živnost a pracovní poměr

Dobrý den,
Sestra (stundentka) si chce založit živnost na prodej vlastních výrobků, mohla bych je já (na rodič. dovolené, bez ŽL) pak prodávat na tržnici bez prac. smlouvy (není pro příbuzenský vztah vyjímka)? Nebo nějak, aby za mě nemusela platit daň z přímu, protože mě za to platit nebude 🙂
A ještě jeden dotaz, musí být na prodej kreslených portrétů dle fotky také živnost? Chtěla by prodej vlastních výrobků a i portréty zařadit do jedné živnosti, ale slyšela jsem, že na portréty se vztahuje Autorský zákon a ne živnostenský.. Jak to tedy udělat nejlépe? Děkuji za radu.

1 komentář k živnost a pracovní poměr

  1. To malování se dá vyřešit podle autorské smlouvy, a pak to jen když to ročně překročí 20 000 dát do přiznání – doporučuji na internetu hledat “autorská smlouva”

    Ten prodej na cizí živnostenský list.. Klasicky: můžete sepsat nějakou dohodu o provedení práce a tou mávat kdyby přišla kontrola.. Tím by to mělo být vyřešeno. Tohle není problém – jen pozor aby vykázaná částka nebyla už přes limit co je potřeba platit srážkovou daň (ten teď z hlavy nevím).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *