Spořiče obrazovky na pc zdarma

Kde najít na internetu spořiče obrazovky na pc zdarma ke stažení. Jak funguje spořič, instalace a další informace o šetřičích obrazovky.

Šetří spořič obrazovky opravdu monitor?

Odpověď zní možná překvapivě: Ne. Jakýkoliv spořič obrazovky nemá na šetření výkonu nebo kvalitu zobrazování moderních monitorů žádný významný vliv. Jinak tomu bylu u dříve používaných CRT monitorů, na kterých se dlouhodobě nesměl promítat stále stejný obraz a šetřič, který se při delší nečinnosti automaticky zapnul a vytvářel na obrazovce různé rotující obrazce nebo jinou animaci byl program užitečný, možná nezbytný. Dnes je však většina počítačů vybavena LCD monitory u kterých již toto riziko nehrozí a z hlediska správy energie a dlouhodobé údržby je lepší při delší nečinnosti monitor automaticky vypínat, případně uvádět počítač do režimu spánku (toto platí zejména pro notebooky, pro stolní počítače toto opatření natolik důležité není).

Když je z obrazovky akvárium

Přestože šetřiče obrazovky žádný praktický význam nemají, pořád tu je jejich druhý, důležitější účel: estetický. Prostě, má to něco do sebe když najednou po obrazovce začne poletovat logo nebo se obrazovka promění ve vodní nádržku, v níž se prohání barevné rybky.

Šetřiče obrazovky mohou mít nesčetně mnoho podob a není větší problém vytvořit si vlastní. Nejjednodušším případem tvorby vlastního šetřiče je použití vlastního textu, můžete si ale také například vybrat adresář obrázků, který se bude automaticky procházet a promítat na obrazovku.

Jak vytvořit vlastní šetřič

Nejprve se přes Start > Nastavení > Ovládací panely > Vzhled a přizpůsobení > Individuální nastavení > Spořič obrazovky dostanete do okna pro nastavení šetřiče obrazovky. Pokud chcete jako šetřič používat vlastní text létající po obrazovce, vyberte ze seznamu šetřičů Prostorový text a pak přes tlačítko Nastavení… vyvolejte okno nastavení, ve kterém můžete nastavit, jaký text se má zobrazovat, jaké písmo má být použito, atd.

Pokud chcete jako spořič používat fotky z adresáře na disku,  vyberte ze seznamu šetřičů Fotografie a pak přes Nastavení… > Procházet… vyberte adresář s fotkami, který se má promítat.

Instalace spořiče

Pokud chcete použít spořič stažený z internetu, nejprve uložte instalační exe soubor na svůj disk. Soubor pak spusťte, následujte instalační pokyny a nainstalujte spořič.  Jako výchozí pak spořič nastavte přes Start > Nastavení > Ovládací panely > Vzhled a přizpůsobení > Individuální nastavení > Spořič obrazovky a zde vyberte nově nainstalovaný spořič ze seznamu.

Spořiče obrazovky ke stažení

Na závěr přinášíme tipy na 3 weby, na kterých můžete najít spořiče obrazovky zdarma ke stažení.

 • http://www.slunecnice.cz/rozsireni-windows/sporice-obrazovky/
  oddělení věnované spořičům obrazovky na Slunečnici
 • http://www.screensaver.com/
  množství spořičů obrazovky, přehledně členění podle tématického zaměření
 • http://www.freesaver.com/
  přes 1600 spořičů obrazovky zdarma ke stažení
Rate this post

3 komentářů k Spořiče obrazovky na pc zdarma

 1. Mezi českými uživateli (pc) je zažitý omyl, že spořič obrazovky má šetřit energii (popř. neco dalšího…). Chyba vznikla ve výkladu anglického slova Screen saver což se může přeložit jako „spořič obrazovky“, přičemž správný výklad je „Chránič obrazovky“. Důvodem vzniku takovéto utility bylo to, že bylo třeba v době chvilkové, nebo krátkodobé nepřítomnosti uživatele u svého pc zamezit možnosti cizí osobě přečíst z monitoru jakékoliv data popř. mít možnost je změnit. Toto „zabezpečení“ není nikterak silné, ale dostačuje na takovéto omezení. Proto se dá např. u každého screen saveru nastavit heslo.

 2. Viete mi poradiť ako sa daju odstraniť šetriče dodavane z OS windows 7 starter? Poprípade odporučiť program ktory to dokáže?

 3. Při první instalaci nového počítače (LENOVO) v lednu 12015 jsem měl zajímavý spořič s prezentací vlastních fotek ve formátu bez ohraničení – tedy plný rozměr bez tmavých okrajů a střídavě s několika výřezy na obrazovce. Tento software program mě zmizel a nyní mě funguje jen „GOOGLE PHOTOS SCREENSAVER“. Nevíte (náhodou) jméno softwaru spořiče, který jsem popsal?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *