Miniaplikace na plochu Windows XP

Jak si vložit ve Windows XP miniaplikace na plochu podobné těm z Windows 7. Jak a kde si dát widget na plochu v XPéčkách.

Plocha ve Windows se dá využít i užitečněji, než k zobrazování nepohyblivých ikon na které se dá maximálně kliknout, aby se spustil nějaký program. Windows Vista (viz typy na gadgety pro Vistu) a Windows 7 umí na plochu vložit tzv. miniaplikace (nebo chcete-li: gadgety), které zastanou to, co nejeden program: Můžete si přes ně číst zprávy, sledovat vytížení počítače, nechat si promítat zprávy, přistupovat do kalendáře nebo na email. Windows XP ovšem nic takového nemají, žádnou takovouto pomůcku si na plochu ve výchozím nastavení systému přidat nemůžete – jsou ovšem programy, které tuto funkci zastanou a váš systém tímto způsobem rozšíří. Kde je najít a jak je využít?

Google Desktop

Domovská stránka programu: desktop.google.com

Po instalaci se vám v na pravém boku lišty vytvoří lišta pro aplikace od Google Desktop, která může vypadat například takto:

Lišta se může chovat různě v závislosti na tom, jak si ji nastavíte: může být buď na ploše přítomna neustále a navíc se zobrazovat i vedle všech oken, nebo být jen na ploše, případně ji můžete vyvolat přes tlačítko na liště nebo pomůcku zobrazovanou na tapetě.

Kromě nabídky řady gadgetů pro čtení zpráv, prohlížení fotek a dalších klasických funkcí stojí za to vypíchnout ještě jednu funkci, kterou lišta díky tomu, že je od Googlu má dotaženou prakticky k dokonalosti: jedná se o vyhledávání, které umí indexovat soubory dokonaleji než klasický vyhledávač souborů z Win XP a navíc hledá zároveň i soubory na internetu.

Yahoo Widgets

Domovská stránka programu: widgets.yahoo.com

Další alternativou jsou widgety od Yahoo. Protože Yahoo nepůsobí u nás, tak je celý program a všechny widgety v angličtině, má zase ale o něco atraktivnější rozhraní a umí rozmístit widgety jednak v pomocném panelu na boku monitoru, a navíc i na ploše, stejně jako je tomu ve Windows 7.  Vypadají přibližně takto:

Nejprve je tedy nutné stáhnout a nainstalovat tento instalační soubor, který umožní provozovat widgety na vašem počítači: ke stažení je zde. Zobrazování widgetů na ploše zapnete po nainstalování pomocné aplikace přes pravý klik myši > volba Heads Up Display. Pak můžete buď použít už připravené widgety, a nebo vyhledat a nainstalovat další z webu widgets.yahoo.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *