Jak vybrat diktafon

Jak vybrat diktafon

Diktafon je nezbytnou pomůckou pro novináře, reportéry, studenty, podnikatele, managery, sekretářky, spisovatele, tvůrce literárních statí, prostě, diktafon lze využít v mnoha případech a u mnoha příležitostí, které je dobré zaznamenat v mluvené podobě.

Na trhu je k mání nepřeberné množství diktafonů, ale je třeba podotknout, že se od sebe dost liší, a to nejen cenou.

Před koupí diktafonu se určitě vyplatí zvážit,  jak často přístroj využijete, v jakém prostředí, jak rozsáhlé záznamy si budete pomocí něj vytvářet a jaký bude pro vás nejvhodnější způsob přepisu záznamu. Po určení priorit se můžete pustit do výběru.

Co diktafony obsahují

Každý diktafon je primárně určený k nahrávání, proto je pro jeho funkčnost nejdůležitější mikrofon. Ty bývají coby ten nejdůležitější prvek diktafonu podstatně kvalitnější a citlivější než je tomu u záznamníků v MP3 přehrávačích a dalších multimediálních zařízeních. U diktafonů se setkáte s mikrofonem vestavěným (interním), ale ke mnoha přístrojům si lze připojit pomocí příslušného výstupu i mikrofony externí. Ty dokáží znásobit velikost prostoru, ve kterém je diktafon schopen snímat zvuky. A také vylepšit kvalitu záznamu. Důležitou vlastností mikrofonů je citlivost, která se udává ve dvou režimech. Mikrofony označené Hi disponují nízkou citlivostí a jsou určeny především pro záznam diktovaného textu. Oproti tomu mikrofon režimu Low je schopen snímat veškeré zvuky ze všech směrů.

Dalším velmi důležitým parametrem u diktafonu je doba záznamu a kapacita paměti. Diktafony dokáží pořizovat záznam v několika režimech. Nejčastěji používaný je režim SP, ale doplňují ho další – LP, HQ. Některé diktafony jsou schopné nahrávat díky režimu STHQ i v kvalitě CD. Výjimkou ani není možnost ukládat do diktafonu slovo a zvuky ve formátu MP3, ale ten je trochu náročnější na místo, proto v tomto formátu uložíte kratší záznam.

Kapacita paměti diktafonu je pohyblivá položka, která může dosahovat velikosti až 4 GB. Ve formátu SP do takového diktafonu uložíte až 262 hodin záznamu. Vestavěná paměť diktafonu může být rozšířena SD nebo microSD kartou.

Ovládací prvky a digitální soubory

Při výběru diktafonu není od věci se zajímat i o způsob ovládání přístroje. Ovládací tlačítka bývají rozmístěna po bocích přístroje a na jeho přední stěně. Způsobů, jak jsou tlačítka řešena, je mnoho. Někdy ovládací prvek připomíná joystick, někdy ovládání MP3 přehrávače atd. Rozhodně je dobré si vzít diktafon do ruky a zvolit takový model, který byste ovládali intuitivně. Pokud jste zvyklí na ovládání jiného přístroje, tak si raději zvolte diktafon, který má podobné rozložení ovládacích prvků. Při samotné práci s diktafonem opravdu nelze hledat, jakým tlačítkem se požadovaná funkce spouští. Zapnutí přístroje se buď děje mechanicky pomocí tlačítka nebo lze některé diktafony aktivovat hlasem.

Vzhledem k tomu, že většina diktafonů na českém trhu pracuje s digitálními soubory, tak je také možné je připojit na počítač pomocí USB. Proto je záznam ukládán ve formátech (CELP+ADPCM, DSS), které umožňují jejich další zpracování v počítači. Digitální záznam v diktafonu lze dělit do adresářů a u některých modelů lze jednotlivé nahrané soubory zakódovat.

Některé diktafony jsou schopny pracovat s kazetami, ale přeci jen to je spíše přístroj pro nostalgiky.

Diktafony ve vyšších cenových relacích jsou vybaveny odolným celokovovým pouzdrem.

Celkově lze konstatovat, že diktafony se rozdělují na ty jednodušší, které umí bez problémů zaznamenat cokoliv z blízka nebo z kratší a střední vzdálenosti.

Diktafony na vyšším stupni náročnosti se již řadí mezi profesionální přístroje, které dokáží zaznamenávat zvuky z větší vzdálenosti při redukci okolního šumu, jsou vybaveny nadstandardní paměťovou kapacitou, mohou být ovládány hlasem a disponují mnoha dalšími funkcemi.

Doplňkové funkce

Mezi doplňkové funkce diktafonu se počítají ty, které usnadňují a zpříjemňují práci s přístrojem. A je jen na zákazníkovi, jak se rozhodne.

Diktafon může být vybaven funkcí slovního komentáře, dálkovým ovládáním, čtečkou otisků prstů nebo podporou až šesti jazyků. Někdo ocení, že přístroj lze uzavřít pod heslem nebo že ho diktafon ráno vzbudí.

Výrobci a ceny

Co se týká výrobců a cen diktafonů, i zde panuje velká rozmanitost. Rozhodně neuděláte chybu s modely značky Olympus, který je takovým „topem“ mezi firmami specializujícími se na produkci diktafonů. Ani u značek Philips, Panasonic a Sony se nespletete. Nejlevnější diktafony si lze pořídit i za pár stokorun, to jsou ti praví pomocníci při práci na cestách nebo pro nadiktování položek nákupu, ale zázraky od takových přístrojů nečekejte. Ta velmi solidní střední třída diktafonů se skrývá u ceny kolem dvou tisíc a někdy i výše. A profesionální a výkonné přístroje najdete na trhu v cenové relaci od 5 až do 15 tisíc.

Jaký diktafon koupit?

Olympus LS-14

Větší obrázek na MALL.cz

Profesionální zařízení s metronomem a ladičkou, vhodné zejména pro hudebníky. K dosažení co nejvyšší kvality nahrávky využívá třech mikrofonů.

Olympus DP-311

Větší obrázek na MALL.cz

Jednoduchý záznamník s kapacitou 2 GB, velkým reproduktorem a displejem. Hodí se na rychlé mluvené nahrávky, kde není potřeba vysoce kvalitního zvuku. Nahrává do formátu MP3. Ideální například pro nahrávání přednášek a nebo méně náročné novinářské nahrávky.

Olympus WS 853

Větší obrázek na MALL.cz

Tento diktafon se hodí těm, kdo nahrávají často, a to sice díky výdrži 110 hodin a podpoře kalendářního vyhledávání. Na zadní straně je výsuvný stojánek. Ovládání se dá přepínat mezi pokročilým a jednoduchým režimem.

Rate this post

54 komentářů k Jak vybrat diktafon

 1. Dobrý den,
  Chtěl bych Vás požádat o malou laskavost. Zda-li byste mi poradili s výběrem vhodného diktafónu pro studentské využití? Má představa je najít produkt, který bude mít dobrý poslechový záznam do vzdálenosti 5-10m (chtěl bych ho využívat především pro nahrávání přednášek), umožní mě záznamy uložit do PC a jeho cena nebude vyšší, než 1-2 tisíce. Budu rád za jakoukoli radu. Mockrát děkuji za odpověď.
  S přáním hezkého dne Václav Bárta.

 2. Dobrý den,
  Chtěl bych Vás požádat zda-li byste mi poradili s výběrem vhodného diktafónu pro studentské využití. Má představa je najít diktafón který bude mít dobrý poslechový záznam do vzdálenosti 10m , umožní mě záznamy uložit do PC a jeho cena nebude vyšší, než 1-2 tisíce.Myslíte si, že by mohl vyhovovat například Philips DVT 2500 ? Děkuji za odpověď.
  S pozdravem Vladimír Půlpán

 3. Ahoj! Jsem redaktorka ve studentském rozhlasu. Začináme sérii rozhovorů a potřebovali bychom dobrý diktafon. Nikdo se v tom nevýzna, proto hledám pomoc na internetu. Někdo něco ví?

 4. Dobrý den,
  Chtěla bych Vás požádat o radu při výběru vhodného diktafónu pro studentské využití ( nahrávání přednášek). Má představa je najít diktafón který bude mít dobrý poslechový záznam do vzdálenosti 10 – 15 m, s možností záznamy uložit do PC a jeho cena bude cca – 2 – 2,5 tisíce.Přemýšlím o Philips DVT 2510 nebo 4010 ? Děkuji za odpověď.
  Eva

 5. Diktafony maji na spyexpertovi, jsou to i skryty ty v dnesni dobe dopourucuji

 6. ja ho pouzivam ve skole, mas ho ukryty v usbecku a decka o tom nevi a to jsou obcas perlicky 😀

 7. vyber jaky chces vsechny co maji jsou kvalitni

 8. to mohu souhlasit, většinu výrobků mám vyzkoušených a mohu potvrdit, že jsou kvalitní

 9. co takova kamera v kravate je dobra ?

 10. Hele, pro každého to je něco jiného. mě dostačuje naprosto.

 11. to je jasný, každý člověk má rád něco jiného 🙂

 12. jo spypexpertem nic clovek nepokazi, takova usb fleska s diktafonem je parada 🙂

 13. Já teď zkusil objednat kamerku v kravatě, tak jsem zvědavý 🙂

 14. Pak dej echo, jaká je, taky se mi líbí, ale mám strach, že bude nevzhledná

 15. Není, nevypadá hrozně. člověk si nevšimne, že to má kamerku 🙂

 16. No, přítelkyni to taky ze začátku vadilo, ale už si zvykla 😀 přeci jen žije s technikem 😀

 17. Ze začátku mají všechny ženy se vším problém, časem si na všechno zvyknou 😀

 18. na to se dá zvyknout, když to chlap nepoužívá extra doma..

 19. Za mě ať si to používá kde chce, hlavně ať na to nenahrává to co je soukromí a mohl by to slyšet někdo jiný..

 20. Díky tomu to je aby člověk nahrál něco co by se těžko nahrálo 😀

 21. Já mám k diktafonku ještě skrytou kamerku, ale většinou spíše používám ditkafon, s kamerou mám strach..

 22. Určitě si nechat poradit a nekupovat podle ceny. i některý levnější jsou mnohokrát lepší než ty předražený..

 23. To je asi u všeho, člověk by měl zkoumat hodnocení a poptat se u kamarádů/známých

 24. Ono každý jej používá na jiný druh práce či zábavy, takže si vybere přesně ten typ, který bude potřebovat

 25. Já jej používám, jen pro zábavu, mám z toho radost a občas si nahraju i něco pro svoji potřebu co potřebuji jako nějaký důkaz

 26. na spyexpert.cz jsem vzdy sehnal dobry veci. hlavni je pro me cena a tohle splni tento eshop.

 27. Já koupil již druhý kousek na spyexpert.cz a super jsem s nimi moc spokojený, jeden dostal syn

 28. Jo na spyexpertovi pořídíš hezký kousky a za dobrý ceny hlavně, což je moc fajn 🙂

 29. Hlavně mají kvalitní kousky, ne žádny ali…. 😀

 30. Já tenhle obchod neznal, kupoval jsem po netu z číny, tak vyzkouším .) díky

 31. Já už jen kvůli záruce kupuji vše tady..

 32. To naprosto souhlasím, já se takhle napálil při koupi z číny a po 2 týdnech se mi věc za 50 dolarů rozbila a mohl jsem se tlouct do hlavy…

 33. To se nedivím, když už koupím tak radši tady o pár set dráž a mohu reklamovat než nic..

 34. Souhlas, a něž to dojde všechno to je taky doba, takže souhlas kupovat pouze z českých eshopů

 35. To máš jedno, hlavní je že máš záruku a že to je fakt o pár stovek dražší na to člověk pak kašle.. kolikrát se mi stalo, že jsem koupil věc z číny a po půl roce bylo po ní

 36. Souhlasím, já raději se zárukou, už jsem se jednou takhle napálila u nabíječky, která nejela a nebyla zrovna levná..

 37. To asi každý kdo chtěl ušetřit nějakou korunu, ale to jsou zkušenosti 🙂

 38. souhlasím, jako nějaky prkotiny si tam koupit proč ne, ale něco co má fakt fungovat bych kupoval přes ověřený eshopy tady u nas 🙂

 39. Kor teď před vánoci, to znám s těmi penezi, ale radši méně věcí a pořádný něž víc a samej šunt.. 🙂

 40. Souhlas, ono záleží, kolik těch peněz člověk taky má.. :O

 41. To je v této době taky otázka, ale vánoce jsou vánoce.. 🙂

 42. To je jasný, každý na vánoce koupí co může a na co má 🙂

 43. jo, v dnešní době, je to s dárkama špatný, aspoň my se doma snažili co nejvíc aby měly děti radost .)

 44. Seženeš i levný kousky, ale to jsou vergly většinou, raději dětem pořádnou věc, která vydrží.. u nás dostanou nějaký kravinky a chtěli propisky s kamerama tak ty jsme taky sehnali 😀

 45. No všechny ne, i za slušný prachy seženeš skvělý kousky, na spyexpertovi mají fajn ceny a ještě mě nic nezklamalo.

 46. To s tebou souhlasím, ono záleží opravdu kde se to koupí, někde jsou ceny nadstrop a kvalita nic moc a jinde ceny fajn a super kvalitka 🙂

 47. No oni to tak lidi někde dělají v domněnce, že koupili super věc a hlavně, že vydží když to mají dražší..

 48. Souhlasím, já si to taky kolikrát myslela, ale on se pak potřebuje spálit aby si uvědomil, že to tak není..

 49. Od toho co jsem se napálila kupuji jen na spyexpert.cz, manžel dostal ty jeho vysněný kamery o kterých furt mlel a byl klid 😀

 50. No takovou zkušenost asi potřebuje každý aby věděl kde nakoupit opravdové věci..

 51. Myslím, že by nebyl člověk co se nechal napálit a může to být i hloupá stokoruna.. pak si to člověk pamatuje a dává si sakra pozor.

 52. Já už kupuju pouze na cz eshopech 🙂 jakmile je delší doručení než 2-3 dny pracovní dny tak ruce dávám pryč..

 53. Dano, je manžel se spyexpertem spokojený? Prohlížel jsem si na něm na diktafony a vážně přemýšlím o jejich koupi, jen se právě nechci unáhlit 🙂

 54. Je, kamery fungují, tak ještě aby nebyl Přímo s diktafony ze spyexperta zkušenost nemáme, ale kamery jsou odtud kvalitní, tak předpokládám, že i diktafony budou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.