Jak používat RSS čtečku

Co je RSS a jak ho využít ke sledování novinek + návod pro zprovoznění čtečky Feedly.

Co je RSS

RSS je technologie, známá poměrně dobře v it-odborných kruzích, jejímž účelem je sledovat novinky na webech. Funguje to zhruba takto:

 • Web generuje průběžně xml soubor s informacemi o nových článcích –
 • vy sledujete přes aplikaci tyto změny a tak hned víte o tom, že na webu vyšlo něco nového.

Přestože se jedná o poměrně jednoduchý a efektivní způsob sledování novinek na internetu, je tato technologie v současnosti využívána v zásadě jen mezi počítačově zdatnějšími uživateli a většina lidí ji nezná. Laici místo ní využívají v současnosti sociální sítě jako Facebook nebo Twitter. Většina větších webů však neposílá automaticky každou novinku na Facebook a řada zajímavých stránek vůbec svůj vlastní facebookový profil nemá – ovšem má RSS zdroj. Právě pro toho, kdo sleduje specializované zdroje, je RSS nedocenitelnou pomůckou.

Jak zjistit, zda web publikuje RSS

RSS je natolik rozšířenou technologií, že ji má dnes naprosto drtivá většina webů, kde vychází nějaké články. Ať už je to blog a nebo zpravodajský web, mělo by tam být RSSrss-ikona automaticky publikováno. To, že lze novinky na něm sledovat pomocí RSS čtečky je zpravidla uvedeno na horním či spodním okraji stránky, často v doprovodu s následující ikonou.

Jak sledovat RSS přes Feedly

Jednou z aplikací, která umožňuje sledování RSS je čtečka Feedly. Umožňuje synchronizovat nastavení sledovaných zdrojů mezi prohlížečem ve stolním počítači, zařízeními s iOS (iPhone, iPad), Androidem a Windows Phone – na všech těchto zařízeních je navíc dostupná naprosto zdarma.

Postup práce s ní je zhruba následující:

 • Registraci můžete provést přímo na webu feedly.com, k přístupu stačí mít účet na Google a potvrdit přihlášení přes tlačítko Connect to Google Reader.
Registrace pomocí Google účtu
Registrace pomocí Google účtu
 • Po přihlášení je dalším neméně důležitým krokem přidání a nastavení vlastních zdrojů. To provedete tak, že kliknete na tlačítko + ADD CONTENT a pak do vyhledávacího políčka napíšete adresu webu, z něhož chcete odebírat RSS – například: www.radirna.cz
 • Pokud se podaří nalézt zdroj, stačí pak kliknout na symbol + a zařadit si ho. Zdroje můžete členit do složek, například podle témat (rozdělit je tak třeba na články o počítačích, zprávy, blogy, atp.)
  Přidávání zdroje
  Přidávání zdroje
 • Novinky můžete sledovat v různých režimech čtení. Pokud máte zdrojů ve čtečce nastavených opravdu hodně, dá se přepnout do režimu, kde jsou vidět jen nadpisy, výchozím režimem čtení je magazínový styl, kdy jsou vidět na první pohled i úryvky z nově vyšlých článků.
  Čtecí rozhraní
  Čtecí rozhraní
 • Feedly můžete získat těmito cestami:
  Jako aplikaci pro Chrome
  Stáhnout z iTunes
  Stáhnout z Google Play

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *