Jak vybrat správné připojení k internetu

Vybrat kvalitní připojení k internetu, které vám dobře poslouží, ale zároveň vás nezruinuje, není až taková věda. Stačí si ohlídat pár důležitých údajů a zjistit, jaký druh připojení vám vaše okolí může poskytnout.

Důležité údaje

Nejprve si představme čtyři základní parametry, které poskytovatelé internetu nejčastěji uvádí.

Download

„Rychlost stahování“ označuje objem dat stáhnutých ze sítě do vašeho zařízení za určitý časový úsek. Někde lze tento údaj najít pod označením Bit rate. Nejčastěji se vyjadřuje v megabitech za vteřinu. Průměrná rychlost stahování se pohybuje v Česku mez 11 a 12 Mb/s, ovšem na tuto hodnotu zdaleka nedosáhne každý. Často dochází k mýlce, že se jedná pouze o rychlost stažení souboru, ale do stahování se započítává mimo jiné i otevření jakékoliv webové stránky.

Upload

Tento parametr se velice podobá rychlosti stahování, ale vyjadřuje opačný postup – rychlost odeslání dat z lokálního zařízení do vzdáleného systému. Hodnoty „upload“ a „download“ se diametrálně liší – stahování dat je vždy několikrát rychlejší než jejich odesílání. U obou kritérií ale platí, že čím rychleji, tím lépe.

Ping

Údaj, který měří latenci (neboli prodlevu) mezi odesláním a přijetím dat v protokolech v rámci síťového rozhraní. Odezva by měla být co nejkratší a čas tím pádem co nejnižší. Udává se v milisekundách.

Agregace

Hodnoty stahování a nahrávání, které vám poskytovatel internet ukazuje, neznamenají alfu a omegu připojení. Většinou se do nich nezapočítává agregace a pouze ukazují maximální rychlostní potenciál sítě. Rychlost internetu se během dne mění (což můžete pozorovat i bez měření). „Za vinu“ to můžeme přičítat právě agregaci. Na linku poskytovatele internetu bývá zpravidla napojeno několik uživatelů a to je důvod, proč se agregace udává. Jedná se o poměr minimální a maximální rychlosti.

Jak šířit signál

Pokud už máte jasno v parametrech, můžeme se přesunout k jednotlivým distribučním prostředkům internetu, které lidé v Česku nejčastěji využívají. Pamatujte, že různé společnosti poskytují různé podmínky, a proto nesáhněte po prvním poskytovateli, na kterého narazíte.

Mobilní připojení

Oblíbenost internetu poskytovaného mobilními operátory vzrůstá, hlavně kvůli potřebě „online anywhere“ (online kdekoliv). K připojení potřebujete jen přenosný modem (ve formě USB nebo čipu či simkarty) a signál mobilní sítě. Ovšem zde narážíme na zásadní problém – pokrytí v České republice nedosahuje až takové kvality, aby se dal signál internetu šířit v adekvátní kvalitě. Nemluvě o výstavbě 3G vysílačů, které dosahují alespoň standardní rychlosti vhodné k běžnému užívání, ale dají se spočítat na prstech jedné ruky.

ADSL

Připojení skrz telefonní linku využívá v Čechách, na Moravě a ve Slezsku největší procento lidí. Telefon dříve býval součástí každé domácnosti, a proto se ADSL stalo nejoblíbenějším širokopásmovým připojením k internetu.
Jedná se o celkem spolehlivou službu, leč s několika úskalími. S telefonní linkou se nikdy nepočítalo jak s nosičem dat, a proto ADSL připojení už dosáhlo svého rychlostního maxima. Navíc za nejsvižnější produkty, ve srovnání třeba s „kabelovkou“, si poskytovatelé nechají náležitě zaplatit.

Optické připojení k síti

Nová doba si žádá nové trendy a tzv. „optika“ je jedním z nich. Rychlá, spolehlivá a velice perspektivní.
Ale i tento druh internetového připojení má své mouchy. Provozování internetu přes optický kabel je výsadou jen několika společností (včetně poskytovatelů kabelových televizí) a tyto firmy musí investovat nemalé prostředky do rozvoje síťové infrastruktury. Stručně a jednoduše – připojit domácnost hlavně mimo větší město může být problém.

Wi-Fi

Bezdrátové připojení snadno řeší problém, který se vyskytuje u výše zmíněné „optiky“. Signál se dá prostřednictvím vysílačů a přijímačů nasměrovat takřka kamkoliv. Navíc služba nestojí moc peněz, jedná se o jednu z nejlevnějších cest k internetu.

Buďme ale trochu kritičtí i k Wi-Fi. Data „bezdrátem“ nelétají bleskovou rychlostí. A pokud vám provozovatel nezapůjčí přijímač, počítejte i s vyšší pořizovací cenou, protože si jej na své náklady budete muset koupit. Navíc vlny dost snadno ovlivní klimatické jevy, takže se může stát, že v určitém počasí se internet stane nepoužitelným.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *