Po zhlédnutí filmu Terminátor, nebo třeba Matrix si většina lidí položí známou otázku, mohlo by se to stát? Stále se hovoří o tom, že pokrok jde velice rychle dopředu, proto jsou odpovědi na tyto otázky stále diskutovanější tématikou.
Jelikož umělá inteligence, jakož i inteligence klasická je pojem, o kterém se také stále debatuje a není přesně vymezen, bude tento článek spíše takové zamyšlení nad formami umělé inteligence a vůbec počítačovou inteligencí. Třeba se na konci článku dopídíme nějakého závěru, nebo definice, kterou filozofové zatím hledají, uvidíme.
Počítače prošili od svého prvopočátku čtyřmi generacemi, pro rýpaly pěti, jelikož existuje i jistý stupeň mezi třetím a čtvrtým stupněm. Samozřejmě vědci to nevzdávají a chtějí docílit generace páté, která by měla pracovat na principu nanotechnologie. I u výkonu počítačů lze očekávat pokrok, vědci tvrdí, že roku 2012 už dosáhne počítačový mozek (procesor) větší výkonnosti, nežli mozek.
Tím se dostáváme do prvního problému, jak můžeme vytvořit umělou inteligenci, když se neshodneme ani na tom, co lze za umělou inteligenci považovat. Najdou se i tací skeptici, kteří vám budou tvrdit, že cokoli vytvoří člověk, je vytvořeno lidskou inteligencí, a že tedy i pak nově vytvořená uměla inteligence, není vůbec umělým prvkem. Toto tvrzení nemálo potvrzuje i fakt, že prozatím jaký koly stroj je bez člověka, který by mu dodával energii na chod nepoužitelný, stále ještě neexistuje perpetum mobile a podle fyziků a učebnic, ani existovat nebude.
- Prvopočátky umělé inteligence lze spojovat s algoritmy, jinak řečeno opakující se procesy, na jejímž principu pracují počítače dodnes. Z tohoto druhu se také vyvinul dnešní moderní pojem genetické programovaní, které usnadňuje programátorům práci, zmíněními algoritmy.
- Jiný druh neuronové sítě, využíváme každý den, v podobě filtru nežádoucích spamů. No, jak vidno tyto sítě opravdu nejdou dokonalé, myšleno inteligenčně.
- Dalším druhem je expertní systém, který lze s nadsázkou označit, za jakéhosi virtuálního rádce, je to systém navržen na řešení problémů, jinak řečeno udílí vám rady. Aby tento článek nebyli jen nudné řádky, můžete otestovat tento typ na vlastní pěst.
Slyšeli jste už o virtuálním psychologovi, nebo české zjednodušené verzi Kecal?
V tom případě neváhejte a popovídejte si s naší virtuální dobračkou Elizou, ale diagnózy od ní nečekejte…www.manifestation.com/neurotoys/eliza.php3
Samozřejmě druhů je více a to nemluvím o bezpočtu experimentů, které měli nejrůznější výsledky, velice zajímavé výsledky pak dostáváme u experimentů s využíváním vlastních zkušeností strojů, které získali za svůj chod a díky nimž se mění jejich ,,chování“. Ovšem zatím vždy věda vešla do slepé uličky, ale dle nás je jen otázka času, než najdeme otevřené dveře.
Pro další test ,,inteligentního“ softwarů zkuste tuto hru. Hra probíhá následovně, v duchu si myslíte filmovou, komiksovou, nebo seriálovou postavu. Gin ze hry vám postupně bude klást otázky, na zjištění vaší totožnosti, na které odpovídáte vždy ano, ne, nevím apod. (Hra bohužel nabízí široké spektrum jazyků, ale čeština mezi nimi není, ale pokud umíte pár slov anglicky, nebude to pro vás žádný problém. Postupem času Gin začne hádat, jakou postavu máte v mysli, a velice často se trefí, jak to?
Stojí za tím jednoduchý systém založen na vyhodnocování informací z databáze webu, bavte se.
Zde: en.akinator.com
Kristýna Jahnová