Jak psát na iPadu

Tipy a triky pro rychlejší psaní na tabletu Apple iPad. Pomůžeme vám využít potenciál virtuální klávesnice na maximum.

Pokud máte iPad, tak zřejmě jeho klávesnici znáte velmi dobře. Virtuální dotyková plocha kláves o poměrně normální velikosti, která se objevuje vždy, když se dá zadat v aplikaci nějaký text. Málokdo však ví, že existují triky a gesta, která psaní na ní mohou výrazně urychlit. V tomto článku vám je názorně předvedeme a poradíme, kdy se vám hodí.

Rychlé psaní diakritiky

Jak každý kdo už psal na iPadu ví, narozdíl od počítačové klávesnice zde chybí jedna řada kláves pro diaktritiku. Psát háčky a čárky nad písmeny lze třemi způsoby:

  • Dlouze podržíte klávesu a nad ní vyskočí variace znaku s různou diakritikou.
  • Využijete tlačítko na háček nebo tlačítko na čárku – obě se nachází v pravém spodním rohu.
  • Teď přichází trik pro rychlé psaní: když chcete rychle napsat čárku, prostě smýkněte na dotyčné klávese prstem nahoru a napíše se písmeno s čárkou. Když chcete napsat písmeno s háčkem, smýkněte prstem šikmo doprava. Funguje to a je to nejrychlejší metoda psaní s diakritikou. U písmen, kde se používají v češtině jen háčky, je smýknutí nahoru automaticky použito jako háček (např. u ď, ť).
Rychlé psaní diaktritiky
Rychlé psaní diaktritiky

Rychlá tečka

Tečka je znak poměrně často používaný, ovšem píše se celkem složitě a zdlouhavě – musí se vlézt do speciálních znaků, najít ji a vrátit se. Abyste to nemuseli dělat, je tu trik pro rychlejší otečkování – prostě stistkněte rychle dvakrát za sebou mezerník. Napíše se tečka a a hned se za ní i udělá mezera, tedy vše přesně podle typografických pravidel.

Rychlá tečka mezerníkem
Rychlá tečka mezerníkem

Rozpojení klávesnice

Na klávesnici nemusíte psát jenom když je dole, na spodním okraji obrazovky. Naopak – dá se nastavit do polohy a podoby, jaká vám nejvíce vyhovuje. Jednoduše chytněte vpravo dole ikonku klávesnice a táhněte ji nahoru. Tím se klávesnice rozpojí a můžete využít psaní oběma rukama držením na okraji tabletu. Zajímavou vlastností tohoto režimu je, že když se náhodou kousek překlepnete přes okraj, napíše se první písmeno z druhé poloviny (viz obrázek). Rozdvojení můžete ovšem i zrušit, stačí jednoduše udělat gesto prsty k sobě a klávesnice se rozpojí – gestem prsty od sebe se opět rozpojí.

Odpojení klávesnice
Odpojení klávesnice
Rozdělená klávesnice
Rozdělená klávesnice

 

Ukotvení plovoucí klávesnice
Ukotvení plovoucí klávesnice

Zapnutí CapsLock

Režim CapsLock (tj. přepnutí na velká písmena) se dá zapnout i na ipadové klávesnici, kde klasické tlačítko CapsLock chybí. Dosáhnete toho tak, že dvakrát za sebou poklepete na tlačítko Shift. Toto tlačítko zmodrá a všechno co napíšete bude, dokud tento režim stisknutím Shiftu nevypnete, velké.

Režim CapsLock
Režim CapsLock

Rychlé psaní speciálních znaků

Když potřebujete rychle vložit například zavináč, musíte opustit písmenový režim psaní, přepnout na speciální znaky a vrátit se. To zná asi každý. Méně známo je, že to jde urychlit – jednoduše stiskněte klávesu pro speciální znaky (.?123) nepouštejte prst a hned přejeďte přímo na znak, který chcete použít. Když pak prst pustíte, jste zpět v režimu psaní písmen.

Rychlé psaní speciálních znaků
Rychlé psaní speciálních znaků

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

  1. dobry den jak se pise palec nahoru?diky

  2. v normálním fontu se psát nedá, ale např. v aplikaci pro facebook je na to speciální tlačítko, co tam ten palec nahoru přidá

  3. Dobry den. Jak se děla mezernik ale dole na řadku.Dik

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *