Jak odstranit červené oči

Návod na odstranění červených očí z fotografie pomocí několika kliků.

Vznik rudého oka

Červené oči vznikají z prinicipu tak, že při fotografování záblesk světla se dostane do zřítelnice oka a následně osvítí sítnici – oko se chová jako ve fyzice dobře známá černá komora a v důsledku rudého posuvu jsou pak oči na fotce červené. K jevu dochází zpravidla vznikají při focení kompakty a fotoaparáty, které nemají funkci redukci červených očí – tedy postupné předblesknutí které vyvolá v oku to, že se uvnitř něj zřítelnice smrští.

Oprava

Červené oči se dají ve většině případů celkem jednoduše opravit na principu náhrady rudé části spektra zašedlou až černou barvou pomocí řady programů, my ukážeme jednu rychlou a jednoduchou metodu pomocí Windows Live Fotogalerie a profesionální úpravu červených očí ve Photoshopu.

Windows Live Fotogalerie

Windows Live Fotogalerie je ve výbavě Windows 7 jako výchozí program pro úpravu fotek a obrázků. Stáhnout si ho můžete i pokud máte XP nebo Vistu zde. Práce je skutečně jednoduchá a intuitivní, stačí se držet těchto kroků:

 • Otevřete fotografii pomocí programu Windows Live Fotogalerie
 • Nahoře na liště klepněte na tlačítko Opravit (je druhé zleva vedle tlačítka Soubor)
 • Vpravo se otevře lišta s nástroji pro opravu fotografie
 • Na liště vyberte možnost Opravit červené oči
 • Držením tlačítka myši nakreslete malý obdélníček tak, aby pokryl celou červenou oblast oka
 • Červená se nahradí za šedou a oko má přirozenou barvu. Podobně pokračujte i u druhého.

Adobe Photoshop

Ve Photoshopu není takovýto automatizovaný nástroj k odstranění červených očí k dispozici, ale ani zde to není žádný větší problém. Postup je následující:

 • Pomocí kombinace Ctrl a + zvětšte fotku tak, abyste měli dostatečně viditelnou oblast oka
 • Pomocí nástroje Laso (L) nebo Magická hůlka (W) vyberte červenou oblast
 • Nyní se dá barva upravit více způsoby: Přes úrovně (Obraz > Přizpůsobení > Úrovně nebo Ctrl+L) ztmavením nebo upravit odstín a sytost výběru (Obraz > Přizpůsobení > Odstín a sytost nebo Ctrl+U)

Nástrojů jak dosáhnout stejného výsledku je samozřejmě mnohem více než dva výše jmenované. Funkci na odstranění červeného oka podobnou té obsažené ve Windows Fotogalerii má třeba Zoner, existují i specializované malé prográmky pouze řešící oči na fotografii, jako třeba Red Eye Remover.

Rate this post

3 komentářů k Jak odstranit červené oči

 1. Pingback:

 2. Pingback:

 3. Ráda bych uměla na fotkách odstranit červené oči popřípadě jinou upravu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *