Vši a co s tím

Vši. Téměř průhlední paraziti, kteří se usadí na těle člověka a živí se jeho krví. Dosahují velikosti až 6,5 mm a v Čechách se jich objevuje bezmála 30 druhů. Nejčastěji se vyskytují u dětí, které se jimi nakazí ve školním zařízení. Jak se vší zbavit, jak jim předejít a jak vši rozpoznat?

Někdo se mylně domnívá, že vši se vyskytují u osob, které nežijí zrovna v čistotě a nedbají na hygienu. To není až tak pravda. U takových lidí se spíše rozmnožuje a přenáší veš šatní. Druhý nejčastěji vyskytovaný druh vši – veš dětská žijící ve vlasech dítěte, je sama o sobě problémem celé populace a vyskytuje se nejčastěji u dětí, avšak není výjimkou nákaza ani u dospělého člověka. Není se tedy zač stydět. Avšak věnujte četnou péči tomu, abyste se vší zbavili – pro pohodu dítěte i pro svůj klid, že jsou pryč z domu.

Kde se vyskytují a kdo se jimi nejčastěji nakazí

Vši jsou zejména problémem dětí. Nejčastěji trápí děti od tří do čtrnácti let. Dítě se vší může nakazit v mateřské školce, na základní škole, jiné škole nebo v mimoškolním zařízení, klidně i na táboře, kde je v kolektivu spolu s ostatními dětmi. Respektive na místech, kde se veš snadno přenese na jiného jedince například při hře, převlékání, půjčování si hraček, používání společných věcí, povídání si blízko sebe aj. Ačkoli se rodiče snaží vší, které mají jejich dětičky ve vlasech, zbavit, vši se často vrací a trápí dětské vlásky opakovaně. Častěji mívají vši dívky s delšími vlasy.

Prevence

Rodiče by měly pravidelně svým dětem prohlížet hlavy a pokud veš objeví, tak zasáhnout a začít s okamžitou léčbou. Kontrolujte nejen vlasy, ale i kůži u krku a za ušima, kde by se mohly objevit štípance nebo dokonce i záněty od vší.

Příznaky

Charakteristický příznak výskytu vší je svědění ve vlasech. Dalšími příznaky mohou být únava, neklid nebo výkyvy nálad u dítěte.

Hnidy

Hnidy jsou vajíčka vší o velikosti okolo 1 mm. Přichytí se k vlasům nebo chlupům pomocí speciální lepkavé látky, jež vylučuje samička vši. Nejčastěji mají průhledné zbarvení, někdy i hnědé nebo bílé – záleží na stáří hnidy. Z hnid se po pár týdnech líhnou larvy a ty se poté mění ve vši. Zbavit se jich můžete stejně jako vší – především vyčesáváním. Hodit se bude ale i pinzeta, nebo je seškrábnete nehty. Denně samička vši naklade zhruba 7 vajíček k pokožce hlavy, z kterých se do týdne vylíhnou larvy. Čím blíže k pokožce hnidy jsou, tím je nákaza čerstvější. Pokud však mají děti hnidy a vši už dál od kořínku vlasu, pravděpodobně je již několik dní, ne-li týdnů, trápí. Nejen dospělé vši, ale i zmíněné larvy sají krev nejméně třikrát denně.

Jak se zbavit vší

Léčba vší je velmi individuální a většinou trvá dva až tři týdny. Co přesně na vši použít vám nejlépe poradí v lékárně. Není potřeba kvůli vším jít k lékaři. Pro léčbu a hubení vší a hnid se doporučují spíše přírodní silikonové olejíčky. Ty jsou zpravidla účinné a vši zadusí. Pozitivum je, že je mohou používat jak ti nejmenší, tak i těhotné ženy nebo kojící matky. Chemické přípravky se vzhledem ke zvyšující se odolnosti vší proti těmto přípravkům už téměř nepoužívají.

Ověřené značky na přírodní bázi, které vám pomohou se vší zbavit, jsou například:

Pozorně si však pročtěte návod k použití a držte se jej. Vyhněte se používání přípravků, které vám už nějakou dobu leží v domácí lékárničce, nebo mají dokonce prošlé datum spotřeby. Další produkty na vši najdete zde.

Jestliže ve vlasech dítěte naleznete vši nebo hnidy, je vhodné začít okamžitě s vyčesáváním hustým hřebenem (co nejblíže pokožce) a zároveň použít vhodný šampon zaměřený přímo na tyto parazity viz předchozí odstavec. Vyčesané hnidy a vši spláchněte do záchodu. Mytí vlasů a celý postup odvšivení opakujte alespoň každých osm nebo dvanáct dní a vlasy dítěte kontrolujte po dobu minimálně tří týdnů a dávejte pozor, zda se breberky nevrací. Nezapomeňte zkontrolovat i svou hlavu, a vlasy ostatních členů rodiny! Nejlépe každý po objevení vší používejte vlastní hřeben a ručník. Kondicionérem se mohou vlasy dostatečně namočit a mrtvé vši, které jsou při namočení vlasů mnohem lépe vidět, se udusí, pustí a lze je snadněji vyčesat.

vlasy bez vší (ilustrace)

Důležité je dbát i na hygienu – prát ručníky, osušky, povlečení a vše, co přišlo do styku s vlasy – čepice, mašle do vlasů, čelenky, šátky, gumičky, sluchátka… Čímž lze dopomoci tomu, aby vši zmizely. Vydezinfikujte klidně i polstrování nábytku. Veš přežije mimo hlavu, na polštáři nebo hřebenu, klidně i 24 hodin.

Pokud nic z výše uvedeného nezabírá, je zapotřebí vlasy ostříhat nakrátko – na délku maximálně 1 cm, kde se vši už neudrží a nepřežijí. Rozhodně se jedná o nejúčinnější řešení, ale u holčiček a mladých dívek jistě nedobrovolné. Naopak u chlapců zkrácení vlasů, nebo dokonce oholení, doporučujeme na prvním místě.

Někdo má odvahu vyzkoušet na vlasy i psí šampon proti vším, ale to vzhledem k možným vedlejším následkům nebo poničení a podráždění pokožky nedoporučujeme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *