iOS 7: co dělat, když nejde smazat aplikace

V některých zařízeních s iOS 7 (tj. zejména v iPadech a iPhonech) se nedávno objevila chyba, která způsobuje problém s odinstalováním programů. Tato chyba úzce souvisí s nedostatkem paměti, takže zpravidla nejen že nejde odstranit nějaký program, ale navíc se nemusí správně spouštět ani paměťově náročnější aplikace (například Galerie, složitější hry atd.).

Jak může chyba vzniknout?

 • Instalací aplikace, která zaplní paměť mobilu či tabletu na hranice jeho možností
 • Zaplněním paměti fotografiemi nebo videem
 • Zaplněním paměti podcasty (automaticky stahovanými audio a video pořady)

Chyba se projevuje tak, že při pokusu o odstranění aplikace (tj. když dlouze podržíte prst a stisknete křížek), zařízení přestane naprosto reagovat. Neobjeví se tedy dialog pro odinstalaci programu, ale vše “zamrzne” a jedinou možností jak opět systém zprovoznit, je vypnout a zapnout celý přístroj.

Mazání aplikace
Mazání aplikace – v této fázi se přístroj zasekne

 

První možností, jak tento problém vyřešit, propojit počítač přes kabel skrze aplikaci iTunes a přes počítač odebrat aplikace, které už nepotřebujete. Druhou možností (jednodušší) je následující postup:

 1. Zapněte režim “letadlo”. Tím se odpojíte od mobilních 3G/EDGE sítí i od Wifi.
  Letový režim
  Zapnutí režimu “letadlo”
 2. Odhlaste se z iTunes a Appstore.
  Odhlášení z iTunes
  Odhlášení z iTunes
 3. Vypněte a zapněte přístroj (dlouhým podržením vypínacího tlačítka – zpravidla to trvá několik minut).
 4. Znovu dlouze podržte prst na aplikaci, kterou chcete odstranit – nyní by již měla být odinstalace funkční a po potvrzení by se měla smazat.
  Funkční mazání aplikace
  Funkční mazání aplikace
 5. Smažte všechny programy, které potřebujete. Pak vypněte režim letadlo a opět se přihlaste do iTunes pod vaším Apple účtem.

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

 1. Dobrý den , koupila jsem si iphone 5s a již už tam byli nainstalované aplikace především hry a nejdou smazat ani podle vašeho návodu jde stím něco dělat a co ? děkuji

 2. dekuju mockrat za rady sice mam bb playbook ale nikde jsem neneasla navod jak odstranit to co nejde a diky vasi strance mam vse nepotrebne pryc 🙂

 3. A jde nějak to sekání při tom mazání zrušit úplně? Protože to jinak vždycky jak budu chtít něco smazat,tak musím postupovat podle tohoto návodu,ale kdybych to nemusela už takhle děla a neseklo by se to,jde to nějak udělat,pokud mne chápete? Předem děkuji za odpověď

 4. Dobrý den. Potřebuju radu. Stahoval sem si do iPodu aplikace, ale bohužel se nedotáhla celá. Když podržim, aplikace se začne vlnit a dam křížek na smazání. Vyskočí tabulka o smazání a dam smazat. Bohužel apka je pořád. Zkoušel sem znovu nainstalovat ale ani nereaguje. Zkoušel sem i v iTunes, ale nelze najít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *