Jak sledovat reklamní kampaně

Pokud inzerujete na internetu a máte různé zdroje návštěvnosti, asi vám přestávají stačit klasické nástroje pro zjišťování návštěvnosti a chtěli byste mít vaše výdaje pod kontrolou efektivněji. V tomto článku se podíváme, jak na to.

Pokud inzerujete na internetu více než jednu kampaň, tj. máte na ppc kampaních více klíčových slov a více stránek na které cílíte, případně k tomu kupujete prostor na webových stránkách ve formě bannerů, tak pak zřejmě znáte problém, jak jednoduše sledovat všechna data, která máte v měření návštěvnosti na Google Analytics, a jak je efektivněji sledovat. Poradíme vám, jak to řešit jednoduše, efektivně, zadarmo a přitom profesionálně.

Podstata řešení je prostá: neodkazujte na stránku, na kterou reklamní kampaň cílíte, přímo, ale přidejte do URL adresy i atributy zdroje návštěvnosti. Když to provedete, každý vyspělejší analytický nástroj (Google Analytics počínaje, Yahoo Web Analytics a pokročilejšími nástroji pokračuje) si to dokáže interpretovat a vytvoří pro dotyčný zdroj vlastní přehled. Jinak řečeno, umožní vám to přesně zjistit, jak moc k vám z které kampaně/banneru/odkazu proudí návštěvnosti.

Základem jsou parametry

Funguje to tak, že do parametrů si zadáte například název kampaně, typ média, klíčové slovo použité v kampani, a pak třeba reklamní slogan. Pak se podíváte do přehledu a vidíte, že jeden slogan přináší o tolik a tolik návštěvníků více než druhý, a že ppc reklama například funguje o tolik lépe nebo hůře než bannery – a můžete s tím hned něco dělat, protože toto jsou průkazná data, se kterými se dá ihned začít pracovat.

URL creator pro každý odkaz

Jak si tedy takovouto adresu připravit? Nástroje které vám to umožní nejsou součástí žádných sofistikovaných placených sad, ale pro většinu účelů vám postačí tato pomůcka, poskytovaná samotným Google:

http://www.google.com/support/googleanalytics/bin/answer.py?hl=en&answer=55578

Pokud byste v ní nenašli zalíbení a více vám vyhovovalo třeba rozšíření do Firefoxu, pak můžete využít tento URL Builder:

https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/1399/

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *