Jak na synchronizaci záložek mezi počítači, mobily a tablety

Používáte více počítačů nebo mobilních zařízení a chcete si propojit záložky webových stránek, které používáte? Podíváme se, jak propojit takto tablety, počítače a mobily v jeden synchronizovaný celek.

Synchronizace v prohlížečích

Téměř všechny současné prohlížeče myslí nějakým způsobem na to, jak synchronizovat jejich záložky, případně i data z formulářů, historii nebo vyplněná hesla.

Google Chrome

Tento prohlížeč má aktuálně zřejmě nejlepší a nejvíce multiplatformní řešení synchronizace. Vyžaduje přihlášení pomocí Google účtu, které pak zprovozní synchronizaci nejen záložek, ale i pluginů, uložených hesel nebo posledních otevřených stránek. Tato synchronizace probíhá mezi všemi typy zařízení, kam se dá Chrome nainstalovat, tedy jak mezi počítačem, tak tablety s Androidem nebo iOS a mobily s těmito operačními systémy. Na mobilních zařízeních nefunguje synchronizace pluginů a uložených hesel, aktuálně se takto propojují pouze záložky a poslední otevřené stránky.

Safari

Prohlížeč Safari využívá k synchronizaci iCloudu (více o tomto cloudovém řešení od Apple jsme psali zde). Všechna zařízení, kde máte povolenu synchronizaci nastavení prohlížeče Safari přes něj tak mají propojeny záložky, historii a poslední otevřená okna. Nevýhodou tohoto jinak poměrně dobře funkčního řešení je, že se nedá využít na počítači s Windows nebo Linux, ale pouze na zařízeních s mobilním operačním systémem iOS (což jsou iPhony, iPady a iPody) a OSX (počítače Mac).

Firefox

Pro zprovoznění synchronizace prohlížeče stačí zapnout funkci Firefox Sync. Její nastavení a registraci účtu naleznete pod tlačítkem Firefox > Možnosti > Možnosti > Sync. Tato synchronizace pak automaticky probíhá mezi všemi počítači, na nichž autorizujete Firefox pro synchronizaci, a dále s mobilní verzi Firefoxu (ta je zatím dostupná jen pro Android, na Google Play je ke stažení zde).

Opera

Synchronizace v Opeře se dá nastavit po kliknutí na obláček na spodní liště prohlížeče a povolením synchronizace. Lze takto synchronizovat záložky, hesla nebo rychlý přístup (=speciální funkce Opery pro přístup k často používaným stránkám) i mezi mobily a tablety, kde je nainstalována Opera Mobile. Celkově je řešení filozofií velmi podobné výše uvedenému řešení od Firefoxu.

Synchronizační služby

Tyto služby se vám hodí tehdy, když potřebujete synchronizovat mezi více typy prohlížečů zároveň – tedy když například potřebujete, abyste měli stejné záložky ve Firefoxu, Chrome a ještě se k nim dostali přes mobil.

Xmarks

Univerzální služba zaměřená na propojení záložek mezi téměř vším. Má pluginy pro Firefox, Chrome i Internet Explorer, na mobilech se k ní dá dostat přes zjednodušení záložkový prohlížeč. Nastavení služby je zahájeno exportem záložek z prohlížeče, jejich nahráním na servery Xmarks, smazáním a přepsáním obsahem nahraným na server, pak už funguje vše plně automaticky (v závislosti na typu prohlížeče nebo využívaného zařízení). Podrobnější informace a soubory ke stažení najdete na Xmarks.com.

Pocket

Filozofie této služby je trochu odlišná od předchozích řešení. Hodí se vám tehdy, když třeba při práci narazíte na zajímavý článek, který byste si rádi přečetli, ale teď na to není čas. Pocket vám umožní stránku si založit a pak pomocí aplikace nebo na webu getpocket.com vám umožní vše si v klidu pročítat a odškrtávat, co už máte shlédnuto a nemusí se dále archivovat. Kromě pluginů pro Firefox a Chrome má služba i bookmarklety pro Safari a Internet Explorer, takže založit stránku umožňuje v zásadě odkudkoliv.

Evernote

Služba, která je předvším na poznámky, ale dá se využít i na ukládání záložek nebo i celých stránek. Můžete ji využívat buď tak, že si nainstalujete aplikaci a pak ukládáte záložku ručně, a nebo ve stolních prohlížečích po instalaci tohoto doplňku 1 stiskem tlačítka. Veškerý založený obsah je pak přístupný po přihlášení na Evernote.com nebo po spuštění aplikace (aplikace je dostupná pro všechny aktuálně používané operační systémy na počítačích i mobilech).

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

  1. Dobrý den. Mohla bych se zeptat? Jesty ide propojit tablet s mobilem tak abych mohla surfovat v tabletu na netu? ( Páč mám internet v mobilu a nemám wifi,tak abych si to z mobilu platila jakoby za tablet..) Jestly mě chápete 😀

    Děkuji ze odpověd’
    –> Macka <–

  2. Ano jde to, pokud umí tvůj mobil tzv. wifi tethering – funguje to tak, že mobil vytvoří wifi síť, ty v tabletu akorát se na ní připojíš, zadáš heslo a jsi tam. Umí to Androidy i iPhone (v trochu novějších verzích, asi tak poslední dva roky ale už).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *