Kortikoidy – co to je?

Pod názvem kortikoidy jsou známy léky, které tlumí alergickou reakci nebo onemocnění související s imunitou. Jsou podobné hormonu kortizolu, který se vyrábí v kůře nadledvin. Léky jsou na předpis a lékař je nepředepíše jen tak někomu, musí ho k tomu pobídnout jasná diagnóza pacienta. Často se kortikoidy používají například při astmatu, při atopickém ekzému, při ekzému, revma a jiných chronických zánětlivých nemocí. Kortikoidy v jakékoli formě mají typické účinky. Pomáhají často tam, kde původní léčba selhala. V některých případech zdravotních potíží se bez nich člověk neobejde, ale je správné, aby znal před začátkem užívání možné vedlejší účinky kortikoidů.

Způsoby užívání

Kortikoidy lze užívat v tabletách, formou masti nebo inhalace. Lék působí celkem rychle, ale aby opravdu pacientovi s jeho zdravotní komplikací pomohl, je potřeba jej užívat alespoň několik týdnů až měsíců v  dávkách předepsaných lékařem.

Kortikoidy lze užívat v tabletách na předpis od lékaře v případě, že vaše imunita útočí na některý z vašich orgánů. Tablety se vstřebávají do krve v miligramových dávkách, leč vliv na organismus mají závažný, neboť jsou dosti silné. Vedlejší účinky si můžete pročíst níže v tomto článku. Nejčastěji je užívají pacienti s revmatem, roztroušenou sklerózou nebo například Crohnovou chorobou. Kortikoidy v tabletách vám lékař předepíše jen na omezenou dobu a jen v případě, pokud jiná léčba nezafungovala. Desítky různých přípravků, obsahujících kortikoidy, najdete například zde.

kortikoidy

Další možné užívání kortikoidů je formou mastí nanášením na kůži. Vstřebávají se méně než tablety, ale více než inhalační kortikoidy. Mastičkou šetřete a dávejte ji na kůži vždy jen nepatrné množství. Po namazání si ruce od masti pečlivě umyjte mýdlem. Masti s kortikoidy se používají nejčastěji při akutním atopickém ekzému nebo lupence.

Poslední možností podání kortikoidů jsou inhalační kortikoidy, které slouží především při astmatu. Dávky jsou rovněž miligramové, ale na rozdíl od tabletových kortikoidů se vstřebávají do krve jen minimálně, což znamená i menší riziko vedlejších účinků. Navíc působí jen tam, kde mají a neovlivňují stav celého organismu, jako kortikoidy v tabletách. Pokud nebudete dávky atypické, tyto kortikoidy vás téměř neovlivní. Kortikoidy můžete znát například ve formě inhalátoru nebo nosního spreje, kdy je látka směrována přímo na nosní nebo plicní sliznici a zastaví vývoj zánětu. Vedlejší účinky jsou v tomto případě minimální.

léky

Ve všech formách kortikoidů důvěřujte v množství dávkování lékaři a neuzpůsobujte si velikost dávky svým idejím. Při závažných vedlejších účincích se obraťte na lékaře, který vás vyšetří a případně upraví dávku.

Vedlejší nežádoucí účinky a rizika užívání

Stejně, jako každý jiný lék, i kortikoidy mohou způsobit vedlejší účinky, které jsou velmi individuální a neobjevují se úplně u všech uživatelů léku. Kortikoidy jsou oproti mnohým lékům velice účinné, avšak velmi záludné. Jejich nadměrná dávka může mít za důsledek nespočet zdravotních komplikací, které lze shrnout pod pojem „Cushingův syndrom“. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří obezita, hromadění tuku v obličeji a v oblasti břicha, cukrovka, migréna, ochablost svalů, zvýšený apetit, závratě, u mužů pokles potence, deprese, nižší imunita, u žen vynechání menstruačního cyklu, podráždění žaludeční sliznice, rozjařenost, náladovost, nespavost, zvýšená křehkost kostí neboli osteoporóza, perforace střev, vysoký krevní tlak, žaludeční vředy, zhrubnutí hlasu kvůli ovlivnění sliznice hlasivek a další. Kortikoidy mimo jiné přispívají i ke vzniku nádorových nebo infekčních onemocnění. Než však začnete objevující se výše uvedené potíže označovat za důsledek kortikoidů, zamyslete se, zda nemůže mít daný problém jiné příčiny. Například při nervozitě, úzkosti, stresu a neklidu se jděte projít na čerstvý vzduch, jděte si zasportovat, odpočiňte si nebo relaxujte. Při obezitě pomůže zaměřit se na správnou a vyváženou stravu a pravidelně se hýbat. Někteří uživatelé kortikoidů mívají problémy s poškozenou kůží – často se jim objevují strie, kůže je suchá, tenká a mnohem náchylnější ke zranění. Proto při užívání kortikoidů pečujte o pokožku, používejte speciální krémy proti striím a jemně kůži masírujte, čímž podpoříte prokrvení v dané části těla. Během užívání kortikoidů můžete být náchylnější k některým infekcím, jako je například kvasinková infekce a to z důvodu, že kortikoidy potlačují imunitní reakce a snižují vaši obranyschopnost.

Ačkoli mají kortikoidy mnoho pravděpodobných vedlejších účinků, pacienti by z nich neměli mít strach. Je to totiž volba lékaře mezi tím, zda vám zachránit život a nemoc vyléčit, nebo vás neléčit a riskovat až smrtelné účinky.

Jak přestat užívat kortikoidy

Při dlouhodobém užívání je potřeba s vysazením léků postupovat pozvolna. Náhlé vysazení může způsobit uživateli zdravotní problémy, nebo ho dokonce ohrozit na životě, neboť ledviny jsou zvyklé na přísun kortikoidů a přestanou jej vyrábět. Dávku kortikoidů proto zmenšujte postupně a sledujte, zda netrpíte jejich nedostatkem.

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

  1. Již 10 let mam chronovu chorobu,nekolikráte mi lékař nasadil kortokoidy.Imuran jsem brala půl druhého roku,lékař mi jej vysadil poté co jsem nemohla ani chodit jak mi bylo špatně a omdlévala jsem.Nýní zjištěny vředy na střevech a nasazen entocort,beru tři měsíce.Opět nemohu únavo ani chodit,prudké bolesti a tlaky v hlavě,slabost,omdlévání.Je možné léčit tuto nemoc vůbec nějak jinak, nebo budu takhle trpět až do smrti.Nejsem schopna jít ani na nákup,musela jsem odejít z práce a doma také nemůžu zůstávat sama,Nemoc se stává peklem pro celou mou rodinu

  2. dajte si predpisat intimetacin čipky

  3. Dobrý den mám Seronegativní artritidu a už jsem byla téměř bez kortikoidů metypred. Brala jsem ob den 2mg. Nyní mi opět začaly bolet všechny klouby narukou zejména v noci . Jak začít zase užívat vyšší dávky. Vzít naráz opeět 12 mg a pak snižovat, nebo přidat menší dávku ?? Doktorka má dovolenou a já jedu v pátek také k moři. Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *