Linux ke stažení

Základní druhy distribucí Linuxu, odkazy na stažení. Ubuntu, Suse, Fedora, Mandriva a Debian.

Pokud se vám nechce platit za Windows a hledáte operační systém, který se dá stáhnout legálně pro domácí i firemní nasazení, může být vhodnou volbou pro vás Linux.

Filozofie Linuxu

Na rozdíl od Windows, který dělá pouze Microsoft je v linuxovém světě situace na první pohled připomínající chaos. Tady je pro ilustraci asi nejobsáhlejší seznam distribucí linuxu, který svědčí o tom, že opravdu je z čeho vybírat. Jednotlivé distribuce jsou v podstatě takovým sestavením různých aplikací do podoby jednotného systému, to znamená je tam určitá verze jádra, grafické prostředí, aplikace pro správu souborů a další.

Jaký vybrat

Vzhledem k obrovskému množství distribucí stojíme před kardinální otázkou: kterou si vlastně vybrat? Odpověď není univerzální, stejně jako každý máme na systém trochu jiné požadavky, poskytuje každá distribuce trochu jiné možnosti. Někdo nechce na příkazový řádek ani sáhnout, pro někoho je to základní živel, někomu více vyhovuje prostřední Gnome, jinému KDE, takových požadavků je spousta.

Pro začátek a pro většinu současných uživatelů se dá pravděpodobně doporučit distribuce Ubuntu. Její obrovskou výhodou je české forum, na kterém je vynikající komunita uživatelů a jsou tu vyřešeny snad všechny problémy, které by vás mohly potkat. Kvalitně je také zpracována wiki, kde jsou tutoriály a návody vhodné zejména pro začátky s Ubuntem.

Mezi další oblíbené distribuce, které můžete také zdarma vyzkoušet, patří Fedora, Open Suse, Mandriva nebo Debian.

Jak se pracuje s Linuxem si můžete prohlédnout třeba na tomto videu:

Rate this post

1 komentář k Linux ke stažení

  1. Pingback:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *