Jak na oříznutí obrázku

Návod na ořez obrázku nebo fotografie s použitím programů, které jsou k dispozici ke stažení zdarma.

Proč ořezávat fotku?

Než přistoupíme k úpravám, měli bychom si ujasnit, co vlastně chceme a proč to děláme. Každá fotografie pořízená ve foťáku má totiž svůj standardní formát, který se dá ihned po vyfocení použít k vyvolání ve sběrně, a jakoukoliv manipulací s její velikostí – jakou její ořezávání bezesporu je – dochází k jejímu absolutnímu překopání, změně formátu, a když pak pošlete fotografii do sběrny v nepřesném formátu, dostanete vyvolaný obrázek, který bude mít po jedné nebo více stranách bílý pruh s prázdným místem.

Jak tomu předejít? Je potřeba to mít na paměti, a pokud chcete fotku pak nechat poslat vyvolat, pracovat s ní tak, aby nakonec po uskutečnění všech úprav (vymazání červených očí, montáží atd.) byl výsledný rozměr takový, v jakém si ji Oříznutý obrázek lvanecháte vytisknout nebo vyvolat. Jiná je ovšem situace tehdy, kdy si fotku chcete v budoucnu prohlížet výhradně na elektronických zařízeních – na počítači, v televizi promítat z DVD, prohlížet v mobilu, mít vystavenou na webovém albu nebo v digitálním fotorámečku. Pak samozřejmě na to zas tak nezáleží, protože tady nějaké volné místo po straně nevadí a na monitoru se zobrazí obrázek vždycky, nehledě na jeho rozměr.

Řežeme a krátíme

Jestli hledáte jednoduchý program a opravdu se vám nic stahovat nechce, jen si jednoduše chcete rychle uříznout z obrázku nějaký nehezký kousek, můžete použít Malování, které je součástí každých Windows (stačí dát z nabídky Start vyhledat Malování, případně ho najít přes nabídku Start > Příslušenství > Malování). Práce není nijak zvlášť ergonomická, nicméně jde to. Na okraji obrázku, co přes tento program otevřete, najdete takové malé čtverečky. Stačí za ně táhnout a kde za ně táhnete, tam se obrázek zmenšuje a řeže. Nic zvláštního, a použít se dá v podstatě jen pro úpravu zespod a zleva, ale často to stačí.

Pokročilejší možnost nabízí prohlížeč obrázků, který je v novějších Windows. Mimo svých prohlížecích funkcí umí i několik jednoduchých, ale účinných funkcí, mezi které právě i ořez patří. Využít ho můžete i v XP, jen si je ho potřeba stáhnout dodatečně, z této adresy.

Při prohlížení stačí se přepnout tlačítkem Opravit do režimu pro úpravu, a vpravo se objeví panel, na kterém je mimo jiné i tlačítko Oříznout fotografii. Z rozbalovací nabídky si můžete nastavit proporce budoucí fotografie po úpravě, čímž předejdete oné deformující změně formátu, o které jsme psali výše. Na fotce se objeví ořezový rámeček, který nyní tažením za čtverečky v jeho rozích jednoduše nastavíte tak, jak potřebujete, aby co nemá býti skryto z fotky zmizelo a co má, zůstalo.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *