Recenze: The Settlers Online

Tahová strategie online – zadarmo a bez instalace. To slibuje poslední reinkarnace starých dobrých Settlers. A vypadá, že se to autorům vyvedlo sakra dobře.

Z historie Settlers

První hra tohoto jména vznikla roku 1993, byla vyvinuta německou vývojářskou firmou Blue Byte Sofware. Po úspěchu prvního dílu následovalo v roce 1996 uvedení druhého dílu s podtitulem Veni, Vidi, Vici z prostředí starého Říma (Tip! Settlers a Settlers II najdete na webu Bestoldgames.net – můžete si je tedy zahrát v emulátoru Dosu zdarma. Jak na tonajdete v tomto článku o hraní starších her.)

V roce 1998 přišel díl třetí, který přinesl řadu prvků pro příjemnější hraní – padlo omezení na pohyb pouze po cestách a vojenské jednotky se mohly ovládat přímo, podobně jako v age of empires a jeho následovnících. Z roku 2001 pochází verze Settlers IV, ve které spolu bojují Římané, Májové, Vikingové, a Kmen temnoty. Právě z této verze vychází verze Settlerů pro mobilní zařízení. Najdete ji v app store pod názvem The Settlers  (pro iPad: The Settlers HD) a pro Android je k dostání na webu Gameloftu.

Settlers HD (verze pro iPad)
Settlers HD (verze pro iPad)

Pátá epizoda vyšla v roce 2005 a nese podtitul Dědictví králů. Přinesla zásadně nový systém hraní, kompletně vyvedený ve 3D a také využití hrdinů (známé například z Warcraftu). Skalní příznivci série této hře vyčítali to, že změnila ovládání systém hraní, nicméně z pohledu hratelnosti a provedení hry se jedná o nadpůrměrně kvalitní hru.

Další hrou, která nesla jméno této série, bylo v roce 2007 vydané Settlers II: 10. výročí, což byla hra na základě verze Veni, Vidi, Vici vytvořená nová hra s 3D rozhraním a vylepšeným ovládáním. Ještě jedna hra roku 2007 vyšla: šesté vydání Settlerů pro Windows s podtitulem Rise of An Empire (vzestup říše). Poprvé v historii série se v ní objevily i ženské postavy. Sedmou a zatím poslední verzí určenou pro stolní počítače s Windows a OS X byla v roce 2010 zveřejněná hra Path to Kingdom. Nabízí klasické herní režimu typu kampaň, bitka i online hraní. Napříč médii i hráči se jednalo opět o poměrně pozitivně přijatou hru.

Settlers Online

Nejnovějším dílem série je ke konci roku 2012 uvedená hra The Settlers Online. Hra se od všech předešlých dílů liší

Settlers Online
Settlers Online

především tím, že ji není potřeba instalovat – stačí mít v počítači nainstalován Adobe Flash (doplněk prohlížeče, který je na drtivé většině počítačů instalován pro přehrávání videa z Youtube nebo Stream.cz).  Pro hru samotnou ale nic není potřeba instalovat (na rozdíl o konkurenčních Age of Empires Online, kde před samotným hraním musíte stáhnout do počítače několik set MB). Díky online přístupu je hra průběžně vyvíjena a aktualizována. Jak se tedy hraje?

  1. Zaregistrujte se nejprve zde. K registraci je nejjednodušší využít propojení s Facebookem, druhou možností je vyplnit údaje ručně kliknout na modré tlačítko. Při registraci je potřeba najít nějaké unikátní přihlašovací jméno, většinou stačí vymyslet nějakou neobvyklou přezdívku nebo přidat čísla.
  2. Vyberte avatara (obrázek hráče) a pojmenujte ho libovolným jménem. Klikněte na modré tlačítko Hrát nyní.
  3. Po samotném přihlášení do hry se zobrazuje okénko s aktuálním tipem.
  4. Hru zahájíte vlevo nahoře kliknutím na obrázek s vykřičníkem – Nový úkol. Plněním úkolů vás provede ovládáním hry a ukáže, jak se v ní ovládají jednotlivé prvky.

Samotné provedení této online verze není nijak pozadu oproti ostatním dílům série. Jak hráči, kteří již přišli do styku se staršími díly, tak nováčci se zde celkem rychle zorientují, ovládání je logické a jednoduché. Je zde zachován řetězec, známý z předchozích verzí: na vytvoření jednoho vojáka je potřeba postavit logicky postupující stavby, připravit dřevo, z něj udělat uhlí a získat měď, pak uhlí a měď využít na tvorbu bronzu, který se pak může využít na ukutí meče.

Postupně takto budujete armádu a pobíjíte divoké bandity, s rozvojem hry se pak se dostáváte do styku s ostatními hráči. S nimi můžete chatovat, směňovat suroviny a nebo bojovat v lítých bitvách. Vše je kompletně zdarma a v češtině. Grafické prostředí je velmi srovnatelné se staršími edicemi Settlerů, nedá se tedy vůbec srovnat s čistě obrázkovou grafikou jiných her typu Travian,  vše je ve 3D a animované. Hru naleznete na adrese thesettlers-online.cz.

5 komentářů k Recenze: The Settlers Online

  1. Dobrý den,
    mám android v tel a když si chci pustit hru na netu goodempire,,takmi nejde spustit.Co si musím do tel nainstalovat?Díky mooc,Eduna

  2. online hru si v mobilu nezahraješ, je potřba stáhnout verzi pro mobily na Google Play a pak ji hrát přes net pomocí té aplikace pro mobily

  3. ..díky-) a jakou tu verzi??? jako tu hru? když si ji tam zadám,tak nic:-((

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *