Linux: Instalace z USB flash disku

V tomto návodu se podíváme na to, jak nainstalovat nebo spustit linuxovou distribuci Ubuntu přímo z flash disku.

Linux na flešce

Výhody spouštění linuxu z flashky jsou třeba tyto:

 • většina linuxových instalačních disků slouží zároveň jako plnohodnotný systém; pokud ho spustíte z CD nebo DVD, je čtení pomalejší než z flash disku a navíc nemůžete zapisovat na cédéčko – pokud ovšem Linux spustíte z flashky, můžete si vlastně nosit váš operační systém všude s sebou a pracovat na všech počítačích na vaší vlastní ploše, kterou si nosíte na USB disku v kapse
 • hodí se, když vám nefunguje nebo nemáte na počítači, kam chcete Linux nainstalovat CD/DVD mechaniku
 • takovéto Live CD na flashce slouží jako plnohodnotný systém a umí číst i harddisk v počítači, takže se dá použít pro situace, kdy Windowsy havarují a vy se potřebujete dostat k vašim datům

Jak na to

Následující postup budeme předvádět na distribuci Ubuntu, více o Linuxu se dočtete také zde – je to zkrátka a jednoduše řečeno dle našeho názoru nejlépe vyladěná verze Linuxu pro domácí použití a proto doporučujeme zvolit ji, problematice distribucí se zde nebudeme věnovat, protože pokud víte o co jde, četli byste si to zbytečně jen znovu a zkráceně a pokud vás linux zajímá, najdete si o něm dostatek zdrojů na jiném místě než v tomto článku. Takže jdeme na věc a podíváme se, jak si úesbéčko s operačním systémem do kapsy vytvořit.

Následující postup na vytvoření spustitelného USB lze využít ve Windows XP, Vista, 7 a novějších.

 1. Stáhněte si ze stránek ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download buď 32-bit nebo 64bitovou verzi Ubuntu. Je to jeden soubor .iso, který si stačí uložit na místo, kde ho najdete.
 2. Nyní si stáhněte a spusťte program Universal USB Installer. Spusťte ho se správcovskými oprávněními, pak vyberte ze seznamu systémů verzi Ubuntu kterou jste stáhli a přes tlačítko Browse najděte, kam jste na disku stáhli .iso soubor. Z rolovací nabídky vyberte flash disk, na který chcete systém přenést a nechte program pracovat.
 3. Teď se podívejte do BIOSu vašeho počítače a nastavte prioritu disků tak, aby external drive byl v prioritě před harddiskem (pokud byste to neprovedli, systém by nenastartoval a vždycky by startoval systém nainstalovaný na pevném disku).
 4. Vložte USB disk do počítače a počkejte až systém nastartuje. Ubuntu vám nabídne, jestli si ho chcete vyzkoušet a nebo jestli si přejete přímo zahájit instalaci.
 5. Pokud vyberete možnost vyzkoušení, spustí se vám za chvilku plocha Linuxu s programy které můžete ihned začít používat a vyzkoušet si jeho ovládání. Na ploše je pak ikona pro instalaci.
 6. Pokud vyberete instalaci, spustí se průvodce, ve kterém za pár minut nastavíte a nainstalujete Ubuntu na váš počítač (pozor ať nepřijdete o data ve stávajícím systému, podívejte se předtím pro jistotu na návod o instalaci Ubuntu na jeho wiki).
3/5 - (1 vote)

2 komentářů k Linux: Instalace z USB flash disku

 1. Dobrý den, mám takovouto představu: na flashdisku bych chtěl mít nainstalovaný Linux čistě a jen pouze pro internetové bankovnictví. Tzn. přijdu k PC v BIOS zruším všechny pevné disky, ponechám pouze boot z usb disku. Ten vložím, najede mi LInux a já obslužím své účty. Poté flashdisk vytáhnu a schovám. Vy popisujete, že z flašky se mi systém pouze „předvede“, na disk se nezapíší žádné změny. Vždy se bude tedy začínat od začátku. Je možná nějak mou vizi provést?
  Díky Petr J.

 2. Tak na internetové bankovnictví asi stačí jen prohlížeč, takže ten by měl fungovat, uložit nějaké reporty na disk počítače by případně neměl být problém.. Myslím, že by se to tak dalo používat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *