Jak v Calibre převést soubor do TXT

O programu Calibre jsme již psali například v souvislosti s vytvářením formátů pro čtečky. Tato univerzální aplikace však má mnohem širší možnosti využití a lze v ní také poměrně bezbolestně a rychle provádět převod i do holého textu, tedy do souborů s příponou .txt.

  • Nejprve vyberte z knihovny soubor, který chcete převést. Pokud v knihovně soubor, který chcete použít není, stačí ho jednoduše chytit (například na ploše) myší a přetáhnout do hlavního pracovního okna Calibre. Klikněte na název souboru a zvolte: Převést jednotlivě.

Výběr souboru k převodu

  • V okně pro nastavení převodu upravte přepínač v pravém horním rohu obrazovky tak, aby výstupní formát byl TXT. (V příkladu, který vidíte ve screenshotu byl jako zdrojový soubor použit ePub, vy však můžete použít i libovolný jiný vstupní formát, ze kterého je možné extrahovat text)

Nastavení txt výstupu

  • Ve chvíli, kdy je výstupní formát přepnut do TXT, se můžete v pravém sloupci přepnout do volby TXT výstup. Zde můžete nastavit kódování textu (jako výchozí hodnota je nastaven unicode formát utf-8), nastavit jak se mají zpracovávat konce řádků, případně jak dlouhý má být maximálně řádek.

Nastavení TXT výstupu

 

  • Kliknutím na tlačítko OK se spustí převod a výstupní textový soubor se uloží do složky Calibre knihovny (zpravidla je na disku ve složce Dokumenty > Calibre knihovna.  K souboru se ale také můžete dostat tak, že kliknete vedle názvu publikace na nápis Cesta: Klikněte pro otevření.

Cesta pro otevření

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *