Upravujeme fotky – zdarma a pohodlně

Asi těžko byste dneska hledali člověka, který aspoň jednou za čas nepotřebuje upravit nějakou fotografii. Někdo proto, aby upravil velikost a rozměry pro web, někdo potřebuje upravit barvy, jas a kontrast, někdo chce fotky opatřit ochranným prvkem.

Prohlížeč fotek XnBrowser
Prohlížeč fotek XnBrowser

Používat pro tyto úpravy základní program ve Windows není zrovna šťastné řešení, stahovat odněkud Photoshop je asi ještě hloupější nápad.

Proto se asi začnete ohlížet po programu, který vám s podobnými úpravami pomůže, moc nestojí a, vzhledem k jazykové vybavenosti českého obyvatelstva, umí s uživatelem komunikovat i v češtině. Všem těmto požadavkům vyhovuje program XnView.

S programem XnView můžete své fotografie prohlížet, organizovat i editovat. Prohlížeč si poradí s úctyhodným počtem až 500 formátů, prohlížení je možné jak v náhledech, tak v celoobrazovkovém režimu. Potřebujete zpracovat více fotek najednou? Žádný problém. Program nemá potíže ani s dávkovým zpracováním. Jednoduše a rychle přejmenujete, změníte velikost, převedete do jiného formátu nebo jinak upravíte libovolné množství souborů. K fotografiím můžete přidávat pro lepší vyhledávání a třídění popisky, komentáře, hodnocení.

S pomocí několika kliknutí vytvoříte webové album, jednoduchou flashovou animaci nebo náhledový tisk.

Modul XnSketch
Modul XnSketch

Editor XnView

Samotný editor obsahuje všechny základní funkce pro úpravy fotek – jas, kontrast, korekce barev, úrovně. Soubory můžete opatřit vodoznakem nebo do nich vložit text.  Ve své rozšířené verzi obsahuje i několik Photoshopových pluginů pro pokročilejší úpravy.

Program samotný je pro domácí použití zcela zdarma. A zatímco samotný XnView je určen pouze pro OS Windows, nabízí výrobce řešení i pro uživatelé Linuxu a Macu. Je jím program XnViewMP. Sice zatím nemá tolik funkcí jako jeho starší bratříček, ale pro pohodlnou práci s fotkami je plně dostačující.

A za zmínku určitě stojí i další aplikace od stejného výrobce  XnSketch, XnRetro a XnShell. První dvě využijí i uživatelé Linuxu, Macu, a dokonce i majitelé chytrých telefonů, tu třetí pouze uživatelé Windows.

XnSketch obsahuje 18 různých efektů, které vám umožní z vaší fotky vytvořit například olejomalbu, perokresbu a další.

Editor XnView
Editor XnView

XnRetro, jak už jeho název napovídá, dodá vašim fotkám dnes tak oblíbený retro vzhled. Obsahuje 20 základních barevných efektů, 15 světelných, 28 druhů rámečků, možnost přidání šumu a samozřejmě i základní úpravy fotek.

A konečně XnShell  je užitečné rozšíření kontextového menu Exploreru ve Windows. Okamžitě vidíte jednak základní informace o fotografii, jednoduše, bez otevírání dalších programů, můžete změnit její rozměry nebo ji konvertovat do jiného formátu.

Odkaz: Domovská stránka XnSoft

1 komentář k Upravujeme fotky – zdarma a pohodlně

  1. XnView rozhodně není špatná volba, ale já ještě v dobách WinXP přešel na IrfanView, protože nabízí mnohem víc možností úprav. Je rovněž free, autor jej stále zdokonaluje, ale svěřil jeho distribuci firmě, která si vydělává tím, že při instalaci podsouvá stažení různých dalších programů, o něž nemáte zájem – je třeba si dávat bedlivý pozor. A ještě hůř : ta distribuční firma plácá dohromady jazykové balíčky a pluginy k různým vydáním IrfView, takže občas něco plně nefunguje. (Pokud by měl někdo vážné problémy, uveďte svou mailovou adresu, pošlu Vám aktuální verzi, kterou jsem poskládal po [dost obtížném] hledání.) Momentálně mně běží na Win8, známým na Win7 (a běží prý i na Win10, ale ty ještě nemám, a upgrade jsem zatím odložil). Na žádné linuxové distribuci se zatím IrfView nepodařilo rozchodit – autor odmítá spolupracovat, protože nesouhlasí s roztříštěností linuxových distribucí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *