Jak psát na Wikipedii

Chcete založit článek v největší webové encyklopedii Wikipedia.org, případně upravit nebo doplnit již stávající záznam? V tomto článku názorně rozebereme, jak postupovat.

Jak editovat stávající článek

  1. Najděte na wikipedii článek, který chcete editovat.
  2. Vpravo nahoře klikněte na tlačítko Editovat.
    editovat
    Přepnutí do režimu editace

Jak založit článek

To, že nějaký článek zatím na Wikipedii neexistuje a přitom už na toto encyklopedické heslo odkazuje jiný, poznáte poměrně jednoduše – odkaz z existujícího článku na heslo, které neexistuje má červenou barvu, na heslo které existuje barvu modrou.

zalozeni-clanku
Modré odkazy – existující články, červeně – neexistující

Nový článek, který neexistuje a je po něm poptávka, tedy nejsnáze odhalíte právě přes tento červený odkaz. Můžete ho ovšem založit i zcela na zelené louce. Jak v tom případě postupovat?

  1. Napište do vyhledávacího políčka název  hesla, jehož existenci chcete ověřit.
  2. Pokud nejste přesměrování na stránku s popisem encyklopedického hesla, můžete článek založit a naplnit ho obsahem.
Založení nového článku
Založení nového článku

 

Jak správně strukturovat text

Psaní na Wikipedii se podobá psaní html kódu – není možné psát přímo jako ve Wordu systémem WYSIWYG, aby to samé, co píšete, se pak zobrazovalo i na encyklopedickém záznamu hesla, ale je potřeba používat jasně definované značky a formátování kódu. Další zásadou platnou pro psaní na Wikipedii je to, že pokud nejste přihlášeni pod registrovaným účtem, zapisuje se do historie evidence článku vaše IP adresa a musíte před uložením opsat captchu (ochranu před spamem spočívající v nutnosti opsat obtížně čitelný shluk písmen).

Editační rozhraní
Editační rozhraní

Jak to vypadá v praxi? Při přepnutí do režimu úprav jste přesměrováni na stránku, kde je v horním pruhu sada nástrojů a pomůcek pro stylování. Ty vám mohou pomoci při zapnutí některého ze stylů, které chcete použít. Když tedy například do kódu napíšete: ”Text kurzívou” – zobrazí se pak v textu jako Text kurzívou. Obdobně pak můžete použít i další značky:

”’Tučný text”’ – Tučný text

””’Text tučnou kurzívou””’ – Text tučnou kurzívou

[[Název stránky|Text odkazu]] – použije se při odkazování na jiný článek na Wikipedii; například: [[přežvýkavec|přežvýkavců]] [http://www.example.org Text odkazu] – použije se při odkazování mimo Wikipedii; například: [https://www.radirna.cz Radírna]

== Text nadpisu == – podle toho, nadpis které úrovně chcete použít, dejte z obou stran počet rovnítek; pro nadpis 2. úrovně == z obou stran, pro nadpis 3. úrovně === z obou stran, pro nadpis 5. úrovně ===== na obě strany

* Seznam – pokud chcete vytvořit odrážkový seznam, napište text začínající na každém řádku hvězdičkou

Text stránky.<ref name=”jméno reference”>[http://www.zdrojcitace.cz Zdroj citaci], další text článku.</ref> – referenci vkládejte přímo do textu v tomto formátu, na encyklopedické stránce se pak zobrazí tak, že se očísluje a na konec článku vloží odkaz na referenci

Tip: pokud překládáte článek z cizího jazyka do češtiny, je nejjednodušší zkopírovat celý kód z původní jazykové verze a použít tak původní formátování.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *