Jak propojit pc s hifi

Máte rádio nebo hifi soustavu nebo rádio a chcete využít jejich reproduktorů k přehrávání zvuku z počítače? Je to jednodušší, než se zdá a v tomto článku vám poradíme, jak na to.

Co budete potřebovat

  • hifi soustavu se vstupem pro vnější analogový signál
  • počítač/notebook/tablet se zvukovou kartou
  • kabel 1 x 3,5 mm > 2 x cinch

Co nastavit v počítači

V počítači by nemělo být potřeba nastavit v zásadě nic, stačí se přesvědčit, že zvuková karta funguje jak má a skutečně vysílá zvukový signál. Hlasitost softwarově nastavte zhruba na polovinu maximální hodnoty. Bez větších změn lze tento postup použít i pro přehrávání z tabletu nebo mobilu, zde opět stačí přesvědčit se, zda zvuk do sluchátkového výstupu odesílá a nastavit přiměřenou hodnotu hlasitosti.

Jaký vybrat kabel

Pro tuto operaci je potřeba zakoupit kabel, který z jedné strany má 3,5 mm jack (klasický sluchátkový konektor) a z

konektory na kabelu: černý je 3,5 mm jack, bílý a červený cinch výstup
Konektory na kabelu: černý je 3,5 mm jack, bílý a červený cinch výstup.

druhé strany 2 x cinch výstup. Jak má vypadat si můžete prohlédnout zde na obrázku, jedná se o poměrně běžně dostupný artikl, který byste měli celkem bez potíží sehnat v elektru nebo prodejně příslušenství k výpočetní technice.

Co nastavit v rádiu

Rádio musí být vybaveno vstupem v podobě cinch konektorů. Jak je poznat? Především jsou dva – jeden pro levý a druhý pro pravý reproduktor. První bývá bílý nebo nažloutlý, druhý pak červený. Nacházejí se zpravidla na zadní straně zařízení a mohou být označeny popisem: line in, audio in, input, aux.

Zaprvé je samozřejmě propojit kabelem počítač a rádio tak, aby 3,5 mm jack byl zapojen ve zvukové kartě a do rádia (hifi soustavy) vedly oba cinche – v zásadě je jedno, který je kde zapojen, na funkčnost to nemá vliv, jen se pak může stát, že to co má znít z pravého reproduktoru se bude ozývat z levé strany a naopak. Zejména při zapojení cinchů je potřeba většinou překonat určitou vůli a zasunout je až na doraz, aby se vytvořilo kvalitní spojení.

Po zapojení si pusťte v počítači nějaký zvuk – například video z youtube, stažený film, cokoliv.
Po propojení bude totiž s nejvyšší pravděpodobností ticho.

Takto může vypadat audio vstup ze dvou cinchů na zadní straně rádia.
Takto může vypadat audio vstup ze dvou cinchů na zadní straně rádia.

Proč? Rádio nebo hifi soustava totiž není ještě přepnuta na vnější vstup. Jak to provést  se dá zjistit buď metodou pokus-omyl hledáním a přepínáním kanálu, který by se měl jmenovat Aux nebo Out. V závislosti na tom, jak moc kvalitní výstup je ze zvukové karty počítače a na tom, zda tento vnější vstup v rádiu má zesilovač se může stát, že zvuk může být o nějakou úroveň slabší a nebo naopak silnější, než při přehrávání z rozhlasu – je tedy pak potřeba si trochu pohrát s hodnotami a zjistit, při jakém nastavení úrovně z počítače a hlasitosti v rádiu je zvuk optimálně kvality a hlasitosti.

1 komentář k Jak propojit pc s hifi

  1. Zdravím dle Vašeho návodu jsem vše provedl jak píšete a přesto hraje pouze jeden reproduktor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *