně chladí žárovka, tak praskne dříve.

Mračítka světel částečně překrývají celou plochu světlometů a homologační značky.

Průhledné překryty světlometů tvoří součást schválených světlometů. V tuzemsku jsou odzkoušeny i legalizovány.

Rádia jen zřídka mají atest, který se musí najít v česky psaném návodu nebo na prodejním balení.

motor

Potahy sedadel a autokoberce mohou být vyrobeny z materiálů vysoké hořlavosti, proto je nutné udělat zkoušku i atest.

Střešní nosiče se mohou i po banální autonehodě utrhnout, a tak ji proměnit v tragédii, proto se také musí provést zkouška i atest.

Snížení podvozku může zcela zásadně ovlivnit jízdní vlastnosti auta. Pokud se zkrátí pera, není vůz dostatečně odpružen, a tak spolu pružiny a tlumiče nespolupracují.

Výfuky snižují výkon a zpětnými rázy ničí motor. Pokud výrobce použije nekvalitní materiál, může dojít k požáru. Doporučujeme homologové nebo originální náhradní díly, jinak vám auto bude hlučet.

Koncovka výfuku nesmí podle tuzemských předpisů směřovat vzhůru.

Disky nekupujte, pokud nemají tuzemský atest nebo evropské vylité označení KBA s číslem. Rozměr musí vždy souhlasit s údaji, které jsou v technickém průkazu vozidla.

Kolové šrouby proti krádeži musí být odzkoušené, jinak mohou popraskat nebo ovlivnit vyvážení kol.

Třetí brzdové světlo zatím není schváleno jako doplněk. Mezi nepřípustné patří dvě mlhovky v roli brzdových světel na zadním skle. U nových aut je třetí brzdové světlo schváleno s vozidlem.

Podložky pod kola mohou praskat nebo házet, a tak ničit pneumatiku, nápravu, čepy a další. Proto je nedělejte doma v dílně. Pozvěte si radši zkušeného odborníka, určitě se to vyplatí.

Možnosti vystavení auta

Přímý prodej

Do této kategorie spadají vozidla z předčasně ukončených leasingových a úvěrových smluv, která jsou určena k přímému prodeji ihned mimo veřejnou dobrovolnou dražbu. Můžete využít vhodných úvěrových či leasingových produktů. Výhody přímého prodeje spočívají pro kupující v tom, že lze takto koupit kvalitní a prověřená vozidla nízkého stáří, zpravidla tedy zaplatí splacenou část vozu a zbytek doplatí.

Autobazary

Ideálním řešením je vždy obejít co nejvíce autobazarů, zjistit si jejich účtované provize za prodej, odhadní cenu a další smluvní podmínky a tyto informace porovnat. Proto při výběru vhodného autobazaru je lepší dát na osvědčené značky, které působí na trhu už delší dobu. Samozřejmě, můžete zkusit auto prodat i sami, například tím, že ho vystavíte na internetu na servery jako je sauto.cz, autobazar.eu nebo tipcars.cz.

Převod vlastníka

Mezi odhlášením a přihlášení vozidla musí dojít nejpozději do 10 pracovních dnů. Původní majitel musí oznámit změnu vlastníka své pojišťovně a odevzdá zelenou kartu. Tudíž nový vlastník musí do 14 dnů uzavřít novou pojistnou smlouvu o pojištění odpovědnosti. Bez uzavřeného povinného ručení nesmí vozidlo na silnici. Nejprve musíte vyplnit formulář pro odhlášení vozidla na nového vlastníka a žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel. Připravte si také originální velký technický průkaz vozidla a originální osvědčení o registraci vozidla. Pokud je vlastník jiný než provozovatel, připravte si i souhlas vlastníka. Poté doložte údaje (jméno, datum narození, IČ, atd..) o novém vlastníkovi a přiložte k tomu jeho doklady (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas, výpis z obchodního rejstříku, živnostenský list, atd..). Pokud se provozovatel liší od vlastníka, musíte s sebou mít i potřebné doklady provozovatele. Pokud máte vše, co jsme teď vypsali, obraťte se na příslušný úřad (zpravidla magistrát s rozšířenou působností).

Rate this post

17 komentářů k Jak postupovat při prodeji auta

 1. Dobrý den,prodal jsem auto a dohodl se s novým vlastníkem,že převod provede sám. Pro tento účel jsem mu podepsal plnou moc. On tak bohužel neučinil ani po 3 měsících od prodeje. Na moje urgence reaguje tím, že momentálně nemá peníze, a že je auto je nepojízdné. Při prodeji auto pojízdné bylo a normálně s ním odjel. Dokonce dosud ani nezaplatil povinné ručení. Jak se mohu bránit?

 2. Dobrý den, prodal jsem vůz a pán mi po 3 dnech zavolal že u auta tlakuje hlava a bude potřeba časem udělat oprava která je podle něj velice drahá, smlouva je sepsaná a ve smlouvě stojí že se kupující prohlašuje že se vzdává svých práv z vad vozu a že se řádně seznámil z vady vozu. při koupi automobil nevykazoval zadne vady. Je možné aby mi auto pán vrátil nebo od smlouvy odstoupil nebo žádál finanční slevu z nákupu vozu? Děkuji boček

 3. Dobrý den, budu měnit auto s jedním pánem, a přepis budem řešit přes plnou moc, vim že musí být ověřená, rozumím tomu tak že si ji doma vytisknu a skočim si na poštu a tam mi ji podtvrdí? Nebo při potvrzení musíme být oba na poště?

 4. Právě prodávám auto, měl jsem na úvěr, tak jsem nemusel řešit nic – ani pojištění ani havarijní. Teď jsem zjišťoval nabídky a samozřejmě koukám po internetových cenách. Na webu je hodně stránek, co nabízejí internetové ceny pro povinné ručení. Jen by mě zajímalo, zda je mezi stránkami pro pojištění auta nějaký rozdíl nebo je to skoro jedno, protože vše stejně směřuje potom na pojišťovnu, která pojištění auta řeší? Dneska jsem narazil na tenhle web s internetovými cenami pojištění pro auto Je jich více, ve výsledcích vyhledávačů vidím nejméně 8 různých webů.

 5. Dost by mě zajímalo, jak to při prodeji auta bude s pojištěním auta – jestli se pojistka ruší automaticky nebo je potřeba něco dalšího zařídit?

 6. Zajímá mě postup, kdy prodávám auto tzv, na náhradní díly. Je sice pojízdné, ale končí STK a při jeho stáří a celkovém stavu se mi již nechce do něj dále investovat. Potřebuji auto odhlásit, ale ne ekologicky zlikvidovat na vrakovišti. Nový majitel ho ale již nechce přihlásit do provozu. Stačí mi prodejní smlouva k odhlášení z evidence a povinného ručení ?

 7. Chtěl bych vědět stejný postup jako Stenly 16.1.17. Chci prodat auto jako celek bez STK. na ND, popřípadě je zájem o krosový vůz na dráhu. Co je potřžeba udělat a jak jej odhlásit? Dočetl jsem se , že Zánikem vozidla, Jak se to provede, Děkuji za informaci. S pozdravem.

 8. CHci koupit auto na ND a tyto použít na můj vůz,ale jak jsem zjistil toto nejde,neboď musím v případě odhlášení vozidla,toto musím něchat ekologicky zlikvidovat,tudiž nechat celý vůz odvés na vrakoviště.CHci se zeptat jak mám postupovat,zda mohu díly z tohoto vozu použít nebo nikoliv.

 9. Myslím, že férové by bylo, odvézt auto na vrakoviště, abyste měl v ruce „papír“ o likvidaci a pak místo peněz za šrot, si vymontovat po dohodě to co potřebujete.

 10. Na vrakoviště většinou není potřeba auto ani vozit, jsou firmy co auto odvezou, dají vám za něj podle toho kolik váží tak tisícovku a zajistí likvidaci

 11. Ferry, ale to si potom može všetko čo potrebuje odmontovať ešte doma a potom zavolať odťahovku, aby auto / zostatok z auta/ odviezla na vrakovisko. To je moj názor.

 12. Tomu říkám užitečné rady. Právě na prodej auta se teď také připravuji. Včera jsem u něj dělal generální úklid a vypadá to, že asi budu muset koupit nové potahy. Ty staré jsem totiž zkoušel čistit skoro celé odpoledne, ale pořád vypadají hrozně opotřebeně. Koukal jsem ale, že nové autopotahy Ford se dají sehnat třeba tady https://fajnautopotahy.cz/ Nestojí tolik, takže si myslím, že taková drobná investice se vyplatí. Přecejen díky nim auto bude vypadat o dost lépe.

 13. Musím říct, že jsme doma auto hodně omezili. Nevím, jestli zatím máme odvahu na to, bychom ho vypustili úplně, že bychom ho prodali, ale v poslední době jsme začali hodně běhat, nakoupili jsme si boty a oblečení na běh a už to fičí. Pohybem ke zdravějšímu životu pro nás i pro planetu 🙂

 14. Já jsem prodal auto před rokem a zatím je všechno v pořádku. Předtím než se přijel kupující podívat, tak jsem s autem zajel do myčky a celé ho vyluxoval. Můj kamarád automechanik ho prohlédl a vyměnil parkovací kameru, kterou koupil zde, takže se cena zvýšila. Kupující byl velice spokojený a na přepis jsme došli spolu.

 15. Já jsem si nedávno koupila auto od jednoho známého a bylo všechno pořádku. Jediné, v čem byl problém byl palubní počítač, který nekomunikoval v češtině. Naštěstí mi prodávající objednal u jedné firmy překlad do aut, kde mi zařídili instalaci češtiny do mého auta. Teď si konečně se svým novým vozem rozumím na sto procent.

 16. Dobrý článek. Díky

 17. S manželem nemáme malou firmu a nedávno jsme se rozhodli omladit náš vozový park. Nejdříve jsem se zaměřila na prezentaci aut na inzerátech. Věřím, že díky tomuto postupu dojde k hladkému a bezproblémovému prodeji. Na nové auta jsem objednala na stránkách https://www.intercars.cz/jsem-firma/ službu správu vozového parku, která se bude starat, aby byla všechna auta neustále v pořádku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *