Návod k ovládání Windows 8

Pořídili jste si nový počítač s Windows 8 (případně jeho vylepšenou verzí 8.1) a nevíte, jak se vyznat v novém rozhraní? Přinášíme názorný návod s ukázkami řešení nejčastějších situací, se kterými se můžete dostat do kontaktu.

Tlačítko Start

Místo tlačítka Start se ve Windows 8 dostanete na nabídku Start, plnou dlaždic a informačních bloků. Tak tomu alespoň je ve chvíli, kdy na něj kliknete levým tlačítkem myši.

Start z Windows 8

 

Nabídka vypadá možná na první pohled hrůzostrašně, ale rozhodně není čeho se bát. V zásadě funguje jako nabídka pro rychlejší přístup k nejvíce používaným funkcím.

Nabídka Start

 

Mimo zkratky jsou určitě nejdůležitější položkou, kterou by neměla ujít vaší pozornosti, tlačítka pro vypnutí a vyhledávání, která se vám určitě budou hodit a jsou na místě, kde byste je možná nečekali – v pravém horním rohu.

Tlačítka

 

Když kliknete na dlaždici, spustí se program, na který vede určitá zkratka. Aplikace jsou v Osmičkách dvojího druhu – jednak aplikace pro klasickou plochu (tj. programy, které se spouští v okně s křížkem, tak jak jsme na to ve Windows zvyklí) a dále aplikace celoobrazovkové, které jsou vytvořeny pro používání jak na tabletech, tak na počítačích. Většinou je poznáte podle toho, jak vypadá ikonka, ovšem nemusí to být vždy pravidlem.

Zkratky na ploše Start se dají libovolně upravit tak, aby vám co nejvíce vyhovovaly.

Novou aplikaci přidáte do nabídky Start takto:

 • Na klasické ploše kliknete na ikonku pravým tlačítkem myši.
 • Z nabídky, která se zobrazí pak vybereme položku Připnout na Úvodní obrazovku.

Připnutí ikony

 

Další možností, jak připnout novou aplikaci na hlavní nabídku Start je přes vyhledávací políčko:

 • Stiskněte kombinaci Win+W (tlačítko Win se nachází v pravém spodním rohu klávesnice, mezi tlačítky Ctrl a Alt).
 • Zadejte název aplikace.
 • Jakmile se zobrazí ve výpisu, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte položku Připnout na Úvodní obrazovku.

Připnutí z vyhledávání

 

Zkratku, která je už v hlavní nabídce Start, pak můžete ještě dále upravovat. Přesun se provádí jednoduše tak, že ji chytnete myší (stisknete levé tlačítko myši a dlouze ho držíte) a pustíte pak ikonu na místě, kde potřebujete.

Přesun ikony

Zkratka s odkazem se dá samozřejmě i úplně odstranit a nebo zvětšit. Tyto možnosti zobrazíte, když na ni kliknete pravým tlačítkem myši.

Úprava zkratky

Nezaujaly vás tyto možnosti nové dynamické nabídky Start a pořád toužíte po starém známém rolovacím menu? Nic se neděje. I ve Win 8 se dá zobrazit i nabídka Start podobná té, na kterou jste zvyklí z Windows XP nebo 7. Není tak pěkná a přehledná, ale pokud se vám nechce chodit do dlaždicového menu, svůj účel splní. Stačí, když na tlačítko Start na liště kliknete pravým tlačítkem myši.

Klasický Start

Boční pruh

Další novinkou, která by vás mohla zmást, je boční nabídka, která se objevuje ve chvíli, když myší vjedete pravého horního nebo pravého spodního rohu. Vypadá zhruba takto:

Boční nabídka

Co se z ní dá dobře použít je určitě vyhledávací tlačítko a to, že zobrazuje hodiny a aktuální datum. Tlačítko pro sdílení jsem já osobně od doby, co používám počítač s těmito Windowsy nepoužil ani jednou a tlačítko Nastavení se hodí tehdy, když potřebujete rychle vyřešit připojení k Wifi, jas obrazovky nebo hlasitost sluchátek.

Nastavení

5 komentářů k Návod k ovládání Windows 8

 1. chci se zeptat pokut bich sem chtěl nainstalovat windous-8 a pouzivam Windows-7 jak mam postupovat dekuji :

 2. Mám nový notebook s Windows 8,1. Při spuštění nápovědy začínáme se systémem Windows 8 se mi zobrazí : Windows 8 vyžaduje připojení k internetu. Ale PC je připojen k wifi a internetové stránky normálně fungují. Dále mi nejde stahovat nic ze storu. U aplikací se zobrazuje čeká a to je vše. Předem díky za radu .

 3. Dobry vecer potreboval bych radu a pomoc koupil sem si vlistopadu notas s windous 8.1 a nejde mi prehrat dvd v mechanice ani nektery you tube,spis vecina,mam ctverec kde ma jit video zeleny akorat jeden roh je volny atam to bezi,ale neni to videt. hruza,nevite co tomu chybi .Dekuji Benes

 4. Dobrý den,

  mám problém s win 8.1. když třeba kliknu na dlaždici počasí, ikona se zvětší na celou obrazovku a hned spadne, to samé se dějě s jakou koliv jinou ikonou, hry, cloud atd. Co s tím?
  Díky E.

 5. dobrý den,

  mám nový noťas s windows 8 a nejdou mi přehrát dvd v mechanice,mechanika se rozjede ale na obrazovce se nic neobjeví,nespustí se.Nevím si rady.

  Díky L.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *