Instalace webového serveru

Jak nainstalovat webový server Apache v Linuxu Ubuntu a ve Windows.

Ubuntu

Do zdrojů softwaru Správce balíků Synaptic je třeba před započetím instalace přidat repozitáře ze zdroje Universe. Samotnou instalaci jsem pak provedeme v Terminálu (emulátoru shellu pro prostředí Gnome) příkazem
$ sudo apt-get install apache2

Měli byste pak dostat zhruba takovýto výpis:
$ sudo apt-get install apache2

[sudo] password for uzivatel:

Čtu seznamy balíků… Hotovo

Následující NOVÉ balíky budou nainstalovány:

apache2 apache2-mpm-worker apache2-utils apache2.2-common libapr1

libaprutil1
Instaluji balík libapr1.

Instaluji balík libaprutil1.

Instaluji balík apache2-utils.

Instaluji balík apache2.2-common

Instaluji balík apache2-mpm-worker.

Instaluji balík apache2.

Nastavuji balík apache2-mpm-worker (2.2.4-3build1) …

* Starting web server apache2
apache2: Could not reliably determine the server’s fully qualified domain name,
using 127.0.1.1 for ServerName[ OK ] Samotná instalace sestává z instalace dílčích balíků apache2, apache2-mpm-worker, apache2-utils, apache2.2-common, libapr1 a libaprutil1. K dispozici je dále ještě několik rozšiřujících balíků, pro naše účely postačuje základní instalace bez nich.

Jak vidíme ve v tučně vyznačené části výpisu, ihned po nainstalování všech balíků se Apache2 spustil. Dále nám hlásí, že nemůže spolehlivě určit plnohodnotné jméno domény a za ServerName použije lokální IP adresu 127.0.1.1. Tato chyba se opraví jednoduše přidáním řádku
ServerName název_serveru,do souboru /etc/apache2/apache2.conf, který musí být shodný s názvem serveru ze souboru /etc/hostname. Vhledem k tomu, že v praxi se na linuxové servery x server zpravidla neinstaluje, provádí správci tyto a další editace konfiguračních souborů v editoru nano nebo vim.

Všechny změny konfiguračních souborů Apache se v Ubuntu mohou provádět pouze se správcovským oprávněním, typicky pod uživatelem sudo:

$ sudo (případně gksudo)gedit /etc/apache2/apache2.conf

Dále, pokud stejně jako v mém případě hodláme zabezpečit server proti přístupu zvnějšku, vložíme do souboru
/etc/apache2/ports.conf řádek Listen 127.0.0.1:80. Od této chvíle bude přístupný jen z adresy
http://127.0.0.1 a http://localhost/.

Windows

Instalace v prostředí MS Windows je nepatrně složitější záležitostí. Na http://httpd.apache.org/ nalezneme odkaz Download from a mirror, následně je uživatel vyzván k výběru lokace, ze které chce stahovat a jako výchozí nabídka ke stažení je mu nabídnut zdrojový kód. Vzhledem k tomu, že  kompilace zdrojového kódu je zbytečně komplikující záležitost, zvolíme Other files, dále pak v Adresáři Binaries podadresář Win32, kde pak jsou instalátory posledních verzí  Apache.

Po spuštění souboru se spustí průvodce instalací, ve kterém první krokem k instalaci je odsouhlasení licenčních podmínek. Licence Apache ve své  verzi 2.0 je jednoduchá liberální necopyleftová licence svobodného software s několika požadavky,  díky nimž není kompatibilní s GNU GPL; některé komponenty jsou distribuovány pod dalšími licencemi, vyznačující se určitými drobnými specifiky, celkově však platí, že Apache HTTP Server  je softwarový webový server s otevřeným kódem. Následuje přehled, co je Apache a kde o něm hledat informace, pak okno, ve kterém nastavíme Server Information a zvolíme pro programovou skupinu Apache odpovídající destinaci na disku.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *