Graffiti art online

Dnes vám přinášíme typ na zajímavý projekt, který stojí na pomezí hry a programu. Přesto, že je poměrně jednoduchý našel si plno příznivců. Přidáte se mezi ně i vy?

Téma graffiti patří bez pochyby mezi jedno těch, co jsou v současnosti nejvíce diskutované. Je to paradoxní, jelikož jakákoliv diskuze na toto téma končí rozdělením společnosti na dvě strany: ta první (strana většinou starších občanů, není to však podmínkou) zastává názor, že graffiti jsou vandalizmus a trestný čin, který by měl být po zásluze potrestán.

Druhá skupina (mladých lidí, kteří grafity sami rádi tvoří nebo pro ně mají alespoň pochopení) tvrdí, že se jedná o druh umění, který je nutné podpořit a dále rozvíjet, ne podrážet. Umělcům, kteří grafiti tvoří, do jisté míry zákazy i vyhovují. Jednak jim to přináší příval adrenalinu a mimo to si připadají jako praví průkopníci, jejíchž umění možná nebude oceněno touto generací, ale za pár desítek let…

Řešení je docela jednoduché a vyžaduje trošku tolerance a respektu z obou stran: existuje už pár vyhrazených ploch pro graffiti. Těchto ploch by mohlo do budoucna přibývat (v řadě měst ale i ubývají, takže trend se odhadnout nedá) na druhou stranu umělci by měli respektovat soukromý majetek a neznačkovat ani ten státní. Je také důležité si uvědomit, že existuje rozdíl mezi umělcem a pubertálním výrůstkem, který vytáhne fixu ze školního penálu a načmárá kosočtverec na zeď – a neházet obě tyto skupiny do jednoho pytle.

Staňte se graffity umělcem

Pokud si chcete i vy vyzkoušet toto moderní umění na vlastní kůži a nechcete se dostat do křížku se zákonem, doporučujeme program, který jsme vám slíbili již v úvodu, a sice Graffiti Studio.

V programu si můžete vyzkoušet sprejování na nejrůznějších světových místech. Od obyčejného vlakového vagonu, se kterým začínáte, si můžete postahovat nejrůznější pestré vzhledy pozadí, jako je třeba berlínská zeď.

Kromě obrovské palety barev volíte samozřejmě tloušťku spreje, vzdálenost, efekt stékání barvy, ba se dokonce můžete podepsat pomocí tenké fixy, která se ve sprejerském slangu označuje jako tegovka, jelikož s ní vytváříte teg (podpis umělce).

Program je zdarma a umožňuje rovněž sdílení výtvorů, dokonce na webu autora, což je pro začátečníky jistě dobré, jelikož jim zde mohou zkušení umělci poradit, co dělat jinak nebo lépe

Web: www.vandalsquad.com

Kristýna Jahnová

Rate this post

1 komentář k Graffiti art online

  1. nevim jak zajímavje udělat DARK WROM
    jestli víte tak to nakreslete a pošlete to na dodokad@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.