Windows 8: Jak změnit nebo vypnout přihlašovací heslo

Ve Windows 8 se ztratila nabídka Start a s ní i pojetí Ovládacích panelů v podobě, jak jsme ji znali od dob Windows XP, přes Visty, až po Windows 7. Do nového centra nastavení je se přesunul přístup i k tak elementárním záležitostem, jako je nastavení uživatelských účtů. V tomto článku vám představíme, jak se zorientovat a upravit to, jak je používán účet,

Nejprve najeďte kurzorem myši do pravého horního rohu obrazovky tak, aby se zobrazila pomocná lišta. Pokračujte kliknutím na položku Nastavení.

Nastavení

V menu nastavení, které se objeví, pak pokračujte zcela dolů na položku Změnit nastavení počítače.

Změnit nastavení počítače

V nastavení počítače se pak přepněte do sekce Uživatelé. Zde se ukrývají veškerá nastavení týkající se vašeho uživatelského účtu, hesla i metod přihlašování.

Uživatelé

Prvním nápisem, který je přímo pod obrázkem a jménem uživatele, je informace o tom, zda je provozovaný počítač veden jako důvěryhodný. Stačí kliknout na nápis “Tento počítač je důvěryhodný“, a přejít do webového prohlížeče, kde provedete příslušné ověření. Pozor: pokud máte jako výchozí internetový prohlížeč nastaveno něco jiného, než Internet Explorer (například Chrome nebo Firefox), je potřeba zkopírovat odkaz, který se otevře a stránku otevřít v Internet Exploreru, jinak nebude provedená úprava fungovat.

Účet - ochrana

Volba Přepnout na místní účet slouží k odpojení “internetového” přihlašovacího účtu od Microsoftu od účtu, který se používá k přihlášení na lokální počítač. Pokud z nějakého důvodu nechcete používat stejné jméno a heslo jako v Microsoft účtu, chcete zrušit synchronizaci nebo z jakéhokoliv jiného důvodu provést odpojení, zde je přesně to místo, kde se to dá provést.

Místní účet

Další položkou je volba změnit heslo. Slouží přesně k tomu, co byste od ní čekali, tj. ke změně hesla, které je vyžadováno k přihlášení aktuálního účtu.

Změna hesla

Poměrně zajímavou možností, se kterou se zatím nesetkáte v jiném operačním systému, je možnost Vytvořit obrázkové heslo. Slouží k tomu, aby se uzamykací obrazovka dala odblokovat pomocí přesně definovaného kroužení myší nebo prstu po dotykové obrazovce. Nejprve je potřeba nahrát pomocný obrázek a následně definovat gesto.

Obrázkové gesto

Vytvořit PIN kód je možnost, která se vám může hodit tehdy, když nechcete při každém přihlašování vyplňovat sáhodlouhé heslo, ale potřebujete vyplnit jen krátký kód.

Vytvořit PIN kód

Další nastavení, které na této kartě naleznete, se týká chování počítače po probuzení z režimu spánku. Režim spánku je ve Windows 8 výchozím stavem pro ukončení činnosti, počítač se do něj ve výchozím nastavení přepíná například tehdy, když zavřete poklop notebooku. Toto nastavení tedy určuje, zda se má při každém probuzení vyžadovat heslo a nebo zda se má počítač přihlašovat automaticky. Přepnutí se provádí kliknutím na tlačítko Změnit. Při přepnutí do režimu, kdy není vyžadováno žádné heslo, se zobrazí upozornění, že počítač by neměl být zanecháván na veřejně dostupných místech.

Upozornění

Toto nastavení se však netýká vyžadování hesla, které nastává po úplném vypnutí a zapnutí počítače, případně po restartu. Pokud chcete úplně zrušit to, aby po vás Windows chtěl kdykoliv heslo, je potřeba provést následující úpravu:

 • Přepněte se do nabídky Start (například klávesou s logem Windows, která se nachází mezi levým Ctrl a Alt)
 • Začněte psát následující výraz: netplwiz
 • Automaticky se vyhledá stejnojmenný nástroj pro řízení uživatelských účtů.

netplwiz

Zobrazí se okno Uživatelské účty. Zde stačí zrušit zaškrtnutí položky “Před použitím počítače musí uživatelé zadat uživatelské jméno a heslo” a je hotovo.

Heslo před použitím

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

 1. Dobrý den,doma mám pc Hp Pavilion dts a nevím jak vypnout heslo zkouším vaše rady ale je to marné prosím pomozte mi.

 2. Jakou verzi windows máš na tom počítači?

 3. Hezky den, uvedeny postup s netplwiz nefunguje, kdyz zadam prikaz najde mi to sice rizeni uctu ale uz je to odskrtnute, ale heslo to stale chce… kde by mohl byt zakopany pes?
  diky dan

 4. Mně se na Win8.1 pomocí uvedeného postupu s netplwiz podařilo aspoň změnit způsob přihlašování z “přihlásit heslem” na “přihlásit PINem” a “svůj” PIN tam zadat, ale pořád mne trápí to, že když 10min nesáhnu na klávesnici, PC se zamkne a já musím PIN zadat znovu.
  Ještě bych potřeboval, aby bylo možné tu dobu (která je automaticky určena systémem, neměl jsem možnost si čas do zamknutí vybrat), nějak změnit.
  U Microsoftů to celé nějak nedomysleli – na jedné straně paranoidní ostražitost, na druhé straně žádná možnost si PIN později změnit …(samozřejmě po zadání toho dosud platného).
  Předem děkuji za jakýkoliv hint.

 5. Aby mi to šlo tak by windows 8 co mám v notebooku hp nesměl blbnout změnit nastavení počítače tam do tohohle kroku se dostanu potom kdyz na to chci kliknout abych si mohla nastavit heslo pokaždé když na to kouknu tak to problikava a nejde to otevřít ten windows 8 ma nestanestále problémi tomu kdo ho vymyslel vypálit mezi oči

 6. Výše uvedeným postupem (velký dík !) se mně podařilo nastavit “přihlásit PINem” a “svůj” PIN tam zadat, ale po 10ti minutách mé nečinnosti (neklepnu na klávesnici, nepohnu myší) se PC zamkne a já musím PIN zadat znovu. Čas do vypnutí při nečinnosti (oněch 10 minut) je automaticky určen systémem, neměl jsem možnost jej nastavit.
  Chtěl bych si jej sám nastavit (případně občas měnit podle prostředí, v němž právě jsem).
  Uvítám každý nápad, všechny opatrně vyzkouším a podám zde zprávu.

 7. Mělo by se to dát nastavit takto: jděte do nabídky Start a začněte psát: Nastavení zamykací obrazovky > otevřete tuto položku, až jí to vyhledá > zde je položka Nastavení časového limitu obrazovky – a ta je opravdu ve výchozím nastavení 10 minut, ovšem není problém ji upravit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *