Jak vytvořit server

Chcete si vytvořit svůj vlastní server? V několika krocích vám ukážu, jak na to.

Co je to server?

V informatice je server obecné označení pro počítač poskytující nějaké služby nebo počítačový program, který právě tyto služby realizuje. Unixové systémy ho označují za tzv. démona, v Microsoft Windows jako služba. Servery se umisťují volně nebo do speciálních místností, do tzv. serverovny (s klimatizací i zabezpečovacím zařízením). Abyste uspořili místo, mohou se servery zakládat do speciálních skříní – tzv. rack.

Internetové servery se umisťují přímo např. ve firmách, školách i domácnostech, ale často se umisťují také do specializovaných hostingových center – tam je zajištěn nepřetržitý dohled, záložní zdroje elektrické energie, klimatizace, vysokorychostní zálohované připojení k Internetu atd. Servery mohou být pronajímány i zčásti, například pro poskytování některé služby (webhosting), případně v poslední době i jako virtuální stroje, kdy jeden fyzický počítač vystupuje jako více počítačů pro různé zákazníky, aniž si mohou navzájem škodit.

Tvorba serveru

K tvorbě serverů nám poslouží aplikace – můžete v rámci aplikace vytvořit serverů více (to je první varianta) a nebo v rámci jednoho počítače vytvořit více virtuálních serverů – a to sice tak, že si spustíte virtualizační software (tj. takový program, který umí emulovat počítač v počítači – vytvoří nový virtuální windows nebo jiný operační systém a do něj se dá opět nainstalovat server) – mezi takového programy patří např. VMWare, VirtualBox nebo VirtualPC.

I typů serverů může být celá řada, jak servery pro komunikační platformy jako je email nebo jabber(tj. pop3 server, smtp server, jabber server) tak pro sdílení obsahu přes internet – zde mluvíme zejména o ftp serveru a webovém serveru (provozovaném zpravidla pomocí webserveru apache).

Pro další laboraci s výstavbou vlastního serveru můžeme doporučit tyto články, které již v minulosti vyšly na Radírně:

Kde server hostovat?

Protože bezproblémový provoz 24/7 na domácím zařízení většina z nás zajistit nemůže, je v drtivé většině případů lepší provozovat server na profesionálním stroji, který se dá za rozumné peníze pronajmout.

Tyto služby nabízí například Wedos (na stránkách hledejte službu VPS, případně službu dedikovaný server).

2 komentářů k Jak vytvořit server

  1. Dobrý den , nevím zda to sem vůbec patří ,ale nevím kde jinde se zeptat. Dostal jsem nápad , na myslím zajímavý projekt a v oblasti IT nemám vůbec žádné zkušenosti.Chtěl jsem vás tedy požádat o radu co je potřeba pro založení webu (servru ) jako je například youtube nebo sociální síť jako je facebook . Je možné provozovat veřejný servr takové velikosti pouze na osobním počítači?Dá se pořídit tento druh (veřejného servru ) například ve firmách ,které zřizují na zakázku klasické blogy, webové stránky , eshopy atd? Je vytvoření takového servru reálné ? a s jakými mám počítat investicemi ? Předem děkuji za vaši odpověď.

  2. Odpověď mi prosím zašlete na email . Mockrát děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *