Jak vybrat vysokou školu

Výběr vysoké školy je do jisté míry (samozřejmě ne vždy) výběrem životní dráhy. Nelze ho tedy jen tak odbýt, nebo mu nevěnovat dostatek pozornosti. Jak tedy vysokou školu zvolit?

1. Vytvořte si okruh oborů, které by vás bavili a pro které máte vlohy

V tomto kroku se nesmíte moc omezovat, protože pokud vám při něm vypadne nějaká zajímavá škola, nebo obor, nemusíte se k ní/němu už nikdy vrátit. Proto hledejte všude, zejména však v seznamech škol, které umožňují vyhledávání podle mnoha kritérií. Najdete tak snadno například jen vysoké školy v Brně, nebo vysoké školy v oboru práva a podobně.

Nespoléhejte se jen na to, jaké školy už znáte, nebo jaké vám doporučí přátelé a známí – hledejte hlouběji a aktivně, můžete narazit na opravdový poklad.

2. Vyberte školy, na které se dostanete a na kterých vydržíte

Tohle není vůbec snadný krok. Musíte sebekriticky, ale se zdravým sebevědomím zvážit, jestli máte šanci se na danou školu dostat. Je sice přirozené, že každý druhý student chce zkusit studium vysoké školy v Praze, ale konkurence nedovolí se tam každému dostat. Ještě důležitější je zodpovědné posouzení, jestli se na škole udržíte a to nejen z hlediska vašeho nadání, ale také finančních možností. To platí pro soukromé, ale i vzdálenější školy, které také finančně zatíží vaši rodinu (dojíždění/ubytování,…).

3. Bez uplatnění jste studovali zbytečně

Je to sice ošklivě pragmatické, ale pravdivé tvrzení. Uplatnění v oboru vám umožní zúročit roky studia. Pokud práci v oboru nenajdete ani po delším hledání, můžete skončit u něčeho, co opravdu dělat nechcete, případně i u takové práce, k jejímuž vykonávání jste nemuseli 3 a více let náročně studovat.

Podrobný, aktualizovaný a přehledný seznam vysokých škol hledejte na portálu vysokeskoly.flek.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *