Úložiště dat na internetu

Jak sdílet a zálohovat data mezi vašim notebookem, stolním počítačem a notebookem prostřednictvím služby Dropbox nebo SkyDrive.

Kdy se hodí sdílení

Mít vlastní internetový disk pro synchronizaci dat, případně sdílení mezi více počítači, se vám hodí zejména v situaci, kdy máte například:

  • jeden počítač doma
  • druhý v práci (ve škole, na koleji, …)
  • k tomu klidně ještě třeba notebook, chytrý mobil

…a hodilo by se vám, mít ze všech těchto zařízení přístup ke stejným datům, prostě nemuset když něco potřebujete na jiném počítači si to pokaždé strkat na flash disk, ale mít to pokud možno synchronizované a přístupné odtud, kde zrovna jste, ideálně si to moct stáhnout z internetu. Ideální je také mít data průběžně zálohována, pokud nezálohujete na externí disk, je internet jednou z možností, jak se preventivně obrnit proti budoucí ztrátě dat.

Úložiště dat

Skydrive a Mesh

Skydrive je online disk o velikosti 25GB, který můžete zadarmo získat od Microsoftu, stačí mít Live ID (tj. být zaregistrovaný v Messengeru, nebo mít email na Hotmailu). Pro synchronizaci se dá z toho použít z kapacity Skydrivu použít vyčleněných 5GB.

Pro synchronizaci je potřeba stáhnout program SkyDrive, ten je celý v češtině, stačí ho nainstalovat odtud, pak zadat přihlašovací údaje a pak už jen vybrat složku, kterou si přejete synchronizovat. Pak už se není potřeba o nic starat, program sám postupně nahraje všechny soubory ze složky na internet a můžete využívat všech výhod sdílení. Můžete také vybrat složku a sdílet ji s někým dalším, takto můžete na dálku pohodlně pracovat a upravovat totožné soubory.

Dropbox

Dropbox je služba nabízející zadarmo online disk a synchronizaci 2GB dat. Další kapacitu můžete zadarmo získat tak, že se jednak zaregistrujete přes něčí doporučení, a nebo Dropbox doporučíte ho dále.  Když se třeba zaregistrujete přes Drobox - na iPodutento odkaz, budete mít automaticky hned zkraje kapacitu 2,25 GB místo původních dvou. Pokud vám získané místo přes doporučení nestačí, pak se dá také dokoupit, a to až do velikosti 100 GB, což už je docela slušný prostor.

Po registraci je vám hned nabídnut klient pro váš operační systém, po jeho instalaci si vytvoříte na disku počítače složku  Dropbox, do které házíte všechno to, co si přejete synchronizovat (to je určitá nevýhoda oproti Live Mesh, kde žádnou speciální složku vytvářet nemusíte).

Který je lepší?

Zkoušel jsem dlouhodobě používat obě služby. Hlavní výhodou Dropboxu je jeho přenositelnost na mobilní zařízení (tj. telefony s Androidem a iPhony), se kterou si Live Mesh zatím neporadí (k souborům přes něj synchronizovaným se dá dostat jedině přes Windows a Windows Phone). V čem je lepší Mesh je určitě to, že nemusíte nějak extra přemýšlet, jestli tento soubor zrovna zálohovat nebo ne  – když máte např. nastavenou celou složku Dokumenty jako zálohovanou přes Mesh, není potřeba se o nic starat – u Dropboxu, vzhledem k tomu, že synchronizované soubory a složky jsou všechny pod nadřazenou složkou Dropbox, je nad tím občas potřeba trochu přemýšlet.

Z hlediska náročnosti na síťový provoz a zatížení procesoru podle mých zkušeností vede Dropbox. Zatímco SkyDrive mi často zablokoval internet natolik, že stahování filmů nebo prohlížení online videí se vyloženě znemožnilo, u Dropboxu se mi to nikdy nestalo – což je také důvod, proč jsem já osobně po více než roce používání SkyDrivu přešel nakonec k Dropboxu.

Rate this post

2 komentářů k Úložiště dat na internetu

  1. Píšu ve worpad a mám nastavený pravítko na 14,5cm a potřebuji ho na standartní papír A4, takže ho chci zvětšit na 21cm a nevím jak děkuji za odpověď

  2. ten výchozí dokument bývá připraven pro dokument v A4, nebo to tak nemáš?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *