Jak si vybrat domácí kino

Jak si vybrat domácí kino

Není nad to, užívat si podobného zvuku a obrazu v teple domova / obýváku/ jaký je nabízen v kinech. Nejlepší a finančně dostupnou variantou, jak toho dosáhnout, je nákup domácího kina.

Výběr domácího kina není zas tak jednoduchou záležitostí. Stačí zajít do specializované prodejny s elektronikou a hned se zjistí, že náš trh je v oblasti domácích kin velice dobře zásoben a hned vyvstává otázka, co zakoupit a nesplést se.

Rozhodnutí před nákupem

Nejprve by mělo být jasné, kolik se do nákupu investuje. Nejlevnější variantou se jeví cesta pořízení si soustavy typu „vše v jednom“. Výrobci jako Philips, Samsung, LG, Panasonic, Sony / to jsou ti nejznámější / takovou variantu umožní a prodávající rád prodá. Co se týká peněz, taková krabice s domácím kinem by vyšla do deseti tisíc. Nelze tvrdit, že výše jmenovaní výrobci elektroniky by byli špatní, ale zakoupené kino typu „vše v jednom“ je opravdu tou nejlevnější variantou a je lepší zapomenout jím kvalitně ozvučit větší obývací pokoj v rodinném domku. Druhým extrémem by bylo zakoupení super výkonných sloupcových reproduktorů a aktivního subwooferu do panelákového bytu do pokoje o velikosti 4×5 metrů. Pomsta sousedů by potom nemusela být vůbec sladká. Tak se podíváme při výběru domácího kina na onu pověstnou
střední cestu. Rozhodně nelze šetřit na televizním přijímači a na reproduktorech. Menší nároky lze mít u AV přijímače/zesilovače a na chvostu by se měl objevit DVD přehrávač nebo rekordér, neboť tato část domácího kina je nejrychleji a bezbolestně vyměnitelná. Nyní je tedy jasné, z čeho se soustava domácího kina skládá.

Televizní přijímač

Pokud má být televizní přijímač součástí domácího kina, tak platí pravidlo, čím větší úhlopříčka obrazu, tím lepší. Je třeba mít ale na zřeteli také velikost místnosti, ve které bude televizor umístěn, protože správná sledovací vzdálenost se rovná třikrát úhlopříčce. A pozor, pokud je k dispozici velká obrazovka, tak jsou také kladeny vyšší nároky na zpracování přijímaného
signálu! Jinými slovy, filmové DVD s horší kvalitou zpracování obrazu může nejen kostičkovat, ale každá chyba v promítnutí se znásobí a bude opravdu viditelná! A je třeba zkonstatovat, že na našich novinových stáncích je dost vydávajících firem často neznámých jmen / není myšlen Bonton, Vapet, Hollywood, NORTH../, které distribuují možná kvalitní snímky, ale mizerně zpracované. Také je dobré si rozmyslet, zda je nutné si pořizovat televizní přijímač, který bude disponovat všelijakými zvukovými efekty. Ty by mělo vytvořit právě domácí kino.Naopak, na co by se mělo dbát, je dokonalá úprava digitálního obrazu, tzn. redukce šumu, jeho uklidnění, aby se obraz netřásl, protože výsledek negativně pocítí oči diváka. Nad tím, že by se k domácímu kinu připojil starý 4:3 CRT televizor snad nikdo uvažovat nebude, protože takový přijímač by takzvaně
„nestíhal“. To je prostě nekoukatelné!

Repro soustava

Reproduktorová soustava by měla být osazena stejnými reproduktory, aby nedocházelo k někdy slyšitelným zvukovým přechodům. Rozhodně není třeba se obávat menších reproduktorů, systém nemusí být sestaven z obrovských krabic. Kvalitní výrobci zaručí sladěný zvuk i z menších reproduktorů. Stačí se poohlédnout po známých značkách Panasonic, Sony, Jamo
nebo Pioneer, které nemají drahé výrobky a pro běžného konzumenta jsou dostačující. Větší nároky mohou splnit reproduktory PIEGA, Tannoy, AUDICA, Canton, Mission, ale to záleží na výši zamýšlené investice. Cena reproduktorů Jamo nebo Panasonic se může pohybovat do dvaceti tisíc, PIEGA nebo Mission si lze pořídit i za šedesát tisíc korun. Pro opravdové „vychutnávače“ zvuku je dobré instalovat dva přední reproduktory sloupové, zadní mohou bez problémů zůstat malé.

AV přijímač

AV přijímač a AV zesilovač mají stejnou funkci v soustavě domácího kina, jen AV přijímač je obohacen o rádio. Nejdůležitější položkou při nákupu AV zesilovače je jeho výkon. A platí, čím větší místnost, tím výkonnější zesilovač. Vícekanálový vstup 5.1
by měl být také k dispozici, někdy se může u zesilovače objevit i vstup 6.1 nebo 7.1. Jednou se totiž určitě objeví nový formát prostorového zvuku a ony výstupy se budou hodit. Zásadní funkce zesilovače je dekódování vstupujícího signálu. Nejčastěji se lze setkat s těmito formáty – Dolby Pro Logic / DPL, vytváří ze sterea prostorový zvuk, zadní zvukový „prostor“ je mono/, Dolby
Pro Logic 2 / DPL 2, zadní prostorový zvuk je ve stereu/, Dolby Digital / DD, získává až 5.1 samostatných kanálů/, DTS / tento výstup umožní totéž, co DD, jen signál nepodléhá takové kompresi, kvalita stoupá /. Pro opravdové fajnšmekry jsou určeny vstupy DTS-ES Matrix 6.1, DTS-ES Discrete 6.1 a DTS Neo:6, kdy se k  5.1 přidává jeden zadní prostorový kanál. Audio vstupy a
audio výstupy jsou samozřejmostí. Dražší zesilovače mohou podporovat i technologii 3D. A s jakými výrobci se lze nejčastěji setkat? Tradiční Sony, Panasonic, Pioneer či Yamaha a v levnějších modelech se pohybujeme u pěti tisíc korun. A potom Denon, Onkyo, HARMAN, Marantz nebo Vincent, kde u posledně jmenovaných se jedná i o padesátitisícovou investici.

DVD / BlueRay

Poslední částí domácího kina je DVD přehrávač nebo rekordér. Výrobců je spousta, výběr veliký, ale ty nejlevnější modely rozhodně nebrat. Některé DVD přehrávače mají vkomponován dekodér zvuku, ten je ale součástí zesilovače, proto je tato vlastnost u DVD v soustavě domácího kina zbytečnost. Je dobré, aby DVD mělo vstup pro digitální kameru a fotoaparát, ani
možnost nahrávání na DVD-R, DVD-RW či DVD-RAM nebo na hard disk HDD není na škodu, totéž platí u televizního tuneru, kterým by přístroj mohl disponovat. DVD rekordér i přehrávač by měl mít vstup USB nebo i čtečku karet a digitální koaxiální výstup. Některé DVD přehrávače a rekordéry umí reprodukovat obraz ve vysokém rozlišení. Kromě známých výrobců je možné zakoupit modely Denon, Yamaha, Onkyo s cenou i přes 10 000 korun. Poslední rada se týká dálkového ovládání. Není od věci se zamyslet, zda není lepší zakoupit jeden slušný univerzální ovladač, který umí naprogramovat různé značky přístrojů než nakupit na stůl vedle sebe několik ovladačů. Pokud je celé domácí kino sestaveno z jedné značky, je volba univerzálního ovladače jednoduchou záležitostí.

Jaké kino tedy koupit?

Díval jsem se na kina, co se dají aktuálně koupit a tady jsou ta, co aktuálně považuji za nejlepší.

Panasonic SC-BTT505EG9

Větší obrázek na MALL.cz

Obsahuje asi všechny funkce, co se dají od domácího kina v současnosti chtít – solidní reproduktory včetně pořádného subwooferu, wifi, bluetooth, NFC, možnost připojení k mobilnímu telefonu, USB přehrávač, DVD/Blue-ray přehrávač, možnost připojení iPhonu a iPodu i fm rádio.

Sony BDV-N5200WB

Větší obrázek na MALL.cz

Zajímavou a praktickou vlastností tohoto kina jsou bezdrátové reproduktory. Kino umí přehrávat videa přes usb, z externího disku, z CD, DVD i BlueRay. Poradí si i s přístupem na internet přes wifi nebo přehráváním streamu z YouTube. Jako většina zařízení tohoto typu má i funkci pro příjem rádia.

Samsung HT-J7750W

Větší obrázek na MALL.cz

“5.1 už má dneska každý. Chce to něco pořádného – pojďme do 7.1 zvuku.” Pokud jsou vaše požadavky na zvuk z domácího kina obdobné, pak můžete popřemýšlet o této soustavě od Samsungu. Samsung do svých domácích kin tradičně přidává balík aplikací pro využití přístupu na internet, v tomto případě, provozované na dvoujádrovém procesoru. Zadní reproduktory jsou bezdrátové, kino má všechny obvyklé vstupy (USB, DVD, CD, BlueRay, FM anténa) a funkce (video, audio, rádio, prohlížeč fotek).

LG LHB745

Větší obrázek na MALL.cz

Výrazným benefitem tohoto produktu je příznivá cena, za kterou se dá aktuálně dostat. Přitom umí všechno, co od takovéhoto zařízení většina uživatelů očekává – přehrávat všechny běžné typy disků (CD/DVD/BlueRay), přehrávat z připojeného USB disku, připojit se přes WiFi na internet a nebo poradit si s ovládáním přes mobilní aplikaci.

LG BH9540TW

Větší obrázek na MALL.cz

Toto domácí kino vyhrálo cenu “produkt roku 2015” a výrobce ho vybavil nejrozsáhlejší reprosoustavou ze všech hodnocených, má 9 reproduktorů + 1 subwoofer. Podporuje všechny moderní funkce a formáty i vstupy (USB, CD, DVD, BlueRay). Nechybí přístup na WiFi a internetové aplikace.

Verdikt

Kino Reproduktory Výkon Bezdrátové reproduktory  
Panasonic SC-BTT505EG9 5.1 1200 W Nutno dokoupit bezdrátový systém Zjistit cenu
Sony BDV-N5200WB 5.1 1000 W ANO Zjistit cenu
Samsung HT-J7750W 7.1 1330 W ANO Zjistit cenu
LG LHB745 5.1 1200 W NE Zjistit cenu
LG BH9540TW 9.1 1460 W ANO Zjistit cenu

Vítězem  testu je, jak už tabulka napovídá, kino LG BH9540TW – zdaleka nepatří k tomu nejdražšímu, co se dá v současnosti koupit, a přitom nabízí naprosto všechny funkce co výrobci do těchto zařízení dnes jsou schopni dát a výrobkem roku 2015 se myslím stalo celkem oprávněn. Musím se přiznat, že i já osobně už ho mám přes rok doma a nenarazil jsem zatím na žádný problém. Díval jsem se, že aktuálně ho na Mall.cz hodně slevnili, otázka je, jak dlouho bude tahle akce trvat. Pokud máte nějaké dotazy, určitě napište do komentářů.

1 komentář k Jak si vybrat domácí kino

 1. nabídka úvěr na snižování chudoby
  Dobrý den, pane / paní
  Naším cílem je urychlit tempo snižování chudoby ve světě.
  Nabízíme připraveni od 2000 do 8.000.000 € pro lidi, kteří ji mohou zaplatit přes 3,5% podílem s velkou rychlostí a spolehlivostí.
  Získáte svůj úvěr do 48 hodin od vašeho požadavku a bez protokolů.
  Pokud potřebujete hotovostní úvěr,
  neváhejte mě kontaktovat pro více informací o mých podmínek
  příznivý. E-mail: jonovital@yahoo.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *