Zrychlení počítače

Jak zrychlit počítač. Tipy pro rychlejší práci s počítačem. Úpravy systému, programy a další pomůcky.

Programy po spuštění

Jedním z prvních kroků, který je celkem jednoduchý a nevyžaduje žádnou složitější práci s nastavováním systému je skupina programů, které se spouští automaticky při startu Windows. Jejich vliv na rychlost je dvojí: jednak zpomalují startování tím, že se vždy automaticky spouští, a za druhé pak tím, že neustále běží na pozadí, ubírají systémové prostředky, tj. výkon procesory a paměti ostatním programům. Velmi často to může být nekterý z programů ke stahování torrentů, sdílení přes DC aj. tohoto druhu, dále pak různé komunikační programy – zejména ICQ a Skype, a v poslední řadě pak různé pomůcky, na noteboocích to bývají programy upravující zobrazování nebo přidávající k oknům tlačítka, jindy to jsou různé upomínače, patří sem ale i postranní lišta nebo widgety z Windows Vista nebo Windows 7. Dalšími programy, které automaticky startují spolu s Windows jsou antiviry a firewally, ty však doporučujeme z důvodů ochrany vašich dat v tomto chování ponechat.

Programy, které právě běží najdete v pravé části programové lišty jako malé ikonky (ve skutečnosti to nejsou úplně všechny programy, které právě běží, pro naše účely ale zatím stačí tyto). K odstranění programů po spuštění je nejlepší postupovat ke každému zvlášť, individuálně. Rozmyslete, které automaticky spouštět chcete, které ponecháte nainstalované a které smažete úplně. Odinstalování můžete provést klasicky přes Start > Nastavení > Ovládací panely > Přidat nebo odebrat programy, změnit chování programu tak, aby zůstal nainstalovaný, ale nespouštěl se automaticky je u každého programu individuální záležitostí. U některých se k těmto nastavením dostanete přes pravý klik na ikonku na liště, jinde je potřeba použít nabídku menu a zde hledat, kde je toto chování definováno.

Odvirování

Aktualizujte svůj antivir a dejte provést hloubkovou heuristickou kontrolu systému. Nainstalujte si anti adware a nechte si jím odstranit všechny špionážní programy.

Více volného místa na disku

Systém Windows a programy v něm běžící při řadě souborových operací vyžadují odkládací prostor, ve kterém vytvářejí pomocné soubory urychlující jejich běh. Není tedy určitě doporučeno zaplňovat celý disk na plnou kapacitu, ale naopak je potřeba mít vždy dostatečný rezervní volný prostor. Zvětšit použitelnou kapacitu disku bez nutnosti mazáním dat nebo odinstalací programů můžete například zakázáním hibernace nebo snížením místa, vyhrazeného pro ukládání zálohy stavu systému přes nástroj Obnovení systému.

Defragmentace disku

Pravidelně nefragmentujte, nejlépe mějte defragmentaci naplánovanou automaticky v maximálně týdenních intervalech. Čas od času použijte také nástroj kontroly svazku (pro systémový svazek je nutno tuto kontrolu naplánovat a pak se spustí před příštím startem systému), který také může podstatným způsobem zlepšit práci Windows se soubory.

Úprava registrů, hackování Windows

Existují i specializované programy, které jsou zaměřeny na zrychlení Windows. Zde se dostáváme do oblasti, kterou by měli provádět jen pokročilí uživatelé, neměli byste jen tak něco kliknout a nevědět o co jde, ale měli byste postupovat vždy s krajní opatrností a před každou úpravou přesně vědět, co děláte, protože byste také mohli při použití některých programů a odstraněním důležitých částí systému výrazně narušit jeho stabilitu. Programů pro tyto úpravy je celá řada, část z nich je dostupná zdarma, další je třeba zakoupit. Mezi nejpoužívanější programy tohoto druhu se řadí například CCleaner, Tweak UI (pro Windows XP) nebo TweakNow.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *